Czym ocieplić budynek mieszkalny?

termomodernizacjaJak ocieplić prawidłowo dom?

Jak ocieplić dom?

Dom jest marzeniem wielu osób, własne cztery ściany, pozwalają poczuć świadomość posiadania własnego miejsca na ziemi.

Jednak spełnienie tego marzenia to ciężka praca oraz wiele decyzji do podjęcia, które nie kończą się wraz z położeniem ostatniej dachówki na dachu oraz zamknięciem budowy. Po wybudowaniu domu warto zastanowić się także nad jego ociepleniem. Co prawda eksperci z zakresu budownictwa radzą, aby od momentu zakończenia ostatnich prac do momentu wykonywania ocieplenia odczekać kilka miesięcy, ze względów na odparowanie wilgoci nagromadzonej w materiałach budowlanych. Warto ten czas poświęcić na wybór odpowiedniej opcji.

Dlaczego ocieplamy domy

Polska leży w klimacie ciepłym umiarkowanym, co oznacza, że temperatury w naszym kraju średnio w roku wynoszą zaledwie 8 stopni Celsjusza. Do tego występujący w naszym kraju okres jesienno-zimowy, w którego trakcie temperatury te są znaczne niższe, a mieszkańcy domów zmuszeni są do ogrzewania swoich budynków. Proces ten wiąże się to z dużymi kosztami, które można zmniejszyć nawet o 30% właśnie dzięki wykonaniu ocieplenia budynku.

 Właściwa termoizolacja zapobiega uciekaniu ciepłego powietrza, zwłaszcza jeśli zostanie ona wykonana na najwyższych kondygnacjach budynku, gdzie straty ciepła są stosunkowo największe. W takich miejscach najlepiej sprawdzi się izolacja poddasza pianką PUR.

Jaki materiał wybrać do ociepleń

Na rynku można znaleźć przynajmniej kilka materiałów dedykowanych do ocieplania budynków. Pierwszym z nich jest tradycyjny styropian https://www.styropmin.pl/  który jest stosunkowo tania opcja, jednak zapewnia on także najmniejszy stosunek niwelacji strat ciepła. Dlatego też jest on najczęściej wykorzystywany, jeśli chodzi ocieplenia fasady budynków.

Kolejnym jest natomiast wata mineralna, potocznie zwana szklana. Koszt wykonania takiej termoizolacji jest nieco wyższy od tej wykonywane z pomocą styropianu, ze względu na specyfikę pracy, jednak uzyskana termoizolacja dzięki wykorzystaniu tego materiału wciąż pozostaje na porównywalnym poziomie. Nowoczesnym rozwiązaniem stosowany przez coraz większą ilość inwestorów jest natomiast pianka PUR.

Na czym polega termoizolacja pianką

Metoda ta polega na nałożeniu pianki, za pomocą natrysków. Inwestorzy najczęściej decydują się na wykonywanie ocieplania pianką jeśli chodzi o poddasza, chociaż z powodzeniem może być ona wykorzystywana także w innych obszarach budynku. To, co wyróżnia tę metodę spośród innych to przede wszystkim krótki czas wykonywania wszelkich prac, a także duża dokładność. Wszystko za sprawą tego, że wykorzystywana do ocieplania pianka zwiększa swoją objętość nawet do 150 razy, dzięki czemu dociera do nawet najbardziej odległych i ukrytych zakamarków.