Jak wybrać odpowiednie łóżko rehabilitacyjne?

łózko rehabilitacyjne - jak wybrać?łózko rehabilitacyjne - jak wybrać?

Łóżko rehabilitacyjne to rodzaj sprzętu, który jest wręcz niezbędny w przypadku osób trwale niezdolnych do samodzielnego poruszania się, wymagających długotrwałej rehabilitacji czy też pacjentów, którzy z jakichś przyczyn zmuszeni są do spędzania większości czasu w pozycji leżącej. Naturalnie łóżko rehabilitacyjne łóżku nierówne. Obecnie na rynku dostępne są różne łóżka rehabilitacyjne. Na co zwracać uwagę podczas wyboru łóżka rehabilitacyjnego? Ważna jest regulacja łóżka rehabilitacyjnego, możliwość przechyłu łóżka. Ważne są też materace przeciwodleżynowe dla osoby leżącej. Wybór łóżka rehabilitacyjnego dla chorego leżącego nie jest łatwy. Przed zakupem łóżka rehabilitacyjnego warto zapoznać się z artykułem, bo łóżka rehabilitacyjne nie są tanie, a cena nie powinna być kryterium wyboru .

Na co zwracać uwagę podczas wyboru łóżka rehabilitacyjnego?

łózko rehabilitacyjne - jak wybrać?

Łóżko rehabilitacyjne – jak wybrać?

Pierwsze, na co warto zwrócić uwagę podczas zakupu łóżka rehabilitacyjnego jest sposób regulacji poszczególnych elementów. W praktyce wyróżniamy dwa rodzaje łóżek rehabilitacyjnych: mechaniczne oraz elektryczne. W przypadku łóżek mechanicznych regulacja odbywa się ręcznie i wymaga użycia siły. W drugim przypadku zmiana pozycji poszczególnych elementów wymaga jedynie wciśnięcia odpowiedniego przycisku na panelu sterowania lub na pilocie. Wybierając łóżko rehabilitacyjne warto także sprawdzić, które z elementów sprzętu podlegają regulacji. Może się bowiem okazać, że wybrany model nie umożliwia zmiany pozycji tego segmentu, na którym zależy nam najbardziej. Na samym końcu zwróćmy również uwagę na to, czy sprzęt spełnia normę unijną PN EN 60601-2-52:2010.

Możliwości regulacja łóżka

Jak wspominaliśmy, dostępne na rynku łóżka rehabilitacyjne dzielą się – ze względu na sposób zmiany pozycji poszczególnych elementów – na mechaniczne oraz elektryczne. W praktyce jest to jedno z najważniejszych kryteriów wyboru sprzętu. Czemu to takie istotne? Ponieważ w przypadku modeli mechanicznych zmiana pozycji danego segmentu wymaga pomocy osoby opiekującej się chorym, natomiast sam pacjent nie jest w stanie tego zrobić (wyjątkiem są pacjenci, którzy mają zachowaną zdolność ruchową (w znacznym stopniu). Pod tym względem zdecydowanie wygodniejszym rozwiązaniem są łóżka elektryczne. Pacjent może bowiem samodzielnie i bez użycia siły zmienić ustawienie danego elementu.

Wzrost i waga pacjenta

Łóżko rehabilitacyjne – aby spełniało swoją rolę tj. wspomagało proces rehabilitacji – powinno być dopasowane do gabarytów pacjenta. Standardowe łóżka medyczne są dostosowane do obciążenia max. 135 kg, natomiast powierzchnia leża wynosi 90 x 200 cm. Sprawdzą się więc w przypadku osób dorosłych o wzroście pomiędzy 146, a 190 cm. Na rynku dostępne są także modele z możliwością przedłużenia, które są polecane osobom mierzącym powyżej 190 cm. Pacjenci o masie ciała wyższej, niż 135 kg powinni natomiast zdecydować się na łóżko bariatryczne. Ten typ łóżek rehabilitacyjnych wytrzymuje bowiem obciążenie równe 200 lub 300 kg (w zależności od konkretnego modelu). Przykładowym sprzętem tego typu są chociażby łóżka rehabilitacyjne Ronomed – np. Taurus Silver (wytrzymujący obciążenie do 215 kg) czy też Domeo H (max. obciążenie na poziomie 250 kg).

Jakość materaca

Wbrew pozorom wpływ na proces rehabilitacji wywiera nie tylko samo łóżko ale także wyściełający je materac. Na jaki się zdecydować? W przypadku osób z zachowaną zdolnością ruchową wystarczy dobrej jakości materac piankowy. Jeśli jednak pacjent spędza większość doby na łóżku medycznym, to zdecydowanie lepszym wyborem będzie materac przeciwodleżynowy, który zapewni równomierny rozkład ciężaru ciała.

Dodatkowe wyposażenie

Wybierając łóżko rehabilitacyjne warto również rozważyć zakup dodatkowego wyposażenia. Podstawowym elementem tego typu jest stolik przyłóżkowy. Ten rodzaj sprzętu wyposażony jest w kółka, które zdecydowanie ułatwiają przesuwanie stolika np. na czas wykonywania ćwiczeń czy masażu. Poza stolikiem przydać może się również wysięgnik z uchwytem umożliwiający łatwiejszą zmianę pozycji czy też drabinka do podciągania się, dzięki której pacjent może stopniowo (a dzięki temu bezpiecznie) podnosić się do góry.