Dieta w niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto

hashimoto dietaDieta przy niedoczynności tarczycy i Hashimoto – o czym pamiętać?

Badania naukowe potwierdzają istotny wpływ czynników żywieniowych na rozwój  chorób tarczycy [1], w tym niedoczynności tarczycy i choroby Hashimoto. Odpowiednio zbilansowana dieta może poprawić funkcjonowanie tego narządu, spowodować konieczność zmniejszenia dawki  przyjmowanych leków (hormonów tarczycowych), a nawet doprowadzić do remisji choroby.

Dieta przy chorobie Hashimoto – Najważniejsze zasady

Osoba z chorobą Hashimoto powinna przestrzegać zasad zdrowego żywienia. Jej codzienne menu powinno zatem składać się z 4-5 posiłków, przy czym ostatni posiłek powinien zostać zjedzony nie później niż 3-4 godziny przed pójściem spać [2].

Chorzy na przewlekłe zapalenie tarczycy typu Hashimoto mają też większe zapotrzebowanie na kwasy tłuszczowe omega-3 oraz na witaminy o działaniu przeciwzapalnym [1], czyli m.in. witaminy D, K, C oraz E. Białko powinno natomiast stanowić nawet 25% całkowitego dziennego zapotrzebowania na energię. Osoby cierpiące na Hashimoto powinny też całkowicie zrezygnować z żywności przetworzonej, pełnej konserwantów, sztucznych barwników i wzmacniaczy smaku [2].

Przy chorobie Hashimoto często trzeba też wyeliminować gluten

Osoby z chorobą Hashimoto nawet 10 razy częściej chorują na celiakię (trwałą nietolerancję glutenu o podłożu genetycznym) w porównaniu z osobami z populacji ogólnej [3]. Dlatego też osobom tym zaleca się wykonanie badań w kierunku celiakii. Rozpoznanie trwałej nietolerancji glutenu i wprowadzenie ścisłej diety bezglutenowej daje szansę na to, że osoba z chorobą Hashimoto będzie mogła zmniejszyć dawkę stosowanych leków. Eliminacja glutenu może bowiem sprawić, że tarczyca zacznie lepiej funkcjonować, stan zapalny wyciszy się, a ilość przeciwciał spadnie.

Warto zaznaczyć, że z dietą bezglutenową nie należy się spieszyć. Wprowadzenie jej przed rozpoznaniem celiakii może bowiem znacząco utrudnić diagnostykę. Nie ma też naukowych dowodów, które potwierdzałyby potrzebę rutynowego wprowadzania diety bezglutenowej u wszystkich osób z autoimmunologicznymi chorobami tarczycy [1]. Mało tego. Eliminacja produktów zawierających gluten grozi poważnymi niedoborami pokarmowymi i zwiększonym ryzykiem wystąpienia takich chorób, jak cukrzyca czy choroby serca. Dlatego dietę bezglutenową powinno się stosować z dużą rozwagą, po wykonaniu odpowiednich badań i najlepiej w konsultacji z dietetykiem.

A co z nabiałem? Hashimoto i dieta bezlaktozowa

Badania naukowe dowiodły, że osoby z chorobą Hashimoto, które nie tolerują laktozy, po wyeliminowaniu jej z diety, w wielu przypadkach zaczynają lepiej przyswajać tyroksynę. Poziom TSH obniża się bez konieczności zażywania większej dawki leku, a często trzeba ją nawet zmniejszyć. Dlatego też osobom chorującym na Hashimoto zaleca się badanie nie tylko w kierunku celiakii, ale i nietolerancji laktozy. Najczęstszą przyczyną jej wystąpienia jest obecność pewnego wariantu genu LCT. Wariant ten zmniejsza aktywność enzymu laktaza, który odpowiada za trawienie laktozy, czyli cukru mlecznego występującego w mleku i jego przetworach.

Dieta przy niedoczynności tarczycy – O czym pamiętać?

Dieta przy niedoczynności tarczycy powinna być oczywiście różnorodna i odpowiednio zbilansowana. Osobom mającym ten problem zdrowotny na pewno nie zaleca się diet zbyt restrykcyjnych oraz niskokalorycznych [1]. Może to bowiem skutkować pogorszeniem funkcjonowania tarczycy. Osoby z niedoczynnością tarczycy powinny w swojej diecie zwrócić szczególną uwagę na takie składniki odżywcze jak jod, cynk, selen, żelazo czy błonnik pokarmowy. Odpowiednia podaż tych składników wspomoże pracę chorego narządu oraz pozwoli utrzymać hormony tarczycowe (w tym T3 oraz TSH) na prawidłowym poziomie.

Gdy pojawia się problem z niedoczynnością tarczycy, warto przyjrzeć się swoim obecnym nawykom żywieniowym i jeśli zajdzie taka potrzeba, spróbować je zmodyfikować – oczywiście z pomocą doświadczonego dietetyka! Z dietą nie wolno nigdy eksperymentować i wprowadzać zmian na własną rękę, gdyż może to przynieść więcej szkody niż pożytku.

Autor: www.zdrowatarczyca.info

Źródła:

[1] K. Pastusiak, J. Michałowska, P. Bogdański. Postępowanie dietetyczne w chorobach tarczycy. „Forum Zaburzeń Metabolicznych” 2017, 8 (4), s. 155-160.

[2] E. Zakrzewska, M. Zegan, E. Michota-Katulska, Zalecenia dietetyczne w niedoczynności tarczycy przy współwystępowaniu choroby Hashimoto, „Bromatologia i Chemia Toksykologiczna” 2015, XLVIII, 2, s. 117-127.

[3] A. Ratajczak A, Moszak M, Grzymisławski M. Zalecenia żywieniowe w niedoczynności tarczycy i chorobie Hashimoto, „Pielęgniarstwo i zdrowie publiczne” 2017, 7(4) s. 305-311.