Łazienka dla niepełnosprawnych – jak ją właściwie zaprojektować?

Łazienka dla niepełnosprawnychŁazienka dla niepełnosprawnych choć musi spełniać normy, ale może być ładna i funkcjonalna.

Osoby niepełnosprawne wymagają wsparcia i pomocy. Tworząc przestrzenie projektowane z myślą o nich, koniecznie trzeba uwzględnić szereg kwestii, które w przypadku tradycyjnego projektu nie miałyby aż takiego znaczenia. Łazienka dla niepełnosprawnych powinna być nie tylko ładna, ale przede wszystkim wygodna dla osoby niepełnosprawnej.

Łazienka dla niepełnosprawnych – od czego zacząć?

Projektowanie łazienki dla osób niepełnosprawnych należy rozpocząć od ustalenia typu i rodzaju niepełnosprawności. Nieco inaczej będziemy bowiem projektować łazienkę dla osób na wózkach inwalidzkich, inaczej dla osób, które mają problemy ze wzrokiem, a jeszcze inaczej dla osób starszych. Rodzajów niepełnosprawności jest wiele, każda z nich wiąże się z innymi wyzwaniami dnia codziennego, nieco innymi ograniczeniami, które projektując łazienkę, należałoby uwzględnić.

Jakie wymagania musi spełniać pomieszczenie dla osób niepełnosprawnych?

To, jak mają wyglądać łazienki dla niepełnosprawnych, ustala Rozporządzenie Ministra Infrastruktury. Dotyczy ono jednak wyłącznie łazienek i toalet publicznych (obowiązuje także ośrodki wypoczynkowe, hotele itp.). Wskazuje się w nim na usytuowanie, wymiary i wyposażenie łazienek. Ustala się m.in., że obrys zewnętrzny takiej łazienki powinien wynosić minimum 200 x 240 cm. Publiczna toaleta musi zapewniać bezpieczeństwo i wygodę każdej osobie z dysfunkcjami. Zakłada się, że sprawdzić trzeba przede wszystkim wysokości płaszczyzny widzenia oraz możliwości zasięgu kończyn górnych i dolnych (w toaletach publicznych stosuje się więc uśrednione wymiarowanie). Wszystkie sprzęty muszą być umieszczone w sposób, który umożliwia do nich swobodny dostęp m.in. dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. Odpowiednie wymiary muszą mieć także drzwi wejściowe do takiej łazienki.

Łazienka dla niepełnosprawnych

Łazienka dla niepełnosprawnych choć musi spełniać normy, ale może być ładna i funkcjonalna.

W przypadku projektowania łazienki w prywatnym mieszkaniu rozporządzenie to oczywiście nie obowiązuje. Trudno bowiem narzucać komuś wymiary łazienki, szczególnie jeśli mieszka w bloku. Projektowanie jednak mniejszych przestrzeni z myślą o osobach niepełnosprawnych wymaga jeszcze lepszego przygotowania. Uwzględnić trzeba możliwie najbezpieczniejsze i najwygodniejsze rozwiązania możliwe do wprowadzenia na określonej przestrzeni. Ułożenie poszczególnych elementów wyposażenia – prysznica, bidetu, muszli, umywalki, szafek musi uwzględniać to, w jaki sposób i z jakimi ograniczeniami mierzy się osoba niepełnosprawna.

Łazienka dla niepełnosprawnych – o czym warto pamiętać?

Salon łazienek udostępnia szereg rozwiązań, które można wdrożyć, projektując łazienkę dla osób z niepełnosprawnościami. Warto pamiętać, że liczy się tutaj nie tylko wymiar wyposażenia, sposób jego rozlokowania w przestrzeni, lecz także materiały, z których wykonane są meble, wykończenie ich krawędzi, antypoślizgowa podłoga, rodzaj oświetlenia.

Zobacz: Dom i Remont