Forum Ekonomiczne: Daniel Obajtek – Prezes ORLEN – wywiad

Prezes Orlen Lotos ObajtekDaniel Obajtek podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu w Małopolskiej Strefie Spotkań.

W Małopolskiej Strefie Spotkań na Forum Ekonomicznym w Karpaczu odbyła się niecodzienna rozmowa z prezesem ORLEN Danielem Obajtkiem. Prezes opowiedział o swoim początku, jak zaczynał działać i co zrobił, żeby być w tym miejscu w jakim się znalazł. – Największym szczęściem jest dobór odpowiednich ludzi – mówił.

forum ekonomiczne małopolska

Małopolska – Partner Forum Ekonomicznego

Szczęście w biznesie

– Szczęście należy rozpatrywać z perspektywy całego życia. Nie mogę określić czy mam szczęście czy nie. Staram się tylko i wyłącznie ciężko pracować, ale nie tylko ja, ale i cały zespół. Przede wszystkim trzeba mieć odwagę. Szczęście wymaga odwagi. Jeżeli ma się odwagę, ma się wizję i pokorę do tego co się robi to wtedy możemy mówić, że ma się szczęście. Największym szczęściem jest dobór odpowiednich ludzi. Dobrać sobie odpowiednich ludzi, którzy nie pracują tylko na zasadzie zero jedynkowej pensji, tylko mają wizję i chcą tą wizję realizować.

Droga zawodowa

– Długo byłem w biznesie, w samorządzie, a samorząd to również biznes. Ta droga zawodowa nauczyła mnie szacunku do pracy i ludzi, wyniosłem to też z domu. Samorząd to dbanie o swoich mieszkańców, dbanie o swoją miejscowość, o zakłady pracy. To jest stworzenie pewnych warunków, żeby biznes mógł się rozwijać. To biznes nas napędza. Musimy stwarzać warunki i klimat pod biznes. Powinniśmy systematycznie do czegoś w życiu dochodzić i w moim życiu do wszystkiego systematycznie dochodziłem.

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

– Otrzymałem agencję z ogromnymi problemami, to były płatności bezpośrednie, problem ze stabilnością systemu, problem z wypłatą płatności bezpośrednich. Kwestia rozwoju obszarów wiejskich. Budowa struktur informatyki od samego początku. Najtrudniej było zbudować centrum informatyki w Lublinie. Odziedziczyłem agencję, gdzie w departamencie informatyki było czterech informatyków. Agencja tak naprawdę była bezbronna. Wyzwaniem było stworzyć centrum oprogramowania, które będzie samo tworzyć pewne zadania i utrzymywać system płatności bezpośrednich. Wszyscy w tej instytucji mówili mi, że nie mogę zwiększyć taryfikatora wynagrodzeń, ale niestety w Warszawie jeśli chodzi o informatyków to za 4 tysiące nie znajdę dobrych informatyków. To była walka, żeby zmienić ten taryfikator, ale stworzyliśmy to centrum. Dziś ten system płatności jest ustabilizowany. Zjeździłem wtedy cały kraj, odwiedziłem wszystkie biura regionalne, spotkałem się ze wszystkimi pracownikami biur, to było około 11 tysięcy ludzi. Widziałem, że tym ludziom chce się pracować, chcą coś zrobić, wtedy były największe podwyżki w agencji. To była praca po 16 godzin.

Energa

– Wszystko ma swój cel w życiu. Cieszę się, że znalazłem się wtedy na Pomorzu. Znałem doskonalę tą grupę i jej słabości, wiedziałem co tej grupie potrzeba. Tam również był problem z systemem bilingowym, została przeprowadzona pełna zmiana. Energa po moim odejściu otrzymała wiele nagród. Energa pozwoliła mi w pełni wejść w biznes. Pozwoliła mi zdiagnozować co tak naprawdę w Polsce potrzeba. Zdawałem sobie sprawę, że Energa musi mieć silnego partnera.

Fuzja Orlenu i Lotosu

– Proces fuzji Orlenu i Lotosu musi być doprowadzony do końca. Przemysł rafineryjny obłożony jest różnymi regulacjami. Jeśli ktoś twierdzi, że Lotos jest grupą, która może samo istnieć i rozwijać się, to powiem, że takiej możliwości nie ma. To jest mała rafineria, ona musi być połączona w grupie, do tego dochodzą kwestie regulacyjne, uwarunkowania konsumentów. Za 10, 15 lat będzie wchodził wodór. Lotos sobie z tym sam nie poradzi. Przyszłość nie jest w rafinerii, one będą kiedyś wygaszane. Przyszłość jest w petrochemii. Dlatego musimy się szybko skonsolidować, połączyć

Zobacz więcej.