Kupujemy ubranka dla niemowlaka: Na co zwracać uwagę?

ciuszki dla wnuczkaJakość odzieży dla niemowlaka ma kolosalne znaczenie, szczególnie dla wrażliwej skóry niemowlaka.

Jesteś już babcią? Internet i sklepy stacjonarne pełne są przepięknych, kolorowych ubranek niemowlęcych, o wymyślnych krojach, formach i nadrukach. Czym się kierować i jak robić zakupy, aby ubrania dla niemowlaka były nie tylko piękne, ale i bezpieczne dla dziecka? W końcu Twój wnuk lub wnuczka zasługują na dobre jakościowo ubranko. Jesteś babcią i możesz rozpieszczać wnuki choćby w ten sposób, a nie tradycyjnie zabawkami czy słodyczami.

Ubieranie niemowlaka to nie łatwe wyzwanie. Z jednej strony zasypuje nas masa pięknych, kolorowych, wymyślnych ubranek, które aż chce się kupić, z drugiej strony czytamy artykuły o delikatnej skórze dziecka, i martwimy się czy materiały i dodatki nie uczulą naszego maleństwa. Zebraliśmy dla Was kilka porad i szczegółów, na które warto zwrócić uwagę wybierając pajacyki i śpioszki dla naszego bobasa.

Materiał z którego wykonano ubranko dla dziecka

Skóra noworodka jest bardzo wrażliwa i delikatna. Bardzo łatwo ją podrażnić, uczulić, lub wywołać krostki czy wysypkę, poprzez kontakt z niewłaściwymi materiałami. Dlatego wybierając odzież niemowlęcą, wybierajmy tkaniny i dzianiny bawełniane, z bawełny organicznej, lub z bambusa. Starajmy się unikać ubrań sztucznych, poliestrowych, lub z wątpliwej jakości bawełny. Szukajmy ubrań certyfikowanych (OEKO tex, Bezpieczny dla dziecka). Bawełna organiczna i przędza bambusowa to droższa opcja – ale skóra naszego dziecka będzie za to wdzięczna. Podsumowując – unikajmy tkanin sztucznych i poliestrowych, szukajmy certyfikatów gwarantujących jakościowe materiały.

Nadruki na ubraniu

Duże, małe, kolorowe, brokatowe – jest tyle opcji do wyboru. Co jest najważniejsze? aby nadruk na ubranku niemowlęcym był trwały, i bezpieczny dla dziecka. Nie może się łamać, kruszyć, lepić czy sypać. Kupując ubrania w sklepie stacjonarnym, dotykajcie nadruków – i wybierajcie te miękkie. Kupując przez internet, zapytajcie sprzedawcę jaką metodą został wykonany nadruk. Najbardziej bezpieczną i polecaną jest obecnie metoda sitodruku wodnego. Jest bezpieczna dla skóry dziecka, i wytrzymuje wielokrotne pranie ubranka.

Dodatki: napy, guziki, ekspresy

Podobnie jak w przypadku nadruku i materiałów, warto zwracać uwagę na jakość i pochodzenie dodatków, których użyto do wykonania ubranka niemowlęcego. Uważajmy na małe elementy które łatwo oderwać – nie chcemy aby znalazły się w buzi malucha. Jeżeli ubranie – body, pajacyk lub np śpiochy są zapinane na napy (guziczki zatrzaskowe) zapytajmy sprzedawcy czy są to bezniklowe napy. Większość Polskich producentów używa bezniklowych napek Prym – łatwo je rozpoznać, ponieważ mają mały napis prym. Tak samo ekspresy, guziczki – sprawdzajmy z jakich tworzyw są wykonane, czy nie będą upijały czy drapały dziecka. Czy ubranka zapinane na ekspres mają bawełnianą pętelkę która zabezpiecza przez zatrzaśnięciem i zadrapaniem.

Miejsce wyprodukowania ubrania

Obecnie panuje moda na Polskie wyroby – dotyczy to również odzieży niemowlęcej. Mamy wielu fajnych, krajowych producentów ubrań niemowlęcych, tak że na prawdę jest w czym wybierać. Warto zapoznać się z tymi ubrankami, ponieważ u większych producentów posiadają certyfikaty i są wykonywane według obowiązujących norm. Dodatkowo wybierając ubranka niemowlęce u Polskich producentów – wiemy że rozmiarówka jest dostosowana do naszych wymiarów, trudniej więc o pomyłkę. Z uwagi na delikatną naturę niemowlęcej skóry, nie polecamy kolorowych ubrań made in china, na pewno nie w pierwszym roku życia małego dziecka. Postawmy na jakość i bezpieczeństwo. I na nasze Polskie wyroby – bo jest się czym chwalić i z czego być dumnym!

Wybór rozmiaru dla niemowlaka

Ogólna zasada jest taka, aby zawsze celować pół rozmiaru wyżej. Jeśli nasze maleństwo nosi rozmiar 68 – rozglądajmy się za 74 lub 68/74. Dzieci szybko wyrastają, i czasami możemy nie zauważyć że przeszło już na kolejny rozmiar. Rozmiarówki Polskich producentów takich jak Mrofi, Koala, Mamatti, Marija, Karen – różnią się delikatnie, ale ogólne zasady są podobne. A jeśli dopiero spodziewamy się narodzin maluszka – celujmy w rozmiar 62, jest najpewniejszy.

Czy ubranko jest praktyczne?

To kolejne pytanie, jakie warto sobie zadać, kupując wyprawkę dla maluszka. My radzimy testować różne kroje, fasony, i rozwiązania – i znaleźć te, które najbardziej przypadną do gustu zarówno rodzicom, jak i dziecku. Zwracajcie uwagę na klin w kroczku w półśpiochach, spodenkach i pajacach – pozostawia sporo miejsca na pieluszkę. Testujcie różne rodzaje zapinania – na napy, guziczki, czy zamek błyskawiczny. Ten ostatni staje się ostatnio coraz modniejszy. Jeżeli dopiero spodziewacie się maluszka i jesteście w trakcie kupowania wyprawki – rozglądajcie się za rozpinanymi bodami, kopertowymi kaftanikami, i śpiochami na szeleczkach – są najwygodniejsze w pierwszych tygodniach życia dziecka.