Co warto wiedzieć o probiotykach wieloszczepowych?

Probiotyki wieloszczepoweWoman hands making a heart shape on her stomach, healthy bowel degestion, probiotics for gut health

Probiotyki, czyli dobroczynne bakterie jelitowe, to drobnoustroje zasiedlające nasz układ pokarmowy. Dostarczamy je zazwyczaj wraz ze spożywanymi pokarmami, ale w niektórych sytuacjach warto je suplementować. Korzystnym wyborem są probiotyki wieloszczepowe, zawierające kilka różnych szczepów bakterii probiotycznych. Dowiedz się więcej na ich temat.

Jaką funkcję pełnią w organizmie bakterie probiotyczne?

Probiotyki wieloszczepowe

Woman hands making a heart shape on her stomach, healthy bowel degestion, probiotics for gut health

Mikroflora jelitowa w naturalny sposób chroni nas przed patogenami, takimi jak wirusy, bakterie i grzyby. Warto jednak zwrócić uwagę, że w naszych jelitach mieszkają zarówno dobre, jak i złe mikroorganizmy. Jak to się dzieje, że nie stanowią dla nas niebezpieczeństwa? Dzięki zachowanej równowadze pomiędzy bakteriami probiotycznymi a patogenami.

Gdy jednak dochodzi do jej zachwiania, np. po intensywnej antybiotykoterapii (a jak wiadomo antybiotyki niszczą nie tylko chorobotwórcze drobnoustroje, ale także bakterie „dobre”), warto wesprzeć mikroflorę bakteryjną jelit, uzupełniając ją o dobroczynne bakterie, np. jedząc naturalne probiotyki (kiszonki i fermentowane produkty mleczne, m.in. kefir, jogurt, czy maślanka) bądź przyjmując probiotyki w kapsułkach.

 

Jakie są naturalne źródła probiotyków? Kiedy warto suplementować probiotyki?

Naturalne źródła bakterii probiotycznych to produkty takie jak kefir, jogurt, zsiadłe mleko i maślanka oraz kiszone warzywa i owoce. Ważne dla pracy tych dobroczynnych bakterii jest też dostarczanie wraz z dietą substancji stanowiących dla nich źródło pożywienia, czyli prebiotyków. Znajdują się one m.in. w owocach i warzywach, kaszach i pieczywie pełnoziarnistym. W niektórych sytuacjach warto suplementować probiotyk dla dorosłych, np. przy antybiotykoterapii. Probiotyk przy antybiotyku jest zresztą wskazany zarówno u dorosłych, jak i u dzieci.

Czym są probiotyki wieloszczepowe?

Probiotyki wieloszczepowe, takie jak Multilac, to suplementy diety zawierające kilka starannie wyselekcjonowanych szczepów bakterii. Multilac synbiotyk zawiera żywe kultury bakterii ze szczepów Lactobacillus helveticus SP 27, Bifidobacterium longum BI-05, Lactobacillus plantarum Lp-115, Lactobacillus casei Lc-11, Lactococcus lactis LI-23, Lactobacillus rhamnosus Lr-32, Bifidobacterium bifidum Bb-02, Streptococcus thermophilus St-21.

Multilac probiotyk + prebiotyk to suplement, który zawiera także substancje prebiotyczne – fruktooligosacharydy. To źródło energii dla żywych kultur bakterii wchodzących w skład preparatu, które ułatwia im namnażanie i zasiedlenie ścian jelit. Takie połączenie probiotyku z prebiotykiem nosi nazwę synbiotyk. Multilac synbiotyk wieloszczepowy polecany jest dla osób dorosłych, w celu wsparcia mikroflory jelitowej. Przyjmować można go zarówno w czasie antybiotykoterapii, jak i po jej zakończeniu.