Jak zacząć pracować jako podolog?

Podolog - zawód dla lubiących wyzwania

Jeżeli naszym marzeniem jest praca z pacjentem i chcemy faktycznie każdego dnia mieć kontakt z człowiekiem – możemy zastanowić się nad karierą podologa. Będzie to dobry wybór dla tych osób, które nie chcą iść na studia medyczne z różnych powodów – ale w dalszym ciągu chciałyby pomagać ludziom. Podolog zajmuje się stopami i to w tym temacie jest prawdziwym specjalistą. Jest to także zawód ciekawy, ponieważ można zajmować się chociażby wspieraniem sportowców, dla których stopy są bardzo ważne i muszą być przede wszystkim zawsze zdrowe.

Nie jest to jednak aż tak łatwe, jak mogłoby się wydawać – choć nie jesteśmy lekarzami to dalej spoczywa na nas bardzo duża odpowiedzialność i musimy mieć tego świadomość. Pacjenci przychodzą do nas w momencie słabości, obawiając się swojego schorzenia i zwyczajnie potrzebując pomocy – a my musimy jej udzielić. Dlatego też musimy posiadać niezbędną nam wiedzę i cały czas troszczyć się o to, aby była ona możliwie jak najbardziej zaktualizowana. Nie wystarczy tylko raz się wszystkiego nauczyć i mieć spokój – trzeba się rozwijać i przede wszystkim trzeba chcieć się rozwijać.

Jak zdobywamy wiedzę?Podolog - zawód dla lubiących wyzwania

Poza granicami naszego kraju o wiele łatwiej można dostać dyplom podologa, ale w Polsce powoli zawód ten również staje się już popularny. Są takie uczelnie, gdzie od początku kształcimy się w tym kierunku – a czasami musimy po prostu skorzystać z oferty studiów podyplomowych lub wybrać taką specjalizację na bardziej ogólnym kierunku. Podolog w przyszłości będzie nie tylko pielęgnował stopy, ale także diagnozował różne problemy – musi mieć więc sporo ogólnej wiedzy, aby móc prawidłowo wykonać, np. chirurgię palca.

Zdobędzie on więc podstawy diabetologii, ortopedii czy fizjoterapii. Oprócz tego pozna także wiele innych informacji, które musi umieć potem skutecznie wykorzystać. Nawet jeżeli nie jest to medycyna – do nauki powinno się podchodzić tak, jakby faktycznie był to zawód medyczny. Możliwe jest także pójście na kurs podologiczny, choć tutaj na pewno zdobędziemy o wiele mniejszą wiedzę – taki kurs trwa krócej i jest bardzo intensywny, więc można sporo informacji zwyczajnie pominąć.

W takiej sytuacji musimy poświęcić dużo czasu na powtarzanie materiału w wolnych chwilach, bo nawet uzyskany certyfikat nie będzie gwarantował, że posiadamy już wszelkie umiejętności. Najwięcej nauczymy się oczywiście podczas pracy z innym podologiem, którego początkowo będziemy głównie obserwować – a który potem będzie obserwował nas podczas pracy z prawdziwymi klientami. W Poznaniu zapraszamy na szkolenie podologiczne do Wielkopolskiego Centrum Zdrowej Stopy Anmedica – podochirurgia to ich specjalizacja.