Czym jest hipokalcemia i jak jej zapobiegać?

Czym jest hipokalcemiaCzym jest hipokalcemia? W skrócie to niedobór wapna.

Co kryje się za słowem hipokalcemia? Oznacza ona zmniejszoną ilość wapnia w organizmie. Prawidłowe stężenie tego pierwiastka we krwi mieści się w przedziale 2,25 – 2,5 milimoli na litr. W przypadku hipokalcemii wynik ten wynosi poniżej 2,2 mmol/l. Niedoborów wapnia nie wolno ignorować, nawet jeśli uzyskany rezultat jedynie nieznacznie odstaje od normy, gdyż jest to zbyt ważny dla organizmu pierwiastek, który nie zostanie właściwie uzupełniony, jeśli po prostu o to nie zadbamy. Zobacz czym jest hipokalcemia.

Czym jest hipokalcemia?  Jaka jest rola wapnia w organizmie?

Wapń kojarzy się przede wszystkim z układem kostnym. I słusznie, bo stanowi on główny budulec kości i zębów. To jednak nie wszystko. Pierwiastek ten ma również wpływ na układ mięśniowy i nerwowy. Bierze udział w pracy serca i regulowaniu ciśnienia krwi. Uczestniczy także w aktywacji niektórych enzymów i wpływa na wydzielanie hormonów. Należy więc dbać o to, aby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość wapnia każdego dnia. Norma dla dorosłej osoby wynosi 1000 mg dziennie, dla kobiet w wieku okołomenopauzalnym i osób w podeszłym wieku norma ta liczy aż 1500 mg na dobę.

Czym jest hipokalcemia

Czym jest hipokalcemia? W skrócie to niedobór wapna.

Co się dzieje, kiedy brakuje nam wapnia?

Niedobór wapnia to inaczej hipokalcemia. Oczywiście, ma ona różny stopień. Jej typowe objawy to odczuwane w ciele mrowienie, skurcze lub drętwienie mięśni rąk, przedramion, ramion, a także klatki piersiowej i kończyn dolnych. W przypadku dużych i wieloletnich niedoborów trzeba się liczyć z takimi problemami jak zmiany skórne, zaburzenia neurologiczne, niewydolność serca czy zaburzenia zachowania. Wzrasta także ryzyko wystąpienia osteoporozy, która skutkuje łamliwymi kośćmi. Zwłaszcza że już po 40 roku zaczyna się proces, w którym utrata masy kostnej jest mniejsza niż jej przyrost.

Jak zapobiegać hipokalcemii?

Zapobieganie hipokalcemii polega przede wszystkim na zdrowej i bogatej w wapń diecie. Na szczęście pierwiastek ten występuje w dużej liczbie produktów, dzięki czemu każdy może sięgnąć po potrawy, które są dla niego smaczne. Utarło się, że bogaty w wapń jest przede wszystkim nabiał. To prawda, ale są jeszcze inne źródła tego pierwiastka, chociażby ryby, jak łosoś czy szprotki. Wegetarianie i weganie mogą sięgnąć po różne warzywa (m.in. jarmuż, brokuły), a także owoce (np. suszone figi). Oprócz tego wapń znajduje się w orzechach, otrębach, nasionach słonecznika, maku czy sezamie. Więcej informacji znajdziesz na: https://calperos.pl/blog/sg/hipokalcemia-niedobor-wapnia-objawy-leczenie-i-profilaktyka/

Skoro tak wiele tego pierwiastka występuje w naszym codziennym pożywieniu, dlaczego występuje problem jego niedoboru? Przyczyną jest nieodpowiednio zbilansowania dieta bądź sięganie po używki, które przyśpieszają wydalanie wapnia z organizmu (np. alkohol czy kofeina). W rzadszych przypadkach przyczyną hipokalcemii bywa upośledzenie przyswajania wapnia, niedobór witamy D, niedoczynność przytarczyc, ostre zapalenie trzustki czy stosowanie niektórych leków.

Jak zadbać o dietę bogatą w wapń?

Na ogół hipokalcemia wynika z nieodpowiedniej diety, warto więc na niej się skupić. Wdrożenie nowych nawyków żywieniowych nie należy do zadań łatwych. Alternatywą jest suplementacja wapnia, dzięki której można być pewnym, że dostarcza się organizmowi odpowiednią dawkę tego pierwiastka. Warto sięgnąć po Calperos zawierający węglan wapnia w zjonizowanej formie, która jest najlepiej przyswajana przez ludzki organizm. Preparat ma status leku, ale dostępny jest bez recepty. Można go stosować profilaktycznie oraz jako uzupełnienie leczenia osteoporozy czy w okresie rekonwalescencji. Jedna tabletka preparatu Calperos zawiera 400 mg jonów wapnia. Trzeba mieć jednak na uwadze, że suplementacja wapniem to nie wszystko. Należy również postawić na regularną aktywność fizyczną i zrezygnować z używek, takich jak palenie papierosów czy częste picie alkoholu – poznaj lek Calperos na https://calperos.pl/marka-calperos/calperos-lek-bez-recepty/

Choć hipokalcemia może trwać latami i nie dawać o sobie znać, przewlekłe niedobory wapnia z pewnością odbiją się na zdrowiu i organizmie człowieka. To pierwiastek ważny nie tylko dla naszych kości i zębów, ale również ogólnie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Dbanie o jego odpowiednią ilość w naszej diecie powinno więc być priorytetem dla każdego, a tym bardziej dla osób po 60 roku życia.

Zobacz: Dieta i Przepisy