Fizjoterapia – co to jest? Czy rzeczywiście pomaga? Poradnik

Fizjoterapia i rehabilitacja seniorówFizjoterapia, rehabilitacja, która przynosi efekty.

Słowo fizjoterapia pochodzi z języka francuskiego i w wolnym tłumaczeniu oznacza „leczenie naturą”. Postęp medycyny sprawił. że dziś we wspomnianym procesie uczestniczy nie tylko przyroda, ale również szereg innowacyjnych, nowoczesnych urządzeń. Na czym polega ich działanie? Jakie efekty przynosi? Kiedy i komu może pomóc rehabilitacja?

Czym jest fizjoterapia?

Fizjoterapia to metoda leczenia, która bazuje na naturalnych formach energii fizycznej występujących w środowisku. Wykorzystuje więc ruch, bodźce termiczne, elektryczne, akustyczne i świetlne. Zakres działań podejmowanych w ramach opisywanej dziedziny nauki jest bardzo szeroki. Obejmuje szereg różnego rodzaju czynności związanych z przywracaniem sprawności, łagodzeniem dolegliwości bólowych niwelowaniem skutków procesów chorobowych zachodzących w organizmie człowieka.

Fizjoterapia: Jakie są metody fizjoterapii?

Fizjoterapia i rehabilitacja seniorów

Fizjoterapia, rehabilitacja, która przynosi efekty.

Istnieje wiele różnych technik fizjoterapeutycznych. Jedną z najczęściej stosowanych metod jest kinezyterapia, czyli leczenie ruchem. Pacjent wykonuje określony zestaw ćwiczeń – samodzielnie lub z pomocą rehabilitanta. Tego typu oddziaływanie przynosi szereg rozmaitych korzyści. Przede wszystkim aktywizuje różne partie mięśni, zwiększa ruchomość stawów, a także poprawia ukrwienie i dotlenienie tkanek.

Kinezyterapia daje najlepsze efekty w połączeniu z innymi technikami, takimi jak na przykład:

  • biostymulacja z użyciem lasera,
  • krioterapia (leczenie zimnem),
  • elektroterapia (leczenie prądem stałym lub zmiennym),
  • ultradźwięki (fale akustyczne o niskiej częstotliwości, niesłyszalne dla ludzkiego ucha).
  • hydroterapia (wodolecznictwo)

Kto może skorzystać z fizjoterapii?

Przedstawiona metoda leczenia znajduje szczególne zastosowanie w przypadku osób chorych lub niepełnosprawnych, które na skutek różnego rodzaju schorzeń utraciły pełną sprawność. Z rehabilitacji mogą skorzystać również pacjenci w okresie rekonwalescencji po udarze mózgu, złamaniu, urazie rdzenia kręgowego itp.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że coraz większe zainteresowanie budzi nie tylko rehabilitacja ambulatoryjna (przeprowadzana w dedykowanej przychodni lub zakładzie leczniczym), ale również domowa z dojazdem do pacjenta. Takie usługi świadczy coraz więcej ośrodków, między innymi Nordmedic.

Co daje rehabilitacja?

Właściwie przeprowadzona rehabilitacja poprawia wydolność organizmu oraz funkcjonowanie różnego rodzaju narządów, nie tylko aparatu ruchu. Ma również działanie profilaktyczne (zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób kręgosłupa i stawów).