Kiedy seniorzy sięgają po alkohol? Jak rozpoznać uzależnienie?

problem alkoholowy senioraAlkoholizm może zacząć się również u seniora, który nie pił całe życie.
Alkoholizm u osób starszych to temat, o którym mało się mówi. Jednak problem z nadużywaniem alkoholu u osoby starszej jest na tyle poważny, że wymaga natychmiastowej interwencji. Dlaczego seniorzy sięgają po alkohol i kiedy robią to najczęściej? Jak zapobiec i w jaki sposób rozpoznać alkoholizm u osoby starszej?
Do badań zawsze używaj sprawnego i prawidłowo skalibrowanego alkomatu. Kalibracja alkomatu to ważny aspekt, możesz ją wykonać w serwisie Alkopatrol.pl, po kalibracji otrzymasz „Certyfikat Kalibracji Alkomatu”.

Co wpływa na rozwój alkoholizmu u osoby starszej?

Alkoholizm w podeszłym wieku często dotyczy osób, które już wcześniej były w ciągu alkoholowym. Szacuje się, że nawet ⅔ alkoholików po 60. i 70. roku życia to osoby, które w młodości miały problemy z uzależnieniem i dożyły wieku starszego. Problemy zdrowotne związane ze starością często rozwijają się u alkoholików szybciej i postępują gwałtowniej, zwłaszcza jeśli inne choroby współistniejące nie są należycie leczone. Pozostała część osób starszych, które nadużywają alkoholu w podeszłym wieku, jest bardziej narażona na działanie toksyczne alkoholu niż inni ludzie.

Rozwój uzależnienia jest niezwykle szkodliwy, ponieważ przebiega szybciej m.in. ze względu na większą podatność tkanek, w tym mózgu, a także częstsze interakcje z różnymi środkami farmakologicznymi, które są regularnie spożywane ze względu na wiek i różne choroby. Mniejsze zdolności motoryczne i zmiana fizyczna ciała także mają duże znaczenie. Osoby w podeszłym wieku tracą nie tylko zdolność sprawnego poruszania się, ale także często wzrok czy słuch, co utrudnia z nimi kontakt.

terapia alkoholika

Terapia może uwolnić od nałogu.

Wiele osób uważa, że osoby uzależnione od alkoholu w starszym wieku nie powinny być poddane leczeniu odwykowemu. Jest to jednak błąd, ponieważ leczone uzależnienie, wsparte odpowiednią terapią w profesjonalnym ośrodku, pomoże wyjść z nałogu i przyniesie poprawę stanu zdrowia.

Kiedy seniorzy sięgają po alkohol?

Osoby starsze uzależnione od alkoholu często zaglądają do kieliszka z powodu przewlekłego uzależnienia i wieloletniego nawyku. Takie osoby najczęściej piją, aby zapomnieć o problemach, poczuć większą odwagę lub dopasować się do otoczenia. Wieloletni alkoholicy, którzy uzależniają się jeszcze przed wiekiem emerytalnym, stanowią największą grupę uzależnionych seniorów. Mimo dużych szkód zdrowotnych, takich jak uszkodzenia wątroby, problemy z sercem, czy niedożywienie, często mimo dodatkowych problemów z psychiką żyją nawet do 80 lat.

Uzależnienie od alkoholu może jednak spotkać także osoby, które podczas większości życia utrzymywały wstrzemięźliwość i piły alkohol jedynie podczas uroczystości. Takie osoby starsze często piją po 60.,70. roku życia głównie z powodu smutku i przygnębienia, tęsknoty oraz z bezsilności. Stresujące sytuacje, które mogą przytłoczyć, konflikty z sąsiadami i konflikty międzypokoleniowe, utrata wielu właściwości motorycznych, utrata pracy lub przejście na emeryturę, spadek jakości życia i niższy status społeczny, a często także śmierć małżonka i bliskich przyjaciół potęguje uczucie tęsknoty, samotności i bezradności.

Jak rozpoznać uzależnienie

Jak rozpoznać uzależnienie u starszej kobiety?

Jak rozpoznać uzależnienie u osoby starszej?

Osoby starsze, które są uzależnione lub dopiero zaczynają mieć problem z nadużywaniem alkoholu, często zaczynają mieć także problem z relacjami międzyludzkimi. Potrzeba picia staje się najważniejsza, przez co często kontakt z najbliższymi jest utrudniony. Niedostrzeganie lub bagatelizowanie problemu, niezrozumienie i brak natychmiastowej reakcji może mieć jednak tragiczne skutki. Pieniądze gospodarowanie wcześniej na leki i pożywienie zaczynają znikać, a senior zmienia swoje zachowanie. Często można go spotkać z butelką, kieliszkiem wina, whiskey lub wódką. W kieszeni marynarki lub w torebce zawsze jest piersiówka. Osoby, które wpadają w nałóg, przestają brać leki, chodzić do lekarza i dbać o siebie oraz swoje mieszkanie.

Alkoholizm u osoby starszej może przebiegać w różnym tempie w zależności od wieku, przebytych chorób, branych leków, ale także ze względu na aktywności podejmowane przez seniorów. Osoby w podeszłym wieku, które są aktywne, cieszą się autorytetem, mają hobby i zajęcia sprawiające radość, rzadziej zmagają się z problemem alkoholowym. Problem uzależnienia można więc łatwo zaobserwować, jeśli w życiu seniora zaczyna brakować wcześniejszych aktywności, a pojawia się stagnacja i chęć picia, nawet samotnie. Pojawiają się zaburzenia psychiczne, zwłaszcza upośledzenie funkcji poznawczych. Często także drgawki i majaczenie. Mniejsza tolerancja na alkohol sprawia, że wystarczy wypić niewiele, aby układ odpornościowy i nerwowy seniora został naruszony i nastąpiły przyspieszone procesy degeneracyjne organizmu.

Leczenie alkoholizmu u osób starszych

Leczenie alkoholizmu u seniorów.

Leczenie alkoholizmu u osób starszych

Alkoholizm u seniorów to problem społeczny, na który zwraca uwagę coraz więcej ekonomistów, organizacji pozarządowych, a także rodzin. Założenie, że osoby pijące alkohol będą żyć krócej (ze względu na naturalną i szybszą degenerację organizmu), nie sprawdza się jednak w stale postępującym procesie, jakim jest wydłużenie wieku życia i związana z tym odwrócona piramida demograficzna.

Okazuje się, że o ile problem alkoholu u osób starszych był bagatelizowany, to przez wiele lat przywiązywało się większą uwagę do uzależnień osób młodych, które bez pomocy specjalistów, często mimo terapii, po wielu latach wracają do nałogu.

Starzenie się społeczeństwa przewartościowało takie myślenie i wiele ośrodków pomocy chętnie przyjmuje teraz także osoby starsze, które zmagają się z problemem alkoholowym. Leczenie alkoholizmu u osób w podeszłym wieku przy pomocy specjalistów często się udaje, jednak nie należy zwlekać z pomocą.