Jesienna chandra – jak sobie z nią poradzić?

jesienna chandra na spacerze seniorówJesienna chandra. Można z nią wygrać spacerując.

Jesienna chandra — jak sobie z nią poradzić?

Czas jesieni i nadchodzącej zimy jest trudny pod wieloma względami. Zmieniającą się temperatura oraz mniejsza ilość słońca powodują zarówno pogorszenie stanu zdrowia, jak i kondycji psychicznej. To jesienna chandra. Możemy borykać się z delikatnym, sezonowym spadkiem nastroju, albo doświadczać bardziej zaostrzonych stanów. Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, które pozwalają łagodzić ten stan. Wiele z nich jest prosta i łatwo dostępna.

Sposoby na jesienna chandre

Sposoby na jesienną chandrę? Każdy ma swój sposób.

Skuteczne sposoby na jesienną chandrę

Depresja sezonowa, to przede wszystkim przemijający stan, który najczęściej nie wymaga interwencji medycznej. Jeśli objawy nie będą bardzo zaostrzone i uciążliwe wystarczy wprowadzić kilka modyfikacji do swojego planu dnia, aby odczuć znaczną różnicę. Proste sposoby na depresję sezonową, to między innymi umiarkowana aktywność fizyczna. Nawet pół godzinny spacer na świeżym powietrzu może poprawić nam nastrój. Warto to zrobić podczas godzin, gdy na dworze jest jasno. Dopływ promieni słonecznych jest doskonałym panaceum na gorsze samopoczucie.

Zdarza się jednak niestety, że pogoda jest niesprzyjająca i ciężko o, chociażby parę godzin słońca. Alternatywnym sposobem będą wtedy lampy antydepresyjne. Są to terapeutyczne lampy, które imitują naturalne światło. Można wykonywać z nimi krótkie bądź dłuższe sesje naświetlań, które pomagają w przypadku, gdy dotyka nas obniżenie nastroju. Są polecane dla osób, które czują się w tym okresie gorzej, ale nie potrzebują specjalistycznego leczenia. Mają też zastosowanie jako terapia wspomagająca, dla osób, które leczą się farmakologicznie.

Jak dieta może pomóc rozprawić się z jesienną chandrą?

Sposob na jasienna chandre

Zdrowa dieta dla seniora to też sposób na jesienną chandrę.

Depresja zimowa, może też być łagodzona odpowiednią dietą. Liczne dowody wskazują na to, że pomiędzy sposobem żywienia a aktywnością umysłową i samopoczuciem człowieka mogą występować istotne zależności. Na organizm potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania różnych składników odżywczych. Wpływ na depresję, czy też zaburzenia nastroju mogę mieć niedobory kwasu foliowego, witaminy B 12, witaminy D. Dlatego w okresie jesienno-zimowym należy pamiętać, aby komponować posiłki, które zawierają te składniki. Można znaleźć je w płatkach owsianych, kaszy gryczanej, orzechach, warzywach liściastych, czy jajkach. Złe samopoczucie i tzw. winter blues, mogą mieć lżejszy przebieg, gdy zadbamy o odpowiednią dietę.

Jeśli borykamy się za zaburzeniami nastroju, warto o siebie zadbać i zastosować metodę małych kroków na różnych polach. Najważniejsze, że ten okres jest przejściowy i zawsze po zimie przychodzi wiosna.

 

Materiał zewnętrzny.