Jak zapobiegać powstawaniu odleżyn u osoby leżącej?

pomocna dłoń na odleżynyOdleżyny u seniora leżącego są wyzwaniem w opiece nad seniorem.
Odleżyny to poważna dolegliwość dotykająca chorych leżących, przebywających w bezruchu. Mogą nie tylko powodować znaczny ból, ale również zakażenia prowadzące nawet do sepsy. Najlepiej zapobiegać ich powstawaniu. O czym należy wtedy pamiętać?

Czym są odleżyny?

Odleżyny, które określane są także jako owrzodzenia odleżynowe, to ogniska martwicy, które powstają pod wpływem niedotlenienia tkanek wywołanego długotrwałym uciskiem.

Najczęściej odleżyny powstają w miejscach, w których tkanki stykają się z nawierzchnią, na przykład łóżkiem, wózkiem inwalidzkim. Są to głównie kość krzyżowa i kulszowa, łopatki, grzbiet, potylica, pośladki, pięty i kostki.

W pierwszej fazie odleżyny mają postać blednącego zaczerwienienia powodującego ból przy dotyku. Następnie mogą przerodzić się w otwarte rany sięgające nawet tkanki mięśniowej i kostnej.

Zapobieganie odleżynom – co wybrać?

Odleżyny u osób unieruchomionych są bardzo poważnym problemem, dlatego w pierwszej kolejności należy im zapobiegać. Jak zmniejszyć ryzyko powstawania owrzodzeń odleżynowych?

Właściwa pielęgnacja pacjenta

Aby zapobiegać powstawaniu odleżyn, konieczne jest przede wszystkim częste zmienianie pozycji chorego – najlepiej robić to co 2 godziny. Powinien być on ułożony pod kątem 30 stopni, by nie wywoływać nadmiernego ucisku na okolice bioder i kostek.

Równie istotna jest właściwa pielęgnacja skóry. Powinna być ona czysta, suszona po umyciu, ponieważ wilgoć sprzyja uszkodzeniom naskórka.

Chorego warto także masować, oklepywać, aby pobudzać mikrocyrkulację krwi i limfy, co także zmniejsza ryzyko pojawienia się odleżyn.

Materace przeciwodleżynowe

To nowoczesny sprzęt przeciwodleżynowy, który zmniejsza ryzyko pojawienia się owrzodzeń u pacjentów leżących. Najlepsze efekty dają materace pneumatyczne, na przykład o konstrukcji bąbelkowej lub rurowej.

Materac podłączany jest do pompy, która naprzemiennie napełnia jego sekcje, aby zredukować czas stykania się poszczególnych obszarów ciała osoby chorej z powierzchnią.

Poduszki przeciwodleżynowe

Specjalne poduszki, krążki przeciwodleżynowe, na przykład z wypełnieniem z granulatu styropianowego, łusek gryczanych. Taki sprzęt przeciwodleżynowy zapobiega nadmiernemu naciskowi i delikatnie masuje skórę.

Kosmetyki przeciwodleżynowe

U pacjentów z ryzykiem odleżyn zaleca się stosować kosmetyki przeciwodleżynowe. To specjalne balsamy i kremy, które poprawiają kondycję skóry. Wykazują także działanie antyseptyczne, dzięki czemu zapobiegają pojawianiu się infekcji.

Kosmetyki delikatnie wmasowuje się w miejsca najbardziej narażone na powstawanie owrzodzeń.

Szeroki wybór produktów przeciwodleżynowych znajdziesz w ofercie sklepu internetowego Dlapacjenta.pl