Drenaż limfatyczny w domu – na jakie schorzenia pomaga?

Drenaż limfatyczny w domu zdjęcieDrenaż limfatyczny można zrobić także w domu.
Fizjoterapeuci wielokrotnie podkreślają, że sukces rehabilitacji jest uwarunkowany dwiema kwestiami: wiedzą terapeuty oraz zaangażowaniem pacjenta w proces leczenia. Niektóre metody pracy z chorymi, jak chociażby drenaż limfatyczny, mogą być jednak wykonywane w domowych warunkach. Jak wygląda masaż uciskowy w domu i czy jego efektywność jest równie skuteczna co manualna praca terapeuty?

Kiedy warto stosować masaż limfatyczny?

Choć masaż limfatyczny jest dość jednoznacznie kojarzony z redukcją utrzymujących się obrzęków, to w rzeczywistości jest rekomendowany także w szeregu innych problemów, wynikających z upośledzonego przepływu krwi i limfy. Do najczęstszych wskazań zalicza się:

  • nadmiernie utrzymujące się uczucie ciężkości w obrębie kończyn dolnych (np. przy długim siedzeniu za biurkiem lub po pracy stojącej),
  • chorobę niedokrwienną kończyn dolnych i wszelkiego rodzaju niewydolności żylne,
  • zapobieganie powstawaniu żylaków,
  • dnę moczanową oraz inne zwyrodnienia związane z połączeniami stawowymi i zaburzeniami troficznymi skóry,
  • stan po mastektomii,
  • obrzęki, które są wynikiem zaburzenia gospodarki hormonalnej (cukrzyca, choroby tarczycy),
  • nadmiernie nagromadzony nieestetyczny cellulit.

Przeciwwskazania do drenażu limfatycznego

Masaż uciskowy nie jest jednak rekomendowany we wszystkich przypadkach. Dlatego też przed ewentualnym przystąpieniem do zabiegu warto skonsultować własny stan ze specjalistą. Najczęstszymi przeciwwskazaniami do drenażu limfatycznego są:

  • ciąża,
  • ostra zakrzepica żylna,
  • niewydolność serca i nerek,
  • zdiagnozowane nadciśnienie tętnicze,
  • choroba niedokrwienna serca,
  • stany zapalne naczyń limfatycznych,
  • nowotwory.

Drenaż limfatyczny u seniora

Problemy związane z zastojami limfatycznymi i nieprawidłowym przepływem chłonki są częstymi przypadłościami u osób w podeszłym wieku. Dlatego w przypadku braku przeciwwskazań, seniorzy mogą skorzystać z właściwości presoterapii. W tym celu warto skontaktować się z certyfikowanym terapeutą, który ma odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie w wykonywaniu tego modelu masażu.

Fizjoterapia w domu kwarantanna

Fizjoterapia w domu bywa czasem niezbędna.

Nie można jednak zapominać, że osoby starsze są niejednokrotnie zmuszone do pozostania we własnym domu, a wyjście i podróż do gabinetu masażu mogą okazać się po prostu niemożliwe przy aktualnym poziomie sprawności. Zabieg może być jednak wykonywany w warunkach domowych. W tym celu warto sprawdzić urządzenia do masażu limfatycznego, które z powodzeniem mogą zastąpić manualny drenaż.

Czym się kierować przy wyborze aparatu do drenażu?

Decydując się na domową rehabilitację, warto wiedzieć, które kryteria należy sprawdzić przed dokonaniem zakupu urządzenia do masażu uciskowego. Obecnie istnieje duża liczba aparatów, pozwalających na samodzielne przeprowadzenie drenażu limfatycznego. Skoro sprzęt ma przysłużyć się seniorowi, to trzeba zwrócić uwagę na łatwość obsługi, przystępną cenę oraz moc generowanego ucisku. Szczególnie istotna jest ostatnia kwestia – nietrudno domyślić się, że osoby starsze nie będą potrzebowały tak intensywnego drenażu, jak np. sportowcy.

Osobną kwestią jest ilość komór obsługiwanych przez dany aparat – im większa jest ich liczba, tym pacjent uzyska większą precyzję ucisku oraz większą efektywność poprawy motoryki przepływu. Oprócz tego, urządzenia do presoterapii posiadają rozmaite tryby pracy, które mogą być dostosowywane do aktualnych potrzeb seniora.

Osoby szukające aparatów stacjonarnych powinny sprawdzić produkty z serii WIC, które niejednokrotnie sprzedawane są w pełnych zestawach z mankietami. W kwestii mobilnych aparatów do drenażu polecane są produkty opatrzone logo firmy CarePump, które mogą być stosowane jednakowo przez seniorów i sportowców, a nawet stanowić wyposażenie gabinetów rehabilitacji.

Warto też wiedzieć, że osoby posiadające aktualne orzeczenie o niepełnosprawności mogą starać się o dofinansowanie zakupu aparatu do drenażu limfatycznego ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

Jak działa sprzęt do masażu limfatycznego?

Mechaniczny drenaż polega na wykorzystaniu specjalnych mankietów (o zróżnicowanej liczbie komór), które możemy założyć na kończyny dolne lub górne. Po uruchomieniu urządzenia, mankiety zostają w odpowiedni sposób napełnione powietrzem, które po czasie zostaje wypuszczone. Aparatura umożliwia modulowanie trybu pracy i poziomu ciśnienia, co jednocześnie determinuje siłę generowanego ucisku. Chory może też samodzielnie ustawić czas trwania zabiegu czy tempo napowietrzania mankietów. Warto pamiętać, że terapeutyczne zastosowanie mechanicznego drenażu limfatycznego musi być skonsultowane ze specjalistą.

Czy obsługa aparatu nie będzie zbyt trudna dla osoby starszej? Producenci aparatów do masażu uciskowego są w pełni świadomi, że duży odsetek pacjentów borykających się z problemem obrzęku limfatycznego dotyczy społeczności seniorskiej. Obecne urządzenia posiadają intuicyjny panel obsługi, który pozwala starszemu pacjentowi na łatwe określenie poziomu ciśnienia czy długości całego zabiegu. Warto podkreślić, że część urządzeń posiada system automatycznego wyłączenia sprzętu po zakończonym drenażu. Równie proste okazuje się podłączenie mankietów do aparatu, które posiadają kolorystyczne oznaczenia.

Artykuł powstał przy współpracy ze specjalistami marki BardoMed – producenta i dystrybutora sprzętu rehabilitacyjnego.