Grille w ogrodzie seniora – grill gazowy czy grill węglowy, warzywa na grill – przepisy

Grill dla seniora gazowy czy tradycyjnyGrill dla seniora gazowy czy tradycyjny

Zbliża się maj, a więc czas powszechnej mobilizacji działkowiczów i osób, pragnących miło spędzić majówkę na świeżym powietrzu. Od dawien dawna panuje u nas moda na grillowanie. W niniejszym artykule skupimy się na tym,  jak w sposób ciekawy i funkcjonalny zaaranżować kącik grillowy na ogródku seniora. Podamy przykłady interesujących rozwiązań, a co więcej wymienimy kilka niezawodnych sposobów na zachowanie dobrego zdrowia bez rezygnacji z ulubionych potraw. Czy grill węglowy, tradycyjny grill ogrodowy na działce jest najlepszy? A może lepsze są grille gazowe.

 Grille w ogrodzie seniora –  grill gazowy czy tradycyjny

Grill gazowy dla seniora

Grill gazowy dla seniora

Do niedawna majowe biesiadowanie przy grillu było domeną młodych, lecz ten trend stopniowo się zmienia. Coraz częściej decydują się na to seniorzy. W jaki sposób zaaranżować grilla, by korzystanie z niego nie nastręczało trudności osobom starszym? Wizualizując sobie rodzinnego grilla u dziadka, warto uwzględnić kilka czynników. Pierwszym z nim jest powierzchnia użytkowa. Gdzie najlepiej ustawić grill gazowy? Jeśli dom posiada taras, to sprawa jest w zasadzie załatwiona. Grilla ustawić można na płaskiej powierzchni tarasu, a przy okazji senior ma blisko do domu. Nie musi pokonywać większej odległości, znosząc produkty spożywcze do grillowania.

Grill tradycyjny ma pewne minusy  dym może przedostać się do domu, więc trzeba się przed taką ewentualnością zabezpieczyć, np. zamykając drzwi wejściowe. Zarówno grill gazowy jak i tradycyjny można ustawić na altanie ogrodowej. Można postawić taką altanę w pobliżu budynku, dzięki czemu niezależnie od warunków pogodowych możliwe jest miłe spędzanie czasu przy warzywach i kiełbaskach z grilla. W trakcie ustawiania grilla wystrzegać się należy bliskiego sąsiedztwa murków. Unoszący się znad paleniska dym i pryskający tłuszcz może spowodować jego zabrudzenie. Przestrzec też należy przed bliskim sąsiedztwem roślin ogrodowych i łatwopalnych materiałów. 

Grill gazowy, grill tradycyjny, grill ogrodowy aranżacje

Istnieją rozmaite aranżacje na grill. Jak zostało powyżej wspomniane, można postawić altankę lub pawilon ogrodowy, który spełni podobną funkcję. Osłoni przed deszczem i działaniem wiatru. To świetnie rozwiązanie, jeśli korzystamy z grilla gazowego lub tradycyjnego przenośnego.

Ciekawym i coraz popularniejszym sposobem urządzenia grilla w ogródku jest grill w zabudowie. Decydując się na takie rozwiązanie, trzeba mieć na uwadze materiały, z których on powstanie. Zalecane jest wykorzystanie w tym celu surowców, które są odporne na działanie wysokiej temperatury. Mamy tu na myśli klinkier i kamień naturalny. Minusem takiego rozwiązania jest konieczność usytuowania takiego grilla w oddalonej części ogrodu, tak, by dym unoszący się znad paleniska nie przeszkadzał sąsiadom. Wymusza to na seniorze konieczność nadrabiania drogi, jeśli taka instalacja znajduje się dalej od domu. Grille w zabudowie mogą być otwarte lub z okapem.

 Grille w ogrodzie seniora – warzywa na grill – zdrowe przepisy

W przypadku grilla tradycyjnego zwróć uwagę na sposób rozpalania grilla. W ramach rozpałki polecamy brykiet bądź węgiel. Warunkiem ich wykorzystania niech będzie ich pochodzenie. Obie rozpałki nie mogą pochodzić z drzew liściastych i w żadnych wypadku nie powinny zawierać żywicy. Ten ostatni przykład jest szczególnie niebezpieczny dla zdrowia, ponieważ w trakcie spalania wydziela aromaty o działaniu rakotwórczym. Wystrzegaj się również wykorzystania jako podpałki papierów, kartonów czy drewna lakierowanego. Materiały te, podobnie jak żywica wydzielają w trakcie procesu spalania szkodliwe substancje chemiczne. Najprostszym rozwiązaniem wydaje się grill gazowy. 

Warto stosować aluminiowe tacki zarówno na grill gazowy jak i tradycyjny. Szkodliwe opary palącego się tłuszczu przenikają do grillowanych potraw. 

Przygotowując warzywa na grill warto korzystać z naturalnych ziół. Zabijają one szkodliwe związki chemiczne wydzielane w trakcie grillowania. Należy unikać gotowych mieszanek przypraw ze względu na zawarte w nich konserwanty.

Szaszłyki warzywne na grill – prosty i zdrowy przepis

Warzywa na grill i grill węglowy

Warzywa na grill i grill węglowy są najczęściej spotykane na działce seniora.

  • składniki na szaszłyki warzywne na grill: 6 sztuk papryki w różnych kolorach (żółta, czerwona, zielona), średniej wielkości cukinia, 3 sztuki średniej wielkości cebuli, 1 bakłażan, 10 sztuk pomidorków koktajlowych
  • marynata do szaszłyków warzywnych na grill: łyżeczka miodu, 2 łyżki octu balsamicznego, 2 łyżki soku z cytryny, 6 łyżek oliwy z oliwek, świeże zioła, 5 ząbków posiekanego czosnku, sól i pieprz do smaku
  • przygotowanie szaszłyków warzywnych na grill: warzywa do szaszłyków warzywnych na grill należy umyć, pokroić w większą kostkę i włożyć do przygotowanej wcześniej marynaty, delikatnie ale dokładnie wymieszać i odstawić do lodówki na ok godzinę. Następnie nadziewać na przygotowane wcześniej patyczki do grillowania i grillować po około 7 minut z każdej strony. 

Szaszłyki warzywne na grill najlepiej podawać z sosami własnej roboty.