Jaki rower stacjonarny jest odpowiedni dla seniora?

Rower stacjonarny dla senioraRower stacjonarny dla seniora do domowych treningów

Rower stacjonarny to wspaniały zastępnik tradycyjnego roweru do jazdy na świeżym powietrzu. Przyda się szczególnie wtedy, gdy za oknem panuje ziąb lub pada ulewny deszcz. Polecany jest zwłaszcza seniorom. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, które pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Jak wybrać odpowiedni rower do ćwiczeń?

Rower stacjonarny dla seniora

Rower stacjonarny dla seniora do domowych treningów

Zalety roweru treningowego

Jazda na rowerze stacjonarnym pomaga w utrzymaniu prawidłowego krążenia. Zaangażowane w ćwiczenia mięśnie nóg, stają się wzmocnione i wymodelowane. Trening na rowerze zdecydowanie zmniejsza ryzyko występowania chorób takich jak m.in.:

  • cukrzyca
  • choroby serca
  • otyłość
  • zawał serca

Ta aktywność fizyczna polecana jest wszystkim, bez względu na wiek czy płeć. Rekomendowana jest szczególnie osobom starszym. Małe rozmiary sprzętu umożliwiają wykonanie treningu nawet w niewielkim mieszkaniu, bez konieczności wychodzenia z domu.

Rodzaje rowerów stacjonarnych

Na rynku do wyboru są trzy rodzaje rowerków treningowych. Są to rowery poziome, pionowe i spinningowe. Zdecydowanie te drugie, rowery pionowe, wiodą prym wśród starszych użytkowników. Jest to klasyczny model, bardzo podobny do zwykłego roweru. Nie jest to jednak dobry wybór dla osób, które mają problemy z kręgosłupem. Wtedy, najlepiej skorzystać z rowerów poziomych. Trening na takim rowerze wykonywany jest w pozycji półleżącej. Pedały znajdują się z przodu, a nie tak jak w rowerze pionowym, w dole. Niektóre modele wyposażone są w oparcia, sprawiając, że ćwiczenia stają się bardziej komfortowe. Do mocniejszych treningów nadaje się rower spinningowy. Szczególnie polecany jest osobom uprawiającym crossfit. Pozycja, jaką przyjmuje użytkownik, jest zbliżona do tej, jaką przyjmuje kolarz — lekko pochylona. Wykorzystywany jest głównie przez profesjonalistów poza sezonem, kiedy nie mogą pozwolić sobie na normalny trening na zewnątrz.

Ponadto, rowery stacjonarne dzielą się ze względu na rodzaj oporu — rowery powietrzne i magnetyczne.

Rowery magnetyczne

rowerze stacjonarnym magnetycznym funkcję oporu pełni pole magnetyczne. To rozwiązanie gwarantuje, że trening na rowerze jest płynny i cichy. To natomiast pozwala wykonać trening nawet późną porą. Jest to najmniej awaryjny typ rowerka, najbardziej popularny ze wszystkich. Trening na rowerze magnetycznym wzmacnia mięśnie i sprawia, że kondycja ćwiczącego, z treningu na trening, się polepsza. Świetnie nadaje się do regularnego treningu w domu.

Rowery powietrzne

Rowery powietrzne są popularne wśród zawodników crossfit. Jest to kombinacja wioślarza i orbitreka zamkniętych w jednym rowerze stacjonarnym. Opór w rowerze wytwarzany jest przez powietrze. W praktyce oznacza to, że im szybciej obracane są pedały, tym trening staje się trudniejszy. Do pracy zaangażowane są kończyny dolne i górne. Ma on dość charakterystyczną budowę — z przodu znajduje się wentylator, który pełni rolę oporu. Trening na rowerze powietrznym wzmacnia mięśnie głębokie, a przy tym oszczędza odcinek lędźwiowy.

Jak kupić dobry rower stacjonarny?

Przede wszystkim, zakup roweru stacjonarnego powinien zależeć od własnych, indywidualnych preferencji. Szczególnie istotnych jest kilka kwestii:

  • możliwość regulacji siedziska i kierownicy
  • odpowiednie wymiary
  • waga koła zamachowego
  • właściwe dopasowanie sprzętu ze względu na wagę i wzrost użytkownika

Rower stacjonarny to doskonała inwestycja na wiele lata, długie zimowe wieczory, czy sposób na spędzanie wolnego czasu. Jest to prosta recepta na zrzucenie zbędnych kilogramów i zadbanie o własne zdrowie. Odwiedzając sklep internetowy TopSlim, znajdą Państwo swój wymarzony model.

 

Zobacz: Testy i Recenzje