Bezsenność – leki stosowane przy insomnii

Bezsenność i Przyczyny bezsennościLeki na bezsenność pomagają kiedy wszystko inne zawodzi.

Bezsenność dotyka coraz więcej Polaków – ma całe mnóstwo przyczyn, dlatego nie ma w tym nic dziwnego. Okazuje się jednak, że leczenie bezsenności wcale nie jest trudne – znalezienie odpowiedniego leku może być bardzo łatwe, ponieważ rynek oferuje ich bardzo wiele.

Które z nich są najpopularniejsze i jaki jest związek bezsenności z depresją? O tym wszystkim piszemy poniżej.

Przyczyny bezsenności

Bezsenność może mieć wiele różnych przyczyn, często bywa objawem najróżniejszych schorzeń. Przyczyny bezsenności można jednak podzielić na kilka grup:

  • przyczyny zewnętrzne: zmiana strefy czasowej, pogoda, natężenie światła, temperatura czy nowe miejsce;
  • przyczyny somatyczne: dolegliwości, które zaburzają sen, jak np. nagłe parcie na mocz;
  • przyczyny psychotyczne: choroby, np. depresja czy lęki;
  • przyczyny neurogenne, czyli na tle nerwowym, jak uszkodzenie układu nerwowego i jego niewłaściwe funkcjonowanie;
  • przyczyny psychogenne, np. stres, silne emocje czy konflikty;
  • przyczyny toksyczne, np. picie kawy czy alkoholu;

Istnieją też przyczyny pierwotne, które trudno ustalić – taka bezsenność u każdego przebiega w inny sposób.

Wśród opisanych powodów dolegliwości najczęstsze są na tle psychicznym: depresja i inne zaburzenia. To zresztą osoby z zaburzeniami depresyjnymi są jedną z grup szczególnie narażonych na bezsenność. Poza tym dolegliwość ta dotyka też kobiet po menopauzie, osób starszych oraz pracowników zmianowych.

Bezsenność i Przyczyny bezsenności

Leki na bezsenność pomagają kiedy wszystko inne zawodzi.

Wśród przyczyn bezsenności są też niektóre choroby, jak bezdech, lunatyzm, chrapanie, nadciśnienie tętnicze czy niewydolność serca. Warto podkreślić też, że problemy z zasypianiem są częste u osób narażonych na długotrwałe działanie światła niebieskiego, emitowanego przez ekrany.

Objawy bezsenności

Bezsenność to nie tylko dolegliwość, która powoduje problemy z zasypianiem. To oczywiście jeden z najważniejszych objawów, ale nie jedyny. Osoby dotknięte insomnią często wcześniej wstają lub wybudzają się w nocy. Miewają też koszmary senne, śpią bardzo lekko lub nawet wcale przez całą noc. Objawem bezsenności jest też ból głowy  wciągu dnia – to szczególnie utrudnia funkcjonowanie.

Leczenie bezsenności

W leczeniu bezsenności stosuje się najczęściej preparaty nasenne i uspokajające. Czasem dobrze jest skorzystać z leków przeciwdepresyjnych. Jeśli lekarz uzna takie metody za zasadne, może też skierować danego chorego na terapię psychologiczną – to najczęstsze wobec osób, których bezsenność ma podłoże depresyjne lub stresowe.

Tabletki nasenne dla osób z bezsennością.

Chorzy lubią i często stosują tabletki na bezsenność. Chwalą sobie formę przyjmowania lekarstw, jednak nie u każdego taka forma leczenia będzie efektywna. Wśród leków najczęściej stosowanych i proponowanych przez lekarzy jest Baldivian Noc (https://liki24.pl/p/baldivian-noc-tabletki-drazowane-44135-mg-30-tabl/) – to lek, którego substancją czynną jest naturalny, suchy wyciąg z korzenia kozłka lekarskiego. Pomaga łagodzić zaburzenia snu i napięcia nerwowe.

Wśród popularnych tabletek na bezsenność jest też Melatonina LEK-AM (https://liki24.pl/p/melatonina-lek-am-tabletki-3-mg-60-tabl-w-pojemniku/) – preparat zawierający melatoninę, czyli hormon, który w ludzkim organizmie występuje naturalnie i jest odpowiedzialny za regulowanie rytmu dobowego i stanów czuwania i snu. Jest bardzo skuteczna, ponieważ wzmacnia naturalne działanie organizmu ludzkiego. Melatonina jest też składnikiem preparatu Forsen (https://liki24.pl/p/forsen-forte-z-melatonina-kaps-30-kaps/).

Leki uspokajające, ułatwiające zasypianie

Osoby dotknięte bezsennością na tle nerwowym mogą zażywać leki uspokajające. Są wśród nich zarówno tabletki, jak i syropy – przykładem leku dostępnego w obu postaciach jest np. Nervosol w syropie (https://liki24.pl/p/nervosol-plyn-doustny-1-butelka-35-g/) oraz tabletkach (https://liki24.pl/p/nervosol-tabs-tabletki-powlekane-100-mg-32-mg-30-tabl/). To lek na bazie wyciągu z kozłka lekarskiego, ziela melisy, korzenia arcydzięgla, szyszek chmielu i kwiatu lawendy. Zestaw naturalnych ziół pozwala łagodzić stany napięcia i pomaga zasnąć.

Dobrym i skutecznym preparatem, który pomaga na problemy związane ze złym samopoczuciem o podłożu psychosomatycznym, jest Melisana (https://liki24.pl/p/melisana-klosterfrau-plyn-doustny-plyn-na-skore-1-butelka-95-ml/). Jej uspokajające działanie doskonale pomaga zasnąć, a ciekawą jej zaletą jest możliwość zarówno stosowania doustnego, jak i miejscowego, na skórze. Wśród substancji aktywnych Melisany jest melisa, kłącze omanu, korzeń arcydzięgla, kłącza imbiru, goździki i wiele innych, naturalnych wyciągów.

Więcej różnych lekarstw pomocnych w bezsenności znajdziesz na stronie apteki internetowej liki24.pl. Znajdziesz tam zarówno leki bez recepty, jak i te dostępne jedynie z zaleceniem lekarza.

Podsumowanie

Bezsenność ma wiele różnych przyczyn – nie należy jej bagatelizować i jeśli zastosowane leki bez recepty nie pomagają – konieczna może być wizyta u lekarza. Zleci on dodatkowe badania i zaproponuje odpowiednią terapię, nawet psychologiczną. Jeśli jednak zaleceniem lekarza będzie tylko terapia farmakologiczna, to wszystkie potrzebne preparaty znajdziesz na stronie internetowej apteki liki24.pl. Sprawdź ją już teraz i pozbądź się problemów z bezsennością.