Basen do wkopania w ogrodzie – marzenie emeryta

Basen do wkopania w ogrodzie - marzenie emerytaBasen do wkopania w ogrodzie - marzenie emeryta

Moment przejścia na emeryturę często stanowi czas, którego wiele osób wyczekuje z utęsknieniem. Kariera zawodowa zakończona, dzieci założyły własne gniazda i oto nadszedł czas na realizację długo odkładanych marzeń i planów. Budowa basenu może być dla seniora trudna. Basen ogrodowy to jednak marzenie wielu seniorów. Są różne rodzaje basenów. Baseny ogrodowe w gorące i letnie dni mogą posłużyć do spędzania wolnego czasu. Bardzo popularny jest basen rozporowy choć basen do wkopania jest solidniejszy. Niezbędne przy basenie są również leżaki ogrodowe.

Basen strefą relaksu we własnym ogrodzie

Większość świeżo upieczonych emerytów od dawna planowało listę aktywności, które podejmą, gdy tylko zyskają więcej czasu dla siebie. Przejście na emeryturę to rozpoczęcie kolejnego etapu życia, w którym można także bardziej intensywnie doświadczać uroków relaksu własnym ogrodzie. Co zrobić by ogród przestał być jedynie miejscem pielenia grządek i sadzenia kwiatów a stał się prawdziwym spa? Warto sprezentować sobie basen do wkopania! Coś co dawniej wydawało się być nieosiągalne ze względu na ogromne koszty dziś jest w całkiem przystępnej cenie. Poza tym nowoczesne rozwiązania,  które umożliwiają podgrzewanie wody w basenie, oczyszczanie jej a nawet zadaszenie wkopanego basenu pozwalają na korzystanie z tej formy relaksu od maja do września. Basen wkopany we własnym ogrodzie może być świetnym rozwiązaniem dla miłośników morsowania. 

Basen strefą relaksu we własnym ogrodzie – dostosuj wielkość basenu do wkopania do swoich potrzeb

Najczęściej wybieranym rozmiarem basenu do wkopania jest ten o 4 m szerokości, 8 m długości i 1,3 m głębokości. Standardowe baseny do wkopania mieszczą się w wymiarach 6-10 m długości, 3-5 m szerokości i 1,2 – 1,5 m głębokości. Występują w różnych formach, koło, owal, ósemka, prostokąt, wielokąt. Wybierając formę należy pomyśleć o przykryciu basenu. Standardowe formy mają standardowe przykrycia i wybierając w ten sposób nie podnosimy zbędnych kosztów inwestycji. Wybór większego basenu wiąże się z wyższymi kosztami budowy i eksploatacji. Należy pamiętać, że wodę w basenie trzeba regularnie ogrzewać i  oczyszczać co wiąże się z kosztami. 

Basen strefą relaksu we własnym ogrodzie – znajdź odpowiednie miejsce na basen do wkopania

Basen do wkopania w ogrodzie - marzenie emeryta

Basen do wkopania w ogrodzie – marzenie emeryta

Wybierając idealne miejsce na wkopanie basenu w ogrodzie kierujemy się:

  • ilością słońca w danym miejscu – jest to istotne, ponieważ w miejscu z duża ekspozycją na słońce słabiej rozwijają się glony a woda utrzymuje przyjemną temperaturę
  • odległością od drzew – jest to istotne, ponieważ drzewa nie powinny zacieniać basenu a spadające z nich liście zaśmiecać wody w basenie
  • odległością od domu – jest to istotne jeśli woda w basenie jest podgrzewana za pomocą umieszczonego w domu kotła lub kolektora słonecznego czy też za pomocą pompy ciepła itp. W takiej sytuacji należy wkopać basen jak najbliżej domu. Ograniczymy w ten sposób straty energii elektrycznej i ciśnienia wody. 

Basen strefą relaksu we własnym ogrodzie – basen do wkopania – montaż

Najpierw należy wykonać wykop i wylewkę betonową. Później można umieścić basen a w miarę napełniania go wodą wsypywać w przestrzeń między wykopem a brzegiem basenu cement wymieszany z piaskiem. Dookoła basenu warto zrobić podest, żeby nie wnosić zanieczyszczeń ( np. trawy czy piasku ) do basenu. Podest najlepiej wykonać z deski kompozytowej. To bardzo wdzięczny i ekonomiczny materiał. 

Basen strefą relaksu we własnym ogrodzie – użytkowanie i konserwacja 

Należy wiedzieć, że zamontowanie pokrycia na basen zmniejsza koszty eksploatacji aż o 50%. Dzięki zamontowanym przykryciom można zaoszczędzić czas i pieniądze. Najczęściej wybierane są folie słoneczne jednak na rynku dostępne są jeszcze inne rozwiązania:

  • zadaszenia do basenu
  • balony do przykrycia basenu

Kolejną ważną sprawą w użytkowaniu basenu jest utrzymywanie wody w odpowiedniej czystości. Służą do tego:

  • pompy filtrujące wodę w basenie
  • środki chemiczne chlorujące wodę w basenie
  • środki chemiczne służące do tlenowania wody w basenie
  • środki chemiczne służące do regulowania pH wody w basenie

Baseny ogrodowe – rodzaje

Basen ogrodowy wkopany

Ten rodzaj basenu jest najbardziej komfortowym i wizualnie najciekawszym rozwiązaniem, lecz najdroższym. Basenu ogrodowego wkopanego w ziemię nie rozbieramy na zimę tak, jak to ma miejsce w przypadku innych konstrukcji basenowych.

Basen ogrodowy dmuchany

Basen ogrodowy latem daje dużo przyjemności. Tańszym rozwiązaniem niż baseny ogrodowe wkopane, będzie basen ogrodowy dmuchany, jednak są to rozwiązania przeznaczone bardziej dla dzieci, niż dla dorosłych ze względu na małą wysokość ścian basenu. Dmuchane baseny ogrodowe znane są również pod nazwą – basen rozporowy. Baseny rozporowe cieszą się dużą popularnością nie tylko przez niską cenę, ale również przez łatwość i szybkość montażu w ogrodzie.

Basen ogrodowy stelażowy

Trochę droższym rozwiązaniem niż basen dmuchany a tańszym niż basen ogrodowy wkopany będzie basen stelażowy. Baseny stelażowe oparte są na stelażu wykonanym ze stalowych rurek, połączonych ze sobą w kształt basenu. Baseny stelażowe występują w kształt okrągły lub prostokątny, rozmiary są różne i można je dopasować do indywidualnych preferencji. Stelażowych basenów ogrodowych nie należy pozostawiać na zimę w ogrodzie, trzeba je chować.

 

Zobacz: Magiczne Ogrody Dom i Remont

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, Sponsorów dzięki którym portal jest bezpłatny.