Jak korzystać z kalkulatora BMI?

Jak korzystać z kalkulator BMIJak korzystać z kalkulatora BMI. Co pokaże Ci kalkulator BMI.

Dzisiejsze czasy, tempo i jakość życia nie sprzyjają dbaniu o zdrowie. Często nie mamy czasu na realny odpoczynek, jesteśmy zbyt zmęczeni na aktywność fizyczną, a tym bardziej na przyrządzenie zdrowego posiłku. Wszystkie te niedostrzegalne na co dzień niedobory, odkładają się w naszych ciałach i prędzej czy później wrócą do nas w postaci rozregulowania pracy naszego organizmu. Jedną z podstawowych oznak, po których możemy poznać, że dziać się zaczyna coś niepokojącego, jest waga naszego ciała. Jak jednak sprawdzić czy jest ona odpowiednia i czy mieścimy się w normach? Jak sprawdzić masę ciała? Jest na to odpowiedź wskaźnik BMI i kalkulator BMI.

Czym jest kalkulator BMI

Jak korzystać z kalkulatora BMI

Jak korzystać z kalkulatora BMI

Wskaźnik BMI to skrót od angielskiego Body Mass Index, czyli w tłumaczeniu, Indeks Masy Ciała. Jest to opracowana już 200 lat temu skala, która na podstawie kilku czynników (najbardziej liczy się wzrost, chociaż w niektórych kalkulatorach internetowych brane są pod uwagę również wiek i płeć) jest w stanie nam pokazać, czy waga naszego ciała jest poprawna, czy też mamy już do czynienia z nadwagą bądź niedowagą. Mówi czy nasza masa ciała jest prawidłowa. Wskaźnik BMI i skala określa nie tylko etapy od niedowagi do otyłości, obejmuje również skrajne wygłodzenie czy otyłość III-ego stopnia. W zależności od tego, jaka liczba będzie wynikiem prostego działania (waga podzielona przez kwadrat wzrostu), możemy dowiedzieć się, na jakim poziomie się znajdujemy. Z kalkulatora BMI możemy w każdej chwili bezpłatnie skorzystać w internecie. 

Co mówi nam kalkulator BMI

Wskaźnik BMI, Indeks Masy Ciała umieszcza naszą wagę na skali numerycznej, gdzie konkretne liczby dopasowane są do konkretnych stanów naszego organizmu. Są to:

  • wygłodzenie;
  • wychudzenie;
  • niedowaga;
  • waga prawidłowa;
  • nadwaga;
  • I stopień otyłości;
  • II stopień otyłości;
  • III stopień otyłości;

Jak więc widać, nawet jeżeli wydaje się nam, że „na oko” mieścimy się w normie, warto jest sprawdzić swój indeks, bo być może już przekroczyliśmy tę trudną do wyczucia granicę i tracenie lub zyskiwanie kolejnych kilogramów będzie dla naszego organizmu coraz bardziej szkodliwe. Pomoże w tym kalkulator BMI pokazujący wskaźnik BMI i wskazujący czy masa ciała jest odpowiednia.

Konsekwencje otyłości

Teoretycznie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że bycie otyłym i wysoka masa ciała nie jest dobre dla zdrowia, ale gdybyśmy zapytali o konkrety, nierzadko odpowiedziałyby nam cisza i zakłopotanie. Podsumujmy więc krótko, z jakimi skutkami dla naszego zdrowia i życia wiąże się otyłość. Żeby sprawdzić czy jesteś otyły i jaki masz wskaźnik BMI użyj kalkulator BMI. Możesz też mieć wysoką masę mięśniową, gęstość kości i dużo ważyć i mieć prawidłowe BMI. Ilość tkanki tłuszczowej powinna być jak najmniejsza, ale nie zerowa. Przede wszystkim, drastycznie zwiększa ona prawdopodobieństwo wystąpienia zmian miażdżycowych oraz nadciśnienia tętniczego, które w prosty sposób prowadzą do bardzo groźnych chorób wieńcowych. Nadwaga na dłuższą metę powoduje zwyrodnienia stawów oraz kręgosłupa. Ludzie otyli dużo częściej cierpią z powodu zaburzeń oddychania czy cukrzycy typu 2. Ponadto otyłe kobiety muszą zmagać się z nieregularnym cyklem menstruacyjnym i nadmiernymi krwawieniami, mają trudności z poczęciem dziecka, a ciążę znoszą ciężej niż kobiety z prawidłową wagą.  

Konsekwencje wychudzenia

Niemniej groźne są stany związane z niedowagą, wychudzeniem i wygłodzeniem. Pomoże Ci to sprawdzić kalkulator BMI. Prowadzą one bowiem w pierwszej kolejności do zaburzeń związanych z układem pokarmowym, a co za tym idzie do znacznego spadku odporności organizmu. Człowiek cierpiący na wychudzenie czy wygłodzenie może doświadczać wysychania błony śluzowej, procesu stłuszczenia jelita, a nawet problemów natury neurologicznej. Tak jak w przypadku otyłości, ludzie niedożywieni są bardzo narażeni na zaburzenia pracy serca. Do tego mogą dołączyć zaburzenia psychiczne, m.in. halucynacje. Dbałość o  prawidłową masę ciała jest konieczna do utrzymania zdrowia na długie lata. Warto zatem regularnie ważyć się, sprawdzać wskaźnik BMI i korzystać z kalkulatora BMI.