Czy nauka religii może być dla dzieci dobrą zabawą?

Nauka religii podręcznik do nauki religiiNauka religii - jaki podręcznik do nauki religii?

Jak uczyć małe dzieci? Jak przekazywać im wiedzę? Psychologowie sugerują nam, że najlepiej robić to przez zabawę. Dziecko zachęcone wizją rysowania, tańca czy śpiewania ulubionych piosenek chętnie utrwala w swojej głowie nową wiedzę. Przykładami mogą być kolorowanie literek czy popularna zabawa muzyczna “głowa, ramiona, kolana, pięty”, łącząca naukę części ciała i koordynacji ruchowej. Ale czy można te techniki przełożyć na naukę religii? Nauka religii – Czy ważny jest podręcznik do religii?

Nauka religii: Czego dziecko ma uczyć się na religii?

Zanim przejdziemy do wykorzystania konkretnych technik, warto zwrócić uwagę na to, do czego te techniki miałyby być wykorzystane. Rodzice, którym zależy na pokazaniu dzieciom, czym jest religia, chcą, by dzieci już od najmłodszych lat mogły pod opieką katechety/katechetki poznawać jej podstawy. Taki też jest główny cel samych zajęć.

Nauka religii podręcznik do nauki religii

Nauka religii – jaki podręcznik do nauki religii?

Religia dla najmłodszych charakteryzuje się wykorzystywaniem zabaw, gier i piosenek w celu pobudzania w dzieciach takich postaw jak: miłości do świata, chęć pomocy i współczucia, a także budowa wzajemnej wspólnoty w swojej grupie rówieśniczej. Ponadto, takie lekcje pozwalają poznać podstawowe założenia religii. Przedszkolak może dowiedzieć się, czym jest wiara, modlitwa, liturgia, a także poznać znaczenie poszczególnych świąt takich jak Boże Narodzenie czy Wielkanoc.

Ale jak to zrobić?

Metod na to, jak przekazać dziecku nową wiedzę, jest wiele. Oprócz wcześniej wspomnianych rysowania, tańca czy śpiewania, można wykorzystać np. tworzone wspólnie inscenizacje, w ramach „przedszkolnego mini teatrzyku”, gdzie przedstawiane są np. biblijne historie. Można też wykorzystać zabawy na świeżym powietrzu. Spacer z poszukiwaniem ukrytych wcześniej niespodzianek czy zaaranżowany piknik, w którego przygotowanie angażujemy młodych podopiecznych. Te przykładowe zajęcia, to świetna okazja, by krzewić postawy współpracy we wspólnocie.

Oczywiście zabaw, które możemy tworzyć, jest wiele i ogranicza nas jedynie nasza wyobraźnia. Warto jednak znaleźć bazę. Bazę wiedzy i podstawowych zabaw, zadań, prac plastycznych, w które można angażować najmłodszych, co będzie też świetną dawką inspiracji dla nauczyciela. Jednym ze źródeł takich ćwiczeń może być podręcznik wydawnictwa Jedność “Kochamy dobrego Boga”. Oferuje on liczne łamigłówki, kolorowanki czy wyklejanki związane zarówno z obrzędami religijnymi, jak i historiami biblijnymi.

Podręcznik do religii

Podręcznik w połączeniu z sugerowanymi przez wydawnictwo w przewodniku metodycznym zabawami tworzą jednolitą całość, która świetnie przekazuje ideę wiary i działań na rzecz jej pogłębiania. Podręczniki “Kochamy dobrego Boga” znajdziesz w księgarniach online.