Czym jest bonding zębów?

bonding zębówBonding zębów jest szybki i bezbolesny.

Zabiegi z zakresu stomatologii estetycznej cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Współczesne rozwiązania w medycynie umożliwiają szybką naprawdę najpopularniejszych przypadłości, przynosząc efekty już po pierwszej wizycie. Większość problemów rozwiązywana jest za pomocą żywicy kompozytowej. Czym jest bonding zębów i dla kogo jest przeznaczony?

Bonding zębów – Szybka naprawa wyglądu uśmiechu

Bonding to jedna z metod szybkiej odbudowy zębów. Jest to nieinwazyjny zabieg, polegający na pokryciu zęba cienką warstwą żywicy kompozytowej. Co można wyleczyć podczas krótkiej wizyty u stomatologa? Kompozyt doskonale uzupełni złamany, pęknięty lub wyszczerbiony ząb, jak również wypełni powstałe szpary oraz nierówności między zębami. Żywica świetnie nadaje się też przy niwelowaniu przebarwień.

bonding zębów

Bonding zębów jest szybki i bezbolesny.

Zabieg bondingu jest szybki i bezbolesny. Stomatolog dobiera kolor żywicy stosownie do naturalnego odcienia uzębienia, a następnie nakłada cienką warstwę w określonym miejscu. Zaaplikowany preparat utwardza się za pomocą lampy UV, dzięki czemu żywica łączy się ze szkliwem odbudowywanego zęba. Po zabiegu pacjent może cieszyć się pięknym uśmiechem, spożywać pokarmy oraz napoje.

Ważne przed zabiegiem bondingu zębów

Bonding to stosunkowo nowoczesna metoda leczenia drobnych ubytków, dlatego nie każdy gabinet stomatologiczny Kraków ma go w swojej ofercie. Na bonding powinien zdecydować się każdy pacjent, który odczuwa dyskomfort związany z drobnymi uszkodzeniami w uzębieniu. Żywica kompozytowa skutecznie zamaskuje skruszony lub pęknięty ząb, przebarwienia, a nawet żółknięcie zębów. Świetnie sprawdza się w redukcji diastemy; bardzo dobrze wyrównuje różnicę między długością sąsiadujących zębów.

Ważne, aby przed wykonaniem bondingu zadbać o dobrą kondycję jamy ustnej, ponieważ jest to zabieg, który można wykonać wyłącznie na zdrowych zębach. Warto udać się do tego samego stomatologa, który przed wykonaniem bondingu zapozna się ze stanem uzębienia i stwierdzi, czy któreś z zębów wymagają korekty, leczenia ubytków czy nawet próchnicy. Przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu jest bruksizm. Osoby, które zgrzytają zębami powinny najpierw wyeliminować problem, stosując na przykład szynę relaksacyjną lub odpowiednie ćwiczenia.

Bonding zębów i natychmiastowe efekty zabiegu

Poprawa w wyglądzie uzębienia będzie widoczna w chwilę po zakończonym zabiegu. Co ważne, bonding jest procesem odwracalnym. Jeśli zatem pacjent zdecyduje się na zabieg wymagający usunięcia kompozytu (np. wymiana zęba lub wybielanie), bondę można z powodzeniem usunąć.

Piękny uśmiech jest marzeniem wielu pacjentów. Efekty po wykonaniu bondingu mogą utrzymywać się nawet do 5 lat, w zależności od częstotliwości spożywania kawy, czerwonego wina czy palenia papierosów. Specjaliści zalecają, aby regularnie odwiedzać gabinet, by lekarz mógł dokonać przeglądu jamy ustnej. W zależności od potrzeby kompozyt można poddać polerowaniu, by pacjent znów cieszył się pięknym i zdrowym uśmiechem. W niektórych przypadkach konieczna może okazać się higienizacja jamy ustnej, co dodatkowo przedłuży trwałość kompozytu.