Kalendarze pylenia dla alergików- co, kiedy i gdzie pyli?

Kalendarze pyleniaKalendarze pylenia

Dolegliwości alergiczne są bardzo nieprzyjemne, wiele osób nie jest w stanie sobie z nimi poradzić. Alergeny potrafią nawet uniemożliwić normalne funkcjonowanie. Alergicy muszą być bardzo ostrożni i ograniczać kontakt z określonymi alergenami w zależności od tego, na co są uczuleni. Najczęściej spotykane alergie dotyczą roztoczy, sierści zwierząt, a w szczególności pyłków roślin w powietrzu. Pylenia roślin dla alergików i mapa pylenia + kalendarz pylenia roślin w Polsce są niezbędne dla alergików, dzięki temu wiedzą co pyli i jak się przygotować.

Alergia – przyczyny

Kalendarze pylenia pomocne dla alergików

Kalendarz pylenia pomocny dla alergików

Niezwykle ważnym aspektem w zrozumieniu, dlaczego jedni są alergikami, a inni nie, jest zrozumienie mechanizmu powstawania alergii. Układ odpornościowy alergika reaguje w niewłaściwy sposób na kontakt z alergenem. Alergen stanowi substancja, która wywołuje działanie obronne organizmu, mimo iż w rzeczywistości nie powinno do tego dochodzić. Organizm alergika nie tylko chce unicestwić wirusy, czy bakterie, ale również substancje, które nie zagrażają mu, jak na przykład pyłki kwiatów, czy drzew. Reakcja alergiczna wywołuje stan zapalny i dlatego też objawy alergii są tak dokuczliwe.

Alergia – objawy

Alergia na pyłki roślin w powietrzu jest alergią wziewną, która może dokuczać niemalże cały rok. Podczas pylenia roślin pojawiają się objawy, takie jak:

  • Swędzenie, zaczerwienienie oraz łzawienie oczu,
  • Obrzęk powiek,
  • Uporczywy katar, zwany katarem siennym, który charakteryzuje się dużym nasileniem kichania oraz wodnistą wydzieliną z nosa,
  • Wysypka,
  • Uczucie senności, rozdrażnienia,
  • Suchość w ustach
  • Duszność, drapania w gardle, kaszel.

Są to najpopularniejsze symptomy, choć w zależności od danego organizmu mogą się diametralnie różnić. 

Jakie pyłki uczulają najbardziej?

Dla większości osób alergenami są pyłki traw oraz drzew unoszące się w powietrzu. Drzewa, które w szczególności nasilają objawy alergiczne to leszczyna, brzoza, olcha, dąb, topola, wierzba oraz jesion. Często jest również tak, iż alergie się krzyżują i wówczas alergik jest uczulony na wiele rodzajów pyłków roślin. 

Pomoc przy alergii na pyłki roślin

Osoby, które zmagają się z uczuleniem na pyłki roślin, powinny dokładnie zwracać uwagę na to, co w danym momencie pyli. Z pomocą przychodzą kalendarze pylenia, które określają jakie rośliny pylą w konkretnym miesiącu, jakie jest stężenie pyłków, a także zwracają uwagę na odmienności w pyleniu zależne od regionu kraju. Mapy alergiczne dzielą kraj na 4 regiony, ponieważ okresy pylenia w zależności od miejsca mogą być opóźnione nawet o 2 tygodnie. 

Rośliny pylą prawie ciągle, choć stężenie pyłków jest największe w ciepłych miesiącach. Alergicy powinny być bardziej czujni już od połowy lutego, wzmożone objawy alergii mogą dokuczać nawet do końca października. 

Jak chronić się przed reakcjami alergicznymi?

Przede wszystkim kalendarz alergika powinien stanowić nieodłączny element codzienności – dzięki niemu wiemy, kiedy jesteśmy bardziej lub mniej narażeni. Warto jest unikać miejsc, w których występują alergeny, takie jak lasy, czy łąki. Zadbanie o odpowiednią higienę nosa, chronienie oczu za pomocą okularów przeciwsłonecznych jest również bardzo ważne. Dodatkowo pomieszczenia, w których przebywamy, powinny być odpowiednio wywietrzone, ale w nocy warto zamykać okno. 

Alergia – leczenie

Czasami reakcje alergiczne są tak nasilone, że naturalne sposoby ochrony nie wystarczają. W takim wypadku najlepiej jest zgłosić się do lekarza lub farmaceuty, który dobierze odpowiednią formę leczenia. Najczęściej przepisywane są leki przeciwhistaminowe oraz przeciwzapalne, które w ciężkich przypadkach, muszą być zażywane przez cały rok. Dodatkowo warta uwagi jest również kuracja odczulająca, jest ona zalecana właśnie w szczególności występowania alergii na pyłki roślin.