Czy opieka nad osobami starszymi to odpowiednie zajęcie dla seniorów?

Czy opieka nad osobami starszymi to odpowiednie zajęcie dla seniorówCzy opieka nad osobami starszymi to odpowiednie zajęcie dla seniorów

Na temat opieki całodobowej za granicą krąży wiele stereotypów. Jednym z nich jest powszechne utożsamianie tego stanowiska z pracą dla osób młodych. Takie myślenie wzmagają w nas wizerunki staruszek z młodymi dziewczętami, przypominającymi ich wnuczki oraz kierowanie ofert do osób energicznych lub szukających zajęcia na wakacje. Tymczasem okazuje się, że zdecydowaną większość opiekunek i opiekunów stanowią osoby po 50. roku życia.

Seniorzy kiedyś i dziś

Współczesne tendencje i statystyki pokazują, że dożywamy coraz sędziwszego wieku. Jednocześnie jesteśmy znacznie dłużej aktywni zawodowo, niż niegdyś nasze matki i babki. Ogólny postęp medyczny i technologiczny, łatwy dostęp do farmaceutyków oraz stopniowa poprawa warunków życia sprawiają, że żyje się nam coraz dłużej i coraz lepiej. Przekroczenie 60. roku życia nie jest obecnie żadnym wyznacznikiem końca kariery zawodowej. Wręcz przeciwnie – niejednokrotnie osoby będące na emeryturze szukają sobie dodatkowego zajęcia, cierpiąc z powodu nudy, nadmiaru energii i ilości wolnego czasu do spożytkowania. Współcześni 50-cio latkowie to ludzie pełni wigoru, którzy często dopiero zaczynają spełniać swoje marzenia, wyruszać w dalekie podróże, zakochiwać się i realizować życiowe plany.

Punkt widzenia pracodawców na dojrzałych kandydatów

Do niedawna większość agencji pracy tymczasowej za granicą stawiała ścisłe wymagania odnośnie dolnej i górnej granicy wiekowej zatrudnianych przez siebie osób. Najczęściej oscylowała ona pomiędzy 25. a 65. lub 30. a 60 rokiem życia. Obecnie myślenie o pracownikach w kategoriach wiekowych jest dosyć nieaktualne. Okazuje się, ze metryka nie jest już wiarygodnym kryterium, opisującym stan zdrowia, doświadczenie, umiejętności i cechy charakteru jako predyspozycje do wykonywania konkretnego zawodu. Ludzie młodzi bardzo szybko zdobywają pierwsze kompetencje, zaś starsi niejednokrotnie przewyższają ich życiową energią oraz zapałem do pracy. Domniemania o nieodpowiedzialności i beztrosce 20-sto latków oraz flegmatyczności czy słabości 60-cio latków są więc całkowicie nieuzasadnione. W związku z tym agencji pracy coraz częściej traktują proces rekrutacji w sposób indywidualny, dając szansę na wykazanie się zarówno młodym, jak i dojrzałym pracownikom.

Korzyści z zatrudnienia seniora

Dojrzały opiekun osoby starszej może mieć znacznie więcej zalet, niż się nam powszechnie wydaje. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na nieznaczącą różnicę wieku pomiędzy nim, a podopiecznym, która ułatwia komunikację oraz stwarza okoliczności do pojawienia się wielu wspólnych tematów. Często senior może pochwalić się znacznie większą biegłością w opiece nad ludźmi chorymi i w podeszłym wieku, wynikającą z pomocy leciwym bliskim lub przyjaciołom. Nie bez znaczenia jest także bagaż doświadczeń życiowych czy umiejętność prowadzenia domu, która bardzo młodym osobom potrafi sprawiać trudności.

Drogi seniorze! Jeśli lubisz pomagać innym i czujesz się na siłach, by podjąć się opieki nad zagranicznym sąsiadem wejdź na stronę www.friggawork.pl. Znajdziesz tam wszystkie niezbędne informacje, które pomogą Ci w przekonaniu się na czym polega to zajęcie oraz czy masz do niego predyspozycje.