Badanie EKG Holter – Na czym polega?

baddanie ekg holterBadanie EKG metodą Holtera może uratować życie.

EKG Holter.

Metoda Holtera to badanie EKG z wykorzystaniem urządzenia składającego się z kilku diod umieszczanych na klatce piersiowej. Są one połączone przewodami z monitorem w formie niewielkiego pudełka. Przyrząd taki umożliwia monitorowanie pracy serca z dużą dokładnością przez całą dobę. Badanie EKG metodą Holtera jest wykonywane zarówno u pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą, jak i wtedy, gdy inne rodzaje diagnostyki nie dają satysfakcjonujących rezultatów.

W jaki sposób przeprowadzane jest badanie metodą Holtera?

Monitor holterowski EKG jest niewielki i lekki, więc pacjent z założonym urządzeniem może się swobodnie poruszać, wykonując codzienne czynności życiowe. W trakcie trwania badania nie trzeba się „oszczędzać”. Wręcz przeciwnie: zalecana jest wysoka aktywność fizyczna, gdyż pozwala ona na zaobserwowanie reakcji serca na wzmożony wysiłek. Możliwe jest nawet uprawianie sportu. Unikać należy jedynie form aktywności związanych z wodą, ponieważ standardowe aparaty holterowskie nie mogą być zamoczone.

Badanie trwa co najmniej dwadzieścia cztery godziny, a jego wyniki są zapisywane na karcie pamięci. Odczyty monitora uzupełniane są informacjami podawanymi przez pacjenta. W związku z tym osoba poddawana diagnozie powinna zwracać uwagę na czynności i wydarzenia mogące wpływać na pracę serca – dotyczy to m.in. przyjmowania leków, sytuacji stresowych i niebezpiecznych, emocjonalnych momentów, pojawiających się problemów zdrowotnych czy wspomnianej aktywności fizycznej. Wszystkie obserwacje pacjent powinien zapisywać w dzienniczku otrzymanym od lekarza. Niezbędne jest również odnotowywanie objawów, takich jak bóle w klatce piersiowej, zasłabnięcia czy zawroty głowy.

Po zakończonym badaniu aparat jest zdejmowany i podłączany do komputera. Odczyty monitora są zgrywane, a lekarz dokonuje interpretacji wyników przychodni BoMedica.

Kiedy zaleca się wykonanie badania EKG Holter?

Precyzja badania EKG metodą Holtera jest bardzo pomocna w diagnozowaniu i kontrolowaniu efektów leczenia wielu chorób. Aparat holterowski wykorzystuje się m.in. u pacjentów, którzy cierpią z powodu:

  • zaburzeń przewodzenia przedsionkowo-komorowego
  • problemów z ukrwieniem serca
  • zaburzeń rytmu serca
  • nieprawidłowości elektrolitowych
  • choroby wieńcowej
  • nieprawidłowości pracy serca po przebytym zawale
  • częstych duszności
  • pauz w pracy serca kwalifikujących się do leczenia za pomocą stymulatora
  • omdleń i utrat przytomności pochodzenia sercowego
  • zaburzeń neurologicznych
  • kołatania serca

Ponadto diagnoza z wykorzystaniem monitora Holter EKG może być zlecona przez lekarza w celu obserwacji wpływu niektórych wrodzonych chorób na pracę mięśnia sercowego oraz na potrzeby oceny rytmu serca po wszczepieniu stymulatora.

Całodobowe monitorowanie serca z wykorzystaniem monitora Holter EKG ma przewagę nad klasycznym badaniem EKG w spoczynku. Jedną z najważniejszych zalet badania EKG metodą Holtera jest możliwość zaobserwowania dynamicznych zmian w funkcjonowaniu mięśnia sercowego na przestrzeni dwudziestu czterech godzin. Aparat holterowski ułatwia też analizę procesu repolaryzacji komór serca, czyli regeneracji potencjału po przejściu impulsu.