Dieta dla seniora

dieta senioraDieta dla seniora różni się od tej dla osoby młodszej.
Zdrowe odżywianie odgrywa bardzo ważną rolę nie tylko w życiu osób młodych, które dążą do tego by mieć wysportowane i smukłe ciało. O odpowiednio zbilansowaną dietę powinny zadbać również osoby w wieku podeszłym. Właściwe odżywianie wpływa nie tylko na lepsze samopoczucie, ale także pomaga zapobiegać i leczyć wiele dolegliwości i chorób, z którymi zmagają się seniorzy.

Jakie zapotrzebowanie na energię oraz składniki odżywcze mają osoby starsze?

Osoby w wieku podeszłym mają mniejsze zapotrzebowanie na energię, co związane jest z niższym poziomem aktywności fizycznej oraz zmniejszeniem natężenia podstawowej przemiany materii. Najlepiej jeśli ilość energii jaką powinna przyjmować dana osoba zostanie określona przez dietetyka, który posiada odpowiednie oprogramowanie dla dietetyka pozwalające na dokładne wyliczenie zapotrzebowania energetycznego. Dla osób w wieku podeszłym inaczej kształtuje się również zapotrzebowanie na białko, tłuszcz oraz węglowodany. Według najnowszych zaleceń ilość białka w diecie seniora powinna odpowiadać 15-20% energii. Należy jednak podkreślić, że u osób starszych, którym często towarzyszą różne choroby ilość białka w diecie może ulec zmianie ze względu na współistniejącą chorobę. W jadłospisie seniora nie może zabraknąć również węglowodanów oraz tłuszczów przy czym należy pamiętać, że w diecie osób w wieku podeszłym nie zaleca się spożywania większych ilości tłuszczu kosztem węglowodanów. Według najnowszych norm ilość węglowodanów w diecie osób starszych powinna wynosić od 45 do 65% energii natomiast tłuszczów od 20-35% energii. Należy jednak pamiętać, że dokładna ilość energii, białka, węglowodanów i tłuszczów w diecie seniora powinna zostać ustalona przez dietetyka, który dobierze ją do potrzeb danej osoby.

waga seniora

Utrzymanie prawidłowej wagi bywa trudne.

Ogólne zalecenia dotyczące diety dla seniora

Osoby w wieku podeszłym przez wiele lat kształtują swoje nawyki żywieniowe. Często są mocno przywiązane do konkretnych smaków, sposobu podania posiłków. Dlatego wszelkie zmiany należy wprowadzać powoli i stopniowo, tak by żadna z osób nie zraziła się do zdrowego żywienia.

  • Jak wyglądają ogólne zalecenia dotyczące diety dla seniora?

Ogólne zasady żywienia osób w wieku podeszłym wyglądają następująco.

  1. Dieta powinna być urozmaicona tak, by posiłki nie były monotonne i dostarczały osobie starszej wszystkich niezbędnych składników.
  2. Posiłki powinny być podane w sposób apetyczny, zachęcający do jedzenia, ponieważ seniorzy na skutek chorób i przyjmowanych leków mogą mieć mniejsze łaknienie.
  3. Należy ograniczyć ilość cukru, tłuszczów zwierzęcych, a także soli w celu zapobiegania i wspomagania leczenia chorób dietozależnych. Zaleca się również unikanie potraw tłustych i ciężkostrawnych.
  4. Do diety należy włączyć warzywa i owoce, które powinny być spożywane codziennie.
  5. Należy zadbać o odpowiednią ilość płynów jednocześnie pamiętając o wykluczeniu z jadłospisu kolorowych napojów gazowanych oraz o ostrożności w stosowaniu herbat ziołowych, które mogą wchodzić w interakcje z lekami.

Dietetyk, który wykorzystuje w swojej pracy odpowiednie programy dla dietetyka (jak np: Kcalmar.pro) powinien zadbać o to, by powyższe punkty znalazły się w zaleceniach żywieniowych dla seniora. Ich przestrzeganie wpłynie korzystnie na samopoczucie i stan zdrowia osoby starszej.

Dieta dla seniora to nie tylko wyliczenia!

Mówiąc o diecie dla seniora musimy wziąć pod uwagę fakt, że z każdą grupą żywieniową wiąże się inna specyfika żywienia. Dotyczy ona nie tylko wyliczeń zapotrzebowania na różne składniki. Musimy być świadomi, że specyfika żywienia seniorów wiąże się z tym, że nie rzadko są to osoby samotne, posiadające ograniczone środki finansowe na zakup żywności, a czasami nawet unieruchomione w domu. Niesie to za sobą trudności w robieniu zakupów i przygotowywaniu zdrowych posiłków. Szczególnej uwagi wymaga również duża ilość zażywanych leków, a także występowanie różnych chorób. Wszystkie te czynniki również odgrywają bardzo ważną rolę w planowaniu diety dla seniora.