Drogi oddechowe – Wszystko co musisz wiedzieć o drogach oddechowych

drogi oddechoweDrogi oddechowe - Skąd bierze się kaszel?

Układ oddechowy to jeden z najważniejszych zespołów narządów w organizmie, umożliwiający dostarczenie powietrza wraz z tlenem do płuc, które następnie razem z krwią rozprowadzane jest do każdego narządu. Dzięki temu zjawisku organizm czerpie energię, bez której jego funkcjonowanie byłoby niemożliwe. Z tego powodu bardzo ważne jest, aby drogi oddechowe działały prawidłowo. Zobacz skąd bierze się kaszel.

W jaki sposób działają drogi oddechowe?

Drogi oddechowe rozpoczynają się jamą nosową, w której powietrze jest ogrzewane, nawilżane i oczyszczane z wdychanych nieczystości. Następnie przez gardło, krtań i tchawicę powietrze trafia do oskrzeli – prawego i lewego, które doprowadzają je bezpośrednio do płuc. Duże oskrzela rozgałęziają się na mniejsze struktury, kończąc się pęcherzykami płucnymi, w których dochodzi do bezpośredniej wymiany gazowej. W tym miejscu tlen przenika na zasadzie dyfuzji do sieci naczyń krwionośnych otaczających pęcherzyk, z których na drodze wymiany pobierany jest dwutlenek węgla, wydychany później na zewnątrz.

drogi oddechowe

Drogi oddechowe – Skąd bierze się kaszel?

Jak drogi oddechowe oczyszczają wdychane powietrze?

Dzięki wyspecjalizowanej budowie dróg oddechowych powietrze jeszcze przed dotarciem do pęcherzyków płucnych zostaje oczyszczone. Dzieje się tak, ponieważ drogi oddechowe pokryte są charakterystycznym nabłonkiem, na którym znajdują się rzęski wychwytujące zanieczyszczenia. Dodatkowo ułatwia to pokrywająca go warstwa śluzu, w której zostaje unieruchomiony czynnik drażniący. Następnie rzęski poruszając się, umożliwiają przesuwanie śluzu wraz z zanieczyszczeniami do górnych partii dróg oddechowych, aż wreszcie trafia on do gardła, gdzie zostaje połknięty.

Skąd bierze się kaszel?

Kaszel powstaje na drodze podrażnienia receptorów kaszlowych, które rozmieszczone są w obrębie nabłonka dróg oddechowych. Do podrażnienia receptorów może dochodzić przy udziale czynników, takich jak:

  • ciało obce,
  • zalegająca wydzielina,
  • cząstki pokarmu,
  • chłodne powietrze,
  • drażniące gazy i pyły.

Stamtąd informacja przenoszona jest za pośrednictwem nerwów do ośrodka oddechowego w pniu mózgu, który wysyła impuls do mięśni oddechowych. W odpowiedzi mięśnie kurczą się, inicjując silny i energiczny wdech, a następnie wydech.

Jak pomóc drogom oddechowym podczas infekcji?

Często, aby usprawnić pracę układu oddechowego podczas choroby, stosuje się inhalacje. Do tego celu można wykorzystać roztwory soli dostępne w aptekach i nebulizator lub wykonać domową inhalację poprzez wdychanie gorącej pary wodnej. Oprócz tego może być konieczne leczenie przeciwkaszlowe oraz rozrzedzające wydzielinę, która w przebiegu procesu zapalnego gromadzi się w drogach oddechowych w dużych ilościach. W tym przypadku sprawdzi się Flavamed, który należy do grupy leków przeciwkaszlowych i przeciwprzeziębieniowych oraz jest stosowany w leczeniu mokrego kaszlu, związanego z chorobami płuc i oskrzeli. Dzięki zawartości substancji czynnej o nazwie ambroksol rozrzedza wydzielinę i ułatwia jej odkrztuszanie.