Jak praca w ogrodzie wpływa na zdrowie seniora?

Tym, co może okazać się najtrudniejszym elementem opieki nad osobą w podeszłym wieku, jest jej otwarcie na świat i zainteresowanie codziennymi czynnościami. Seniorzy bardzo często cierpią na obniżenie nastroju, bywają niewrażliwi na nasze starania mające ich zaktywizować. Jednym z najlepszych sposobów na pomoc w takich przypadkach jest wspólne uprawianie i pielęgnowanie ogródka. Jak tego dokonać? Jak praca taka wpływa na zdrowie i samopoczucie starszej osoby? I jakie rośliny będą najlepsze dla seniora?

blank

Dlaczego warto uprawiać ogródek z seniorem?

 

Korzyści płynące z pracy w ogrodzie są dwojakiego rodzaju: fizyczne oraz emocjonalne. Ruch na świeżym powietrzu jest szczególnie zalecany ze względów zdrowotnych – zwiększa gęstość i wytrzymałość kości, które u osób w podeszłym wieku są obniżone. To także ważny element profilaktyki osteoporozy, na którą szczególnie narażone są kobiety. Pielęgnacja ogródka pomaga także utrzymać w dobrym stanie mięśnie i ścięgna – zwiększa ich siłę i elastyczność. A mocne mięśnie dają dobre oparcie stawom, które u osób starszych zwykle są przyczyną bólu i niesprawności. Kolejne korzyści dla zdrowia osoby starszej, płynące z pielęgnacji ogródka, to lepszy przepływ krwi i dotlenienie całego organizmu. To istotne szczególnie dla prawidłowego funkcjonowania mózgu, ale zapobiega także chorobom serca i udarom oraz obniża ciśnienie krwi.

Emocjonalne aspekty pracy w ogródku też są nie do przecenienia. Ruch na świeżym powietrzu poprawia humor i samopoczucie, zapobiega depresji i poczuciu bycia odizolowanym. Aktywne fizycznie starsze osoby stają się bardziej pogodne i optymistycznie nastawione do otaczającego je świata – ruch wzmaga produkcję endorfin, które nazywane są hormonami szczęścia. Poza tym seniorzy zyskują żywy obiekt, któremu mogą się poświęcić – czują się ważni i potrzebni, bardzo poważnie traktując zadanie pielęgnowania roślin. A obserwując efekty swojej pracy, odczuwają całkiem zasłużoną dumę. Tylko jak zorganizować to przedsięwzięcie? To prostsze niż mogłoby się wydawać.

blank

Jak zorganizować ogródek dla seniora?

 

Aby urządzić ogródek dla osoby starszej nie jest potrzebna wielka działka – w zupełności wystarczy mały skwerek przed blokiem lub domem, najlepiej ogrodzony niewysokim płotkiem. A co z samymi roślinami? Należy wybierać przede wszystkim te gatunki, które są stosunkowo łatwe w uprawie i nie wymagają bardzo specjalistycznych zabiegów pielęgnacyjnych. Skąd je wziąć? Najlepiej ze sprawdzonej szkółki oferującej sadzonki bylin wieloletnich. Jeżeli w okolicy nie ma możliwości zakupienia odpowiednich roślin można je spokojnie zamówić online, np. TUTAJ.

Poniżej przedstawiamy gatunki, które doskonale sprawdzą się w ogródku seniora:

Rozchodnik

To roślina tworząca okazałe kępki o zróżnicowanej kolorystyce, w zależności od odmiany. To idealna bylina na skalniaki i rabaty – lubi stanowiska nasłonecznione lub półcieniste. Nie jest wymagająca także jeśli chodzi o glebę, może być sucha, piaszczysta i dobrze przepuszczalna. Przepięknie się prezentuje, przyciągnie wiele pięknych owadów – pszczół i motyli, a co najważniejsze nie przysporzy seniorowi problemów podczas pielęgnacji. Wszelkie dodatkowe informacje na temat tej rośliny znajdziecie na tej stronie.

blank

Lawenda wąskolistna

Sadzonki tej pięknej rośliny bardzo szybko rozrastają się do imponujących rozmiarów. Nie wymagają nadmiernego podlewania, gdyż wolą stanowiska raczej suche. Bardzo ważnym elementem pielęgnacji lawendy jest jej przycinanie. Zabieg ten odmładza ją i nie dopuszcza do zbytniego zdrewnienia jej łodyg, a sama kępka uzyskuje ładny kształt zwartej kopuły. Łodygi są łatwe do przycięcia, a więc z zadaniem tym senior poradzi sobie bez najmniejszego kłopotu. Dostępna jest w kilku pięknych wariantach kolorystycznych, więc za jej pomocą można tworzyć przecudne, barwne rabatki. Lawenda nie tylko pięknie się prezentuje, spełnia również bardzo użyteczną funkcję. Jej intensywny zapach odstrasza komary, warto więc ją posadzić również na balkonie lub przy oknie.

blank

Turzyca

Turzyce przypominają trawę, choć wcale nią nie są. Wyróżniają się kanciastymi, twardymi łodygami bez kolanek. Ich piękne kępki są zwarte, przypominają długie włosy. Większość z nich to rośliny zimozielone, a więc będą cieszyły oko przez cały rok. Lubią stanowiska od średnio wilgotnych do wilgotnych, półcieniste. Dostępne są w wielu odmianach barwnych – zielone, niebieskie, brązowe, żółto – zielone, biało – zielone. Ich liście mogą mieć różną szerokość, istnieją także odmiany o ciekawych kwiatostanach. Łatwe w pielęgnacji, niewymagające skomplikowanych zabiegów – są fantastyczną propozycją dla seniora.

blank

Floksy

Tym, co czyni je szczególnie atrakcyjnymi i przydatnymi w ogródku osoby starszej, jest wyjątkowa uroda floksów. Odmiany o kwiatach różnego koloru i o zróżnicowanym pokroju preferują gleby dobrej jakości, żyzne, średnio wilgotne i przepuszczalne. Kwiaty floksów wydzielają piękny zapach, który ukoi nerwy i pozwoli się odprężyć. Roślina ta cieszy się w Polsce ogromną popularnością, zdobi tysiące ogrodów i miejskich rabatek. Jej uprawa nie przysparza problemów; zabiegi pielęgnacyjne polegają na przycinaniu młodych pędów u odmian wyższych, usuwaniu chorych liści i przekwitłych kwiatostanów, podlewaniu w okresie letnim i dzieleniu wyższych odmian co około 4 – 5 lat. Więcej informacji na temat tej byliny, jej najpiękniejsze odmiany, warunki jakie preferują, oraz najgroźniejsze choroby znajdziecie Państwo na następującej stronie https://www.krainabylin.pl/?floks

blank

Żurawka

Oto kolejny gatunek rośliny zimozielonej. Mają liście w wielu przepięknych kolorach – istnieją odmiany żółte, pomarańczowe, czerwone, fioletowe i prawie czarne. Na uwagę zasługują także ich kwiatostany, przypominające lekką chmurkę w kolorze różowym lub czerwonym. Tym, co czyni je gatunkiem idealnym do ogródka starszej osoby, jest oczywiście łatwość, z jaką się je pielęgnuje. Nie są zbyt wymagające – lubią półcień i glebę lekko wilgotną, przepuszczalną. Mają także średnie wymagania pokarmowe. Są krótkowieczne, zazwyczaj co 3 lata zaleca się jej odmładzanie. Każdy senior zajmujący się uprawą tej rośliny powinien pamiętać o podzieleniu kłączy, w momencie gdy zaczną przyrastać. Za regularną pielęgnację (obcinanie pożółkłych i chorych liści, przekwitniętych kwiatostanów, czy zabezpieczenie przed mrozem) bylina ta potrafi odwdzięczyć się pięknym, bujnym wyglądem, który będzie zdobił każdą przydomową rabatę.

Więcej informacji na temat tej wyjątkowej rośliny oraz sadzonki znajdziecie na stronie Krainy Bylin

blank

Ogród dla starszej osoby może stać się sensem i radością życia. Niezbyt wymagający – otworzy ją na świat, lecz nie wyczerpie fizycznie. Wpłynie pozytywnie na nastrój seniora, sprawi, że będzie się on czuł potrzebny. Pielęgnacja ogrodu przyniesie również mnóstwo satysfakcji, w końcu nic tak nie poprawia humoru i koi nerwy jak obcowanie z naturą. Niewiele potrzeba, aby stworzyć swój piękny ogród dla seniora, wystarczy wybrać rośliny odpowiedniego gatunku.