Czy warto zakupić wiatę garażową?

wiata łączonaGarażowa wiata poliwęglanowa.
Wiaty garażowe coraz częściej możemy spotkać przed polskimi domami. Czy ich zakup jest opłacalny? Jak wypadają one w porównaniu ze zwykłymi garażami?

Samochód najlepiej czuje się w garażu. Jest w nim osłonięty przed deszczem i śniegiem, spadającymi liśćmi, mrozem, promieniami słonecznymi i spojrzeniami złodziei. Niestety nie każdy może pozwolić sobie na wybudowanie garażu. Jego wzniesienie to przecież spora inwestycja, a jeśli ma on służyć do przechowywania drugiego bądź kolejnego auta – na działce może po prostu zabraknąć na niego miejsca. Alternatywą dla pełnego garażu może być wolno stojąca lub przyścienna wiata garażowa. Czy warto się na nią zdecydować? Jakie wady i zalety ma to rozwiązanie?

Wiata garażowa. Zalety

wiata garażowa przyścienna

Auto pod wiatą garażową przyścienną.

Za wyborem wiaty garażowej przemawiają przede wszystkim względy finansowe. Najprostsze konstrukcje tego typu kupimy już za kilka tysięcy złotych. Dla porównania – garaż drewniany to wydatek od 10 do 20 tysięcy. Koszty garażu blaszanego oscylują zaś w granicach od 5 do 11 tysięcy. Najdroższa jest oczywiście budowa garażu murowanego, która pochłonie około 30 tysięcy złotych.

Ważna zaleta to też łatwość montażu. Pod tym względem wiata garażowa wypada lepiej niż gotowe konstrukcje, bo z jej złożeniem i postawieniem bez problemu poradzi sobie każdy domorosły majsterkowicz. Różnice szczególnie widoczne są jednak w przypadku garażu murowanego, który zwykle wymaga zaangażowania profesjonalnej ekipy budowlanej, a jeśli jego powierzchnia wynosi więcej niż 35 metrów kwadratowych – również uzyskania zezwolenia.

Wiata garażowa to też najlepszy wybór, jeśli szukamy rozwiązania zapewniającego ochronę dla drugiego samochodu lub aut odwiedzających nas gości. W takim przypadku możemy po prostu ustawić ją na podjeździe przed już istniejącym garażem. Zyskamy w ten sposób nie tylko miejsce na drugie auto, ale też przestrzeń do naprawy auta lub roweru osłoniętą przed słońcem i opadami. Jeśli pod wiatą nie znajduje się samochód, miejsce pod nią może też posłużyć dzieciom do zabawy lub dorosłym do odpoczynku.

Aluminiowa wiata garażowa

Aluminiowa wiata garażowa Vitavia, z poliwęglanowymi panelami fot. Ogrodosfera.pl

Argumentem za wyborem wiaty garażowej jest też bezpieczeństwo użytkownika. Ze względu na to, że jest pozbawiona ścian, nie gromadzą się w niej spaliny czy gaz wydobywający się z nieszczelnej instalacji LPG. To sprawia, że właściciele wiat nie muszą obawiać się zatrucia czy wybuchu.

Wady wiaty garażowej

Wiata garażowa ma też jednak pewne wady. Najpoważniejsza wśród nich to z całą pewnością brak ścian. Pozbawiona tego elementu konstrukcja niestety nie zapewnia pełnej ochrony przed zacinającym deszczem lub gradem. W przeciwieństwie do tradycyjnych garaży (zwłaszcza murowanych), nie chroni też przed mrozem i nie daje możliwości zainstalowania ogrzewania.

W zestawieniu z garażami, wiata wypada też dość słabo jeśli chodzi o miejsce do przechowywania różnych przedmiotów. Przeciętny garaż pomieści nie tylko samochód, ale też rowery, narzędzia czy składane meble ogrodowe. Wiata oferuje zaś dużo mniejszą funkcjonalność. Jeśli ustawimy ją dłuższym bokiem wzdłuż ściany domu, możemy sprawić, że będzie pełniła także funkcje drewutni lub niewielkiego składu na sprzęt ogrodniczy.