Czym jest syndrom leniwego trawienia i kogo dotyczy?

Syndrom leniwego trawieniaSyndrom leniwego trawienia - sprawdź objawy i przyczyny i zobacz jak leczyć.

Wielokrotnie można usłyszeć pojęcia „leniwe trawienie” lub „leniwe jelito”, które oznaczają jednostkę chorobową, polegającą na spowolnieniu trawienia, co objawia się częstymi wzdęciami, uczuciem ciężkości w żołądku, odbijaniem oraz innymi symptomami ze strony układu pokarmowego. Czy wiesz co to syndrom leniwego trawienia?

Syndrom Leniwego Trawienia – co to jest?

Zespół „leniwego trawienia” uznany został za chorobę cywilizacyjną, która staje się coraz bardziej powszechna. Dotyka ona najczęściej osób żyjących w ciągłym stresie, prowadzących niezdrowy tryb życia, polegający na spożywaniu nieregularnych posiłków. Takie zachowania prowadzą do spowolnienia motoryki jelit, co wiąże się z zaparciami, uczuciem ciężkości w żołądku lub jelitach, nadmiernymi gazami czy wzdęciami. Jest to spowodowane głównie spowolnieniem trawienia i choć teoretycznie nie stanowi wielkiego zagrożenia, może skutecznie zaburzyć codzienne funkcjonowanie, powodując rozdrażnienie i niechęć do jakiegokolwiek działania.

Syndrom leniwego trawienia

Syndrom leniwego trawienia – sprawdź objawy i przyczyny i zobacz jak leczyć.

Jakie są objawy Syndromu Leniwego Trawienia?

Głównym objawem syndromu leniwego jelita jest narastający dyskomfort trawienny, który spowodowany jest potęgującymi zaburzeniami w motoryce jelit. Typowe symptomy schorzenia to:

  • wzdęcia;
  • odbijanie;
  • zaparcia;
  • uczucie ciężkości;
  • przelewanie się pokarmu w jelitach.

Warto zauważyć, iż objawy zespołu „leniwego trawienia” przypominają te, związane z dyspepsją oraz innymi schorzeniami układu pokarmowego.

Kogo dotyczy Zespół Leniwego Trawienia?

Zespół „leniwego trawienia” określony został chorobą cywilizacyjną, ponieważ najczęściej związany jest z nieodpowiednim trybem życia. Na schorzenie najczęściej cierpią osoby:

  • przebywające w długotrwałym stresie;
  • prowadzący złą dietę (spożywający niezdrowe, nieregularne posiłki);
  • prowadzący siedzący tryb życia (zbyt mała aktywność fizyczna);
  • przyjmujące niektóre leki;
  • cierpiące na problemy z tarczycą.

Jeżeli syndrom leniwych jelit spowodowany jest chorobami tarczycy, należy udać się do lekarza, który zaleci specjalną terapię i doradzi, jak się odżywiać. Większość osób, które narzekają na problemy z układem trawiennym, może jednak poradzić sobie z nimi samodzielnie, zmieniając pewne nawyki.

Jak leczyć Syndrom Leniwego Trawienia?

Istnieje kilka sposobów, które mogą wspomóc motorykę jelit:

  • zdrowa dieta – wprowadzenie do jadłospisu zdrowych, mniej przetworzonych produktów o zwiększonej zawartości błonnika pomoże jelitom odzyskać sprawność i zlikwidować zaparcia;
  • aktywność fizyczna – systematyczna aktywność fizyczna usprawni przemianę materii i wspomoże trawienie, redukując objawy syndromu leniwych jelit;
  • suplementy diety i leki na wzdęcia – kapsułki z symetykonem pomogą zredukować ilość gazów, zmniejszając wzdęcia i ułatwiając wypróżnianie; przykładem może być Espumisan, który może być stosowany również przez kobiety w ciąży oraz osoby chore na cukrzycę; symetykon zawarty w tym leku rozbija i rozprasza gazy nagromadzone w przewodzie pokarmowym, zmniejsza uczucie ucisku i pełności w jamie brzusznej;
  • herbatki ziołowe – picie herbat ziołowych, takich jak mięta, rumianek czy szałwia, może wspomóc trawienie i zwiększyć częstotliwość wypróżnień.

Syndrom „leniwego trawienia” stał się chorobą cywilizacyjną głównie poprzez pogarszający się tryb życia w społeczeństwie. Stawiając na zdrowe nawyki, wiele osób może poradzić sobie z problemem.

Zobacz: Dieta i Przepisy