Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego?

Rezonans magnetyczny Jak przygotować się do rezonansu magnetycznegoRezonans magnetyczny. Zobacz jak przygotować się do rezonansu magnetycznego.

Rezonans magnetyczny (ang. Magnetic Resonance Imaging — MRI) to jedna z najczęściej stosowanych w medycynie metod badań nieinwazyjnych. Jego stosowanie pozwala zajrzeć w głąb organizmu, tak aby uzyskać dostęp do dokładnych obrazów przekroju tkanek i narządów. Stosowane w jego trakcie fale elektromagnetyczne, nie szkodzą organizmowi — w przeciwieństwie do rentgena. Najczęściej stosuje się go w przypadku monitorowania stanów pourazowych oraz planowania przeprowadzanych zabiegów operacyjnych bądź leczenia. Jak wygląda takie badanie? Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego? Poniżej znajdziesz kilka praktycznych informacji!

Rezonans magnetyczny Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego

Rezonans magnetyczny. Zobacz jak przygotować się do rezonansu magnetycznego.

Badanie rezonansem — jak wygląda?

Na początku warto zaznaczyć, że wykonanie takiego badania nie boli. Przebiega ono nieinwazyjnie, co oznacza, że jest ono w 100% bezpieczne i bezbolesne. W trakcie przeprowadzania rezonansu pacjent zostaje umieszczony w specjalnej tubie, która jest całkowicie zamknięta lub częściowo otwarta. Po wykonaniu serii pomiarów, które trwają od 5 do 10 minut, pacjent może z niej wyjść. Przez cały czas trwania badania, pozostaje on w stałym kontakcie z personelem medycznym. Podczas badania urządzenie wydaje dźwięk podobny do pralki, który nie jest on szkodliwy dla zdrowia ludzkiego. A na czym polega działanie rezonansu?

Rezonans magnetyczny — działanie

Badanie MRI wykorzystuje działanie pola magnetycznego, któremu podlegają wszystkie, zawarte w ludzkim ciele atomy. Pole magnetyczne, wytwarzane przez urządzenie, emituje fale elektromagnetyczne, które docierają do tkanek. Na skutek ich działania dochodzi do pobudzenia protonów w jądrach wodoru, który w postaci wody, buduje wspomniane tkanki. Następnie oddają one nadmiar energii jako sygnał, który zostaje wychwycony i przetworzony przez komputer. Następnie wyniki są opracowywane przez personel medyczny. Bardzo ważne jest, by w trakcie przeprowadzonego badania, wyeliminować prawdopodobieństwo występowania jakichkolwiek zakłóceń. Sprzęt do badania MRI musi znajdować się w osobnym pomieszczeniu, w tzw. klatce Faradaya. Dzięki tej metalowej osłonie jest on chroniony przed wpływem sygnałów elektromagnetycznych, jakie mogą oddziaływać na aparaturę z zewnątrz.

Jak przygotować się do rezonansu magnetycznego?

Sposób przygotowania się do rezonansu zależy w dużej mierze od tego, jakiemu rodzajowi MRI będzie poddany pacjent. Należy jednak pamiętać, by:

  • zawsze mieć przy sobie wcześniejszą dokumentację medyczną odnośnie schorzenia,
  • w trakcie badania nie mieć na sobie okularów, aparatów słuchowych, metalowych ozdób, ani protez stomatologicznych. W wypadku posiadania endoprotezy, kul postrzałowych, wkładek domacicznych, makijażu permanentnego oraz tatuaży — należy poinformować o tym personel medyczny,
  • wypróżnić się przed rezonansem magnetyczny miednicy oraz prostaty,
  • na rezonans głowy i twarzoczaszki przychodzić bez makijażu oraz lakieru do włosów,
  • w przypadku rezonansu magnetycznego z kontrastem — nie zapomnieć o przyniesieniu aktualnych wyników badań poziomu kreatyniny, który wykonano maks. do 3 tygodni przed badaniem. Odstawić jedzenie na 2 godziny przed jego rozpoczęciem.

Ważne jest również, by badań dokonywać w renomowanych klinikach, pod opieką w pełni wykwalifikowanego personelu medycznego. Do takich miejsc z pewnością należy klinika Rex Medica, której ofertę, można sprawdzić na stronie rexmedica.pl.

 

Zobacz: Opieka