Kiedy należy wykonać badania serologiczne?

Badania serologiczne ile kosztuje badanie serologiczneBadania serologiczne czym jest i ile kosztuje badanie serologiczne?

Badania serologiczne od wielu lat wykorzystywane są w celu wczesnego rozpoznawania chorób. Dzięki nim można również monitorować wiele z nich, co ułatwia lekarzom postawienie diagnozy i dobranie odpowiednich leków. Zaletą badań serologicznych jest to, że pozwalają wykryć przeciwciała oraz antygeny.

  1. Czym jest serologia grup krwi?
  2. Kiedy warto wykonać badanie serologiczne?
  3. Jak wygląda badanie serologiczne?
  4. Ile kosztuje badanie serologiczne?

Wskazania do badań serologicznych mogą być różne, jednak często chodzi o podejrzenie wystąpienia chorób zakaźnych lub pasożytniczych. Nic więc dziwnego, że tego typu badanie stosuje się w diagnostyce chorób, których podłożem są wirusy lub bakterie. Jeżeli zastanawiasz się, czy takie badanie ma sens w twoim przypadku, poniżej znajdziesz kilka istotnych informacji.

Badania serologiczne ile kosztuje badanie serologiczne

Badania serologiczne czym jest i ile kosztuje badanie serologiczne?

Czym jest serologia grup krwi?

Podczas badania serologicznego udaje się rozpoznać antygeny, które układ odpornościowy człowieka określa jako obce. Dzięki temu można łatwo sprawdzić, czy w badanym materiale nie ma pierwotniaków, grzybów lub bakterii. Przy okazji można wykryć przeciwciała. Warto mieć na uwadze, że wszystkie przeciwciała wytwarzane są przeciwko konkretnym antygenom. Tym samym organizm będzie wytwarzał przeciwciała w jednej z kilku klas. Wyróżnia się klasy IgA, IgM, IgG, IgE oraz IgD. Serologia grup krwi pozwala natomiast prawidłowo oznaczyć grupę krwi.

Kiedy warto wykonać badanie serologiczne?

Jest wiele sytuacji, w których lekarz może zalecić wykonanie badania serologicznego. Przykładem mogą być wspomniane podejrzenia związane z występowaniem choroby zakaźnej. Wówczas diagnostyka laboratoryjna skupia się przede wszystkim na dwóch przeciwciałach: IgM oraz IgG. Dzięki tym pierwszym można szybko wykryć czynne zakażenia. Przeciwciała IgG mogą natomiast świadczyć o tym, że organizm miał kontakt z konkretnymi mikroorganizmami. Jednym z przykładowych zastosowań badania serologicznego jest określenie, czy pacjent może być zarażony boreliozą. Badania przynoszą świetne efekty również przy chorobach pasożytniczych. Lekarze stosują je jako diagnostykę przy takich chorobach jak bąblowica oraz włośnica. Niektóre osoby skierowane na badanie obawiają się tego, w jaki sposób przebiega i czy jest bezbolesne. Na szczęście pacjent nie musi się obawiać żadnych uciążliwych i nieprzyjemnych badań, bo wszystko tak naprawdę sprowadza się do pobrania krwi.

Jak wygląda badanie serologiczne?

Chociaż w badaniach serologicznych lekarze stosują specjalne enzymy i barwniki, które pozwalają wykrywać różnego rodzaju cząsteczki, to dla pacjenta nie ma to większego znaczenia. Jego zadaniem jest tylko dostarczyć niewielką próbkę krwi, którą z reguły pobiera się ze zgięcia łokciowego. W niektórych sytuacjach badanie można przeprowadzić z innych materiałów. Przykładem może być wówczas mocz, ślina lub kał. Najważniejsze jest jednak to, aby wyniki badań zostały prawidłowo odczytane. Niektórzy pacjenci niepotrzebnie wpadają w panikę, gdy przy jakiejś pozycji zobaczą zapis o ujemnym lub dodatnim wyniku. W przypadku wątpliwości najlepiej od razu zgłosić się do lekarza, zwłaszcza jeżeli zlecań on przeprowadzenie badań.

Ile kosztuje badanie serologiczne?

Jeżeli chcesz szybko zapisać się na badanie, możesz to zrobić przez stronę internetową kliniki. Przeczytaj więcej o badaniu serologicznym na stronie: https://diag.pl/sklep/badanie/kategoria/serologia-grup-krwi/, gdzie możesz od razu sprawdzić cenę badania w poszczególnych placówkach. Koszt badania nie jest duży i zaczyna się od kilkudziesięciu złotych. Cena może być nieznacznie wyższa lub niższa w zależności od tego, jaki jest cel badania.