Korekta wzroku – laserowa korekcja wzroku i nie tylko

Korekta wzroku – laserowa korekcja wzrokuKorekta wzroku i laserowa korekcja wzroku są coraz popularniejsze.

Laserowej korekcji wzroku poddają się osoby, które chcą się pozbyć wad tego narządu i znów cieszyć się wyraźnym widzeniem. Niewątpliwym plusem zabiegu korekcji wzroku jest to, że w większości przypadków rozwiązuje on problem z widzeniem raz na zawsze, a procesu nie trzeba powtarzać. Laserowa korekcja wzroku bez tajemnic.

Wady wzroku

Wady wzroku, które zaburzają w jakikolwiek sposób widzenie, mogą się pojawić we wczesnym dzieciństwie. Wadę wzroku można mieć już od urodzenia lub też pojawia się ona w każdym innym etapie życia: w okresie dojrzewania, w wieku średnim czy też na starość. Niektóre z nich to problem utrudniający codzienne funkcjonowanie z powodu niewyraźnego widzenia, a inne mogą stanowić także problem estetyczny, np. zez. Są wady, które można zlikwidować za pomocą jednej z metod laserowej korekcji wzroku, a przy innych korekcja wzroku będzie polegała na noszeniu soczewek kontaktowych. Dla dobra oczu, naszego zdrowia i samopoczucia laserowa korekcja, jak i inne metody niwelowania wad, powinny być dokładnie dobrane i poprzedzone szeregiem badań i konsultacji.

Laserowa korekcja wzroku – na czym polega?

Laserowa korekcja wady wzroku to zabieg, który przebiega w znieczuleniu miejscowym, a wykonuje się je dzięki specjalnym kroplom. Pacjenci mają zazwyczaj dość straszne wyobrażenie o takim zabiegu, a potem są mile zaskoczeni, że korekta wzroku trwa krótko i jest bezbolesna. Lekki dyskomfort odczuwa się już po wszystkim, gdy znieczulenie przestanie działać. Proces laserowej korekcji wzroku polega na usunięciu nabłonka rogówki laserem, a potem na korekcji danej wady wzroku. W zależności od wady – a tym samym od metody korekcji (głęboka lub powierzchniowa) – uzyskuje się grubszy lub cieńszy płatek rogówki (zabiegi mogą być przeprowadzane za pomocą lasera excimerowego albo femtosekundowego).

Korekta wzroku – laserowa korekcja wzroku

Korekta wzroku i laserowa korekcja wzroku są coraz popularniejsze.

Nowoczesne laserowe metody korekcji oka sprawiają, że proces gojenia się oka po zabiegu jest stosunkowo krótki. Uwypuklenie lub spłaszczenie rogówki (w zależności od wady wzroku) naprawi układ optyczny oka, dzięki czemu nastąpi poprawa ostrości widzenia. Trzeba pamiętać o tym, aby przez miesiąc po laserowej korekcji wzroku unikać wysiłku fizycznego i uprawiania sportu. Ten sposób daje trwałe efekty, można nim usunąć dużą wadę wzroku i jest znakomitą alternatywą dla noszenia szkieł kontaktowych czy też okularów.

Wady wzroku podlegające laserowej korekcji wzroku

Korekcja wzroku laserowa to możliwość trwałego wyleczenia takich wad wzroku jak:

  • krótkowzroczność – promienie świetlne skupiają się przed siatkówką oka, w związku z czym występuje niewyraźne widzenie przedmiotów z daleka,
  • dalekowzroczność – niewyraźne widzenie przedmiotów oddalonych i rozmywanie się obrazu tych, które znajdują się blisko (promienie świetlne skupiają się za siatkówką oka),
  • astygmatyzm (inaczej niezborność) – niewłaściwe skrzywienie rogówki, siatkówki lub soczewki, w związku z czym powstaje niewyraźne widzenie.

Korekcja laserowa jest także wykorzystywana do korygowania wad po operacji zaćmy czy też do usunięcia blizny rogówki. Trzeba pamiętać o tym, że zabieg laserowej korekcji może się odbyć u osoby dorosłej, u której wada wzroku jest stabilna (rogówka oka przez rok nie zmienia swojego kształtu i grubości), a następuje to w okolicach 21. roku życia. Co więc w temacie korekcji wzroku w innych przypadkach?

Soczewki kontaktowe – nie laserowa korekcja wzroku

Soczewki korekcyjne kontaktowe są stosowane przy takich wadach wzroku jak: dalekowzroczność, krótkowzroczność czy astygmatyzm. W tym ostatnim przypadku konieczne jest udanie się do specjalisty, który bardzo dokładnie dobierze szkła kontaktowe. Szkła kontaktowe są wygodną alternatywą dla okularów i występują jako soczewki:

  • jednodniowe,
  • dwutygodniowe,
  • miesięczne,
  • kwartalne.

Soczewki kontaktowe na noc są stosowane u dzieci w celu zahamowania krótkowzroczności. Szkła kontaktowe podczas snu – przez kilka godzin w porze nocnej – spłaszczają rogówkę, a efekt ten utrzymuje się przez kilkanaście godzin w ciągu dnia, w związku z czym dziecko nie musi nosić okularów w dzień. Co może być pewną ulgą, także dla rodziców, jeśli weźmiemy pod rozwagę względy bezpieczeństwa.

Przy dobraniu odpowiedniej korekcji wzroku bardzo ważna jest lekarska opieka i fachowa porada (gdy nie mamy czasu, przy pierwszej wizycie warto skorzystać z opcji: konsultacja z lekarzem online). Tylko wtedy zostanie przywrócona odpowiednia ostrość widzenia.

 

Zobacz: Testy i Recenzje