Jak głodówki wpływają na proces starzenia się?

Głodówka, dieta 5:2, dieta 8 godzinnaGłodówka, dieta 5:2, dieta 8 godzinna mają wpływ na starzenie się.

Moda na diety promujące okresowe głodówki trwa już od kilku lat. Do konserwatywnych można zaliczyć dietę 5:2 czy dietę 8-godzinną, a do ekstremalnych nie przyjmowanie pożywienia przez kilka dni.

Istnieją obserwacje prowadzące do poglądu, że kontrolowane głodowanie wywiera pozytywny wpływ na przemiany energetyczne zachodzące w komórkach, a co za tym idzie, na długość i jakość życia.

Jak działa głodówka?

Mitochondria będące w komórkach mikroskopijnymi siłowniami energetycznymi, odgrywają fundamentalną rolę w procesie starzenia się komórek. Tworzą one komórkowe sieci mitochondrialne odpowiedzialne za regulowanie procesów energetycznych i metabolicznych zachodzących w komórkach. W obrębie sieci mitochondrialnych zachodzą nieustanne procesy podziału i łączenia. Niestety z czasem procesy te ulegają zakłóceniom, a powstające w ich wyniku wolne rodniki uszkadzają zawarte w mitochondriach DNA. W efekcie dochodzi do tworzenia się mutacji zaburzających sprawność energetyczną komórek, a to właśnie prowadzi do ich starzenia. Te niekorzystne zmiany są jedną z przyczyn powstawania chorób związanych z podeszłym wiekiem.

Najnowsze badania przeprowadzone na Uniwersytecie Harvard  rzucają nieco światła na sposób, w jaki głodówka może spowolnić proces starzenia, a w efekcie końcowym nawet wydłużyć życie. Uczeni obserwowali procesy zachodzące w organizmach nicieni. Wybrano je, gdyż długość ich życia wynosi zaledwie 2 tygodnie.

W wyniku badań stwierdzono, że zmniejszenie ilości spożywanych kalorii wywiera pozytywny wpływ na aktywność sieci mitochondrialnych – utrzymują one właściwą plastyczność i przez dłuższy okres zachowują “młodzieńczą formę”. Oznacza to, że dieta nisko-energetyczna, takie jak dieta restrykcyjna czy dieta polegająca na okresowych głodówkach promują zdrowe starzenie.

Wydaje się, że dotychczasowe badania otwierają nowe perspektywy na polu poszukiwania metod zapobiegania chorobom związanych z wiekiem.

 

Źródła: Cell Metabolism; Harvard University, EurekAlert