Jakie ćwiczenia wykonywać na wdowi garb?

Wdowi garb – przyczyny i objawyWdowi garb – przyczyny i objawy, ćwiczenia na wdowi garb.

Wdowi garb jest jedną z wad postawy. Przez wiele lat był uznawany za przypadłość seniorów, jednak coraz częściej rozpoznaje się go u młodszych osób. Prowadzi do szeregu powikłań i nieprzyjemnych dolegliwości, dlatego wymaga leczenia. Elementem terapii są ćwiczenia. Zobacz, jakie z nich są najbardziej skuteczne.

Wdowi garb – przyczyny i objawy

Schorzenie można rozpoznać po charakterystycznym wybrzuszeniu między karkiem a piersiowym odcinkiem kręgosłupa. Jest to wynik nagromadzenia się tkanki tłuszczowej. Wypukłość może mieć różną wielkość. Do jej wystąpienia prowadzi przyjmowanie nieprawidłowej pozycji ciała – długotrwałe pochylenie głowy lub garbienie się. Dlatego coraz częściej rozpoznaje się wdowi garb u osób młodych, które pracują przy komputerze lub taśmie produkcyjnej. Przyczyną wady mogą być także różnego rodzaju schorzenia kręgosłupa (wrodzone lub nabyte).

Wdowi garb – przyczyny i objawy

Wdowi garb – przyczyny i objawy, ćwiczenia na wdowi garb.

Dużą rolę w powstawaniu wdowiego garbu przypisuje się czynnikom emocjonalnym. Uznaje się, że częściej zapadają na niego osoby przygnębione, z lękiem i obniżonym nastrojem. Do tego odnosi się także nazwa schorzenia – często występowało ono u starszych kobiet, które zmagały się ze smutkiem po stracie partnera.

W leczeniu wdowiego garbu dużą rolę odgrywają ćwiczenia rehabilitacyjne. Część z nich można wykonywać samodzielnie w domu. Bardzo ważna jest regularność. Warto pamiętać, że gimnastyka jest również elementem profilaktyki wdowiego garbu.

Ćwiczenia na wdowi garb w pozycji stojącej

Ćwiczenia na wdowi garb można wykonywać w pozycji stojącej lub leżącej. Warto wykorzystać różnego rodzaju rollery i piłki rehabilitacyjne. Pomagają one wzmocnić efekt terapii.

Przykładowe ćwiczenia na wdowi garb:

  1. Należy stanąć tyłem do ściany – tak, aby stykać się z nią plecami, pośladkami i udami. Następnie trzeba unieść obie ręce do góry i wytrzymać w tej pozycji przez 15–20 sekund. Nie można nawet na chwilę oderwać się od ściany. Po upływie czasu należy rozluźnić ciało i powtórzyć ćwiczenie (5–10 razy).
  2. Należy położyć się na brzuchu z rękami wyprostowanymi i ułożonymi pod kątem 90 stopni do ciała. Następnie trzeba nieco unieść ręce – tak, aby łopatki zbliżyły się do siebie. Konieczne jest wytrzymanie w tej pozycji 15–20 sekund, rozluźnienie ciała i powtórzenie ćwiczenia (5–6 razy).
  3. Należy stanąć tyłem do ściany z rollerem przyłożonym do karku. Następnie trzeba poruszać się w taki sposób (zginać i prostować kolana), aby masować plecy w odcinku szyjnym i piersiowym.

Warto skonsultować się z fizjoterapeutą, aby otrzymać spersonalizowany zestaw ćwiczeń.

Jak jeszcze można leczyć wdowi garb?

Ćwiczenia nie są jedynym elementem leczenia. Warto skorzystać z pomocy doświadczonego fizjoterapeuty, który zaplanuje leczenie dostosowane do potrzeb pacjenta. Wiele dobrego mogą zdziałać masaże lecznicze. Można je zestawić z innymi zabiegami fizykoterapeutycznymi, np. kinesiotapingiem, czyli oklejaniem ciała specjalnymi plastrami. Współpraca z fizjoterapeutą jest także wskazana, aby nauczyć się prawidłowej postawy ciała (również podczas snu).

 

Zobacz: Zdrowie i Choroby

Artykuł może zawierać linki do stron i treści od Partnerów, dzięki którym portal jest bezpłatny.