Czy oświetlenie domu wpływa na samopoczucie? Wyjaśniamy!

Oświetlenie domu ledOświetlenie domu wpływa na nasze samopoczucie.

Czasem bez żadnego powodu czujemy się zmęczeni i wyczerpani, innym razem, po nieprzespanej nocy mamy wrażenie, że możemy przenosić góry. Powodów takiego stanu może być wiele. A czy na samopoczucie ma wpływ coś tak prozaicznego, jak oświetlenie domu? Zapytaliśmy o to ekspertów z oswieltenie-sklep.pl, którzy zgłębiają ten temat od wielu lat.

Odpowiednie oświetlenie domu – sposób na depresję?

Światło ma ogromny wpływ na zdrowie i samopoczucie, dlatego ma wpływ na nasze życie. Pokazują to liczne badania prowadzone na przestrzeni wielu lat. Odpowiednie oświetlenie sprawia, że lepiej się czujemy i jesteśmy bardziej produktywni. Mamy dobry nastrój, nie popadamy w stany depresyjne. Lepiej śpimy i mamy zdrowsze oczy. Zasada ta dotyczy osób w każdym wieku, również dzieci i seniorów. Oczywiście dla zdrowia i samopoczucia najlepsze jest światło naturalne, a więc warto korzystać z niego przy każdej nadarzającej się okazji. Nie zmienia to jednak faktu, że żyjemy w strefie klimatycznej, w której przez co najmniej 3 miesiące w roku dostęp do dziennego światła ogranicza się do maksymalnie 8 godzin. Z drugiej strony nowoczesne budownictwo, również odnoszące się do przestrzeni roboczej, ogranicza dostęp do światła słonecznego. Dlatego zamiast narzekać na sezonową depresję, chandrę i zmęczenie, lepiej jest zainwestować w dobre jakościowo oświetlenie dopasowane do pory dnia i wykonywanych czynności.

Jak dobrać oświetlenie do pomieszczeń w domu?

Oświetlenie domu led

Oświetlenie domu wpływa na nasze samopoczucie.

Wybierając oświetlenie do mieszkania, koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jego temperaturę barwową wyrażoną w Kelvinach. Przyjmuje się, że wartość poniżej 3000 K odpowiada barwie ciepłej, a powyżej 6000 K – barwie chłodnej. Pośrodku tej skali znajduje się światło neutralne. Ciepła barwa światła sprzyja relaksowi i odprężeniu. Doskonale sprawdzi się w salonie czy w sypialni. Ponieważ działa uspokajająco, ułatwia zasypianie, redukuje napięcie i pozwala pozbyć się stresu. Z kolei barwa chłodna działa pobudzająco i dodaje energii. Rewelacyjnie spisze się w domowym gabinecie czy kąciku do pracy zdalnej.

Natomiast światło neutralne jest najlepsze do pomieszczeń typu kuchnia czy jadalnia. Z jednej strony świetnie doświetla przestrzeń roboczą i pozwala się skoncentrować, z drugiej – nie powoduje uczucia zmęczenia. Wybierając idealne oświetlenie dla domu, warto także zwrócić uwagę na jego natężenie. Mocniejsze sprawdzi się tam, gdzie wykonujemy różne prace, słabsze – w pomieszczeniach, w których odpoczywamy.

Oświetlenie domu seniora

Warto pamiętać, że wraz z wiekiem percepcja wzrokowa ulega pogorszeniu, dlatego w domach, w których przebywają seniorzy istnieje konieczność zamontowania źródeł światła o większym natężeniu. Ważnym aspektem jest też pobór mocy. W tej kwestii wygrywają oczywiście żarówki LED. Niekiedy można usłyszeć głosy, że są szkodliwe dla wzroku, ponieważ emitują niebieskie widmo światła. Nic bardziej mylnego! Inwestując w oświetlenie LED dobrej jakości, opatrzone atestem, można zapewnić sobie maksymalny komfort, oszczędność oraz bezpieczeństwo.

Zobacz: Dom i Remont