Ból krocza u mężczyzn – co to znaczy?

Ból krocza u mężczyzn - co to oznacza?Ból krocza u mężczyzn - co to oznacza?

Ból krocza u mężczyzn może być zupełnie niegroźny lub oznaczać coś poważnego. Najczęściej nie stanowi powodu do większego niepokoju, ale rozpoznanie problemu to zawsze pierwszy krok do decyzji o metodzie postępowania w tym czy innym przypadku. Ból w kroczu, ból jąder czy ból podbrzusza przy oddawaniu moczu może oznaczać zapalenie prostaty. Ból cewki moczowej i jej infekcje bakteryjne są również niebezpieczne. Sposoby leczenia zależą od przyczyny bólu.

Zapalenie gruczołu krokowego – jedna z najczęstszych przyczyn

Ból krocza u mężczyzn - co to oznacza?

Ból krocza u mężczyzn – co to oznacza?

Ostre zapalenie prostaty zdarza się rzadko i jest przyczyną nagłego, bardzo silnego bólu w okolicach krocza. U jego przyczyn leży zakażenie bakteriami, często związane z wyjątkowo niskim poziomem higieny intymnej lub niektórymi zaburzeniami odpływu moczu. To jedna z tych dolegliwości, które wymagają trwającej co najmniej kilka tygodni antybiotykoterapii. Leki bez recepty nie będą skuteczne, a nawet jeśli złagodzą objawy, to nie rozwiążą problemu i tylko narażą pacjenta na dłuższe cierpienie.

Przewlekłe zapalenie prostaty zdarza się dużo częściej. Też wywołuje ból krocza, gorączkę czy objawy podobne do grypy, ale w mniejszym natężeniu. Może im towarzyszyć np. pieczenie przy oddawaniu moczu. Takie stany mogą nawracać na przestrzeni czasu, podczas gdy ostre zapalenie gruczołu krokowego pojawia się nagle i jednorazowo. Przewlekła forma dolegliwości też może mieć podłoże bakteryjne i wymagać antybiotykoterapii, ale dzieje się to rzadko. Częściej zalecana jest poprawa stylu życia i stosowanie leków przeciwzapalnych dla mężczyzn, jak Prostamol Uno. Łagodzi on dolegliwości związane z rozrostem prostaty, które mogą też towarzyszyć zapaleniu gruczołu krokowego.

Urazy i skręt jądra

Uraz krocza jako przyczyna bólu wydaje się oczywisty – trudno go z czymś pomylić. W rzeczywistości zdarza się, że dochodzi do niego w sytuacjach, które nie kojarzą się powszechnie z urazami. Może to być:

  • przeforsowanie – np. zakwasy po jeździe na rowerze mogą pojawić się dopiero po 1-2 dniach,
  • uraz podczas seksu – zdarza się rzadko, ale pewne techniki mogą doprowadzić do bólu penisa i jego okolic w kilka godzin lub dni po stosunku,
  • przepuklina – często dochodzi do niej przez zbyt intensywne podnoszenie ciężarów, a objawia się uwypukleniem, które pojawia się w okolicy pachwin (rzadziej moszny) i boli.

Skręt jądra to z kolei bardzo bolesna przypadłość, która przytrafia się najczęściej dzieciom i nastolatkom. Czuć wówczas ostry, promieniujący ból, który nasila się przy poruszaniu jąder. Niezbędna jest interwencja chirurgiczna.

Inne przyczyny bólu krocza

Mężczyźni zazwyczaj obawiają się, że ból krocza oznacza nowotwór. Tak dzieje się rzadziej, niż mogłoby się wydawać. Podstawą do tego, by być na bieżąco ze zmianami w swoim stanie zdrowia, są regularne badania prostaty po 40. roku życia. Wykonywane co roku pozwalają bardzo szybko wykryć ewentualne nieprawidłowości, jeszcze zanim pojawią się objawy takie jak ból krocza. Urolog przy okazji może wykluczyć inne przyczyny takich dolegliwości – ból penisa, pachwin czy jąder. Zdiagnozowanie ich na wczesnym etapie pomaga szybko pozbyć się problemu i zapobiec rozwojowi chorób.