Chusteczki antybakteryjne – rodzaje, sposób użycia i domowy sposób na ich przygotowanie

chusteczki do dezynfekcji rąkDłonie można dezynfekować chusteczkami lub aerozolem z alkoholem.

Koronawirus i związana z nim dezynfekcja to słowa, które towarzyszą nam, na co dzień  w miejscach użyteczności publicznej, sklepach, placówkach medycznych czy komunikacji miejskiej. Stosowanie odpowiednich środków dezynfekujących znacznie obniża ryzyko zakażenia, dlatego tak chętnie są rozchwytywane ze sklepowych półek i magazynów sklepów internetowych. Do dezynfekcji rąk służą przede wszystkim płyny i żele, ale pamiętajmy, że równie wygodną oraz skuteczną formą dbania o higienę rąk są chusteczki antybakteryjne.

Chusteczki antybakteryjne z alkoholem i bez alkoholu

Na rynku dostaniemy różne rodzaje tych produktów, z których najpopularniejsze są chusteczki antybakteryjne z alkoholem oraz bez alkoholu. Są wygodne w  użyciu i bardzo poręczne, dlatego bez problemu zmieszczą się w  torebce, także małej, plecaku, walizce, schowku samochodu lub w podróży. Komfort ich użytkowania zapewnia miękka struktura oraz świeży zapach dłoni zaraz po użyciu.  Chusteczki do dezynfekcji rąk sprawdzają się w sytuacjach, gdy nie mamy możliwości umycia rąk ciepłą wodą z  mydłem. Warto w  nie zainwestować, ponieważ w wielu miejscach stosowane są ręczne dozowniki środków dezynfekujących, co oznacza, że my i setki ludzi musi dotknąć je choćby palcem. Możemy też spotkać się z sytuacją, w  której dany środek po prostu się skończy i nie został uzupełniony.

Chusteczki antybakteryjne  z alkoholem są nasączone alkoholem izopropylowym  w stężeniu, około 70%, dlatego też wykazują wysoką skuteczność w walce z wirusami i bakteriami. Co więcej, są  zalecane do oczyszczenia skóry rąk także w przypadku zadrapań i skaleczeń. Dostaniemy także chusteczki antybakteryjne do dezynfekcji rąk w wersji bezalkoholowej. Nasączone są środkami  odkażającymi, które wchodzą w skład płynów do dezynfekcji. Nie zawiera przy tym środków wybielających i nie wysusza skóry dłoni. Dodatkowo wzbogacone są o glicerynę oraz substancję nawilżającą, która w znacznym stopniu eliminuje podrażnienie i suchość skóry rąk.

Pamiętajmy, że bez względu czy wybierzemy chusteczki antybakteryjne z alkoholem, czy bez należy używać ich poprawnie. Wszystkie opakowania wyposażone są w klips, dzięki, któremu w trakcie używania nie wyschną i nie stracą swoich właściwości dezynfekujących. Pamiętajmy, także, że chusteczka powinna być zawsze mokra i wykorzystywana zgodnie z przeznaczeniem. Niektóre chusteczki do dezynfekcji rąk mogą być z powodzeniem używane do dezynfekcji większych powierzchni płaskich, aparatów medycznych czy takich urządzeń jak np. smartfon, klawiatura, blatu biurka czy telefon w pracy. Co więcej, jedna chusteczka nie powinna być używana przez dwie osoby, a po użyciu należy ją wyrzucić i nie korzystać z niej drugi raz. Dłonie należy przecierać chusteczką przez około 30 sekund, aby zapewnić im skuteczną ochronę.

Jak zrobić chusteczki antybakteryjne domowym sposobem?

Chusteczki antybakteryjne to popularne rozwiązanie, żeby zadbać o higienę rąk poza domem. Jeśli natrafiliśmy na niedobór tego środka dezynfekującego w sklepie lub jeśli chcemy nieco zaoszczędzić, możemy wykonać je domowym sposobem. Wystarczy zanurzyć chusteczkę higieniczną w roztworze wody i alkoholu o stężeniu powyżej 70%. Niestety taki produkt nadaje się do szybkiego użytku, ponieważ alkohol szybko wyschnie i nie można go przenosić bez straty właściwości. Najlepiej, zatem wykorzystać  pieluchę tetrową, lub flanelową, pociąć je na mniejsze kawałki i zanurzyć w alkoholowym roztworze. Warto kupić aerozol z alkoholem dostępny w sklepie internetowym ze środkami do dezynfekcji. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję jego skuteczności. Najpierw spryskujemy je aerozolem, aby dokładnie nim nasiąknęły (chusteczki maczane w alkoholu wykazują więcej strat alkoholu). Następnie przygotowujemy pojemnik z  pokrywą lub zwykły słoik, w których je przechowujemy. Tak wykonane chusteczki antybakteryjne z alkoholem wykonanym domowym sposobem możnym także pakować  pojedynczo do zapinanych woreczków i przenosić w torebce, tornistrze czy walizce. Jest to niestety czasochłonne, dlatego szybciej i wygodniej jest korzystać ze środków dezynfekujących kupionych w Internecie.