Majówka – Nie tylko na łące

kopalnia seniorzyMajówka w kopalni soli. Coś innego, coś zdrowego.

Maj jest najpiękniejszym miesiącem w roku, wszystko zaczyna wokoło zakwitać pachnieć.. Wszystko nam się chce…Również wyjść z domu. Czasem na przekór pogodzie, czasem po prostu na przekór nam samym. Codzienne spacery, towarzystwo przyjaciół, znajomych, śpiew ptaków. Pamiętamy je przez cały rok, towarzyszą nam w szare jesienne wieczory.

Nie jeden z nas chciałby prawdziwą majówkę spędzić na łonie natury, z koszem piknikowym, na trawie, gdzieś  pod drzewem. Nie zawsze jednak pogoda pozwala nam na taki sposób aktywnego spędzenia czasu. Co zrobić gdy zaplanowana majówka niestety, nie będzie wyglądać już tak jak kadry z romantycznych filmów ?

Na pewno nie należy rezygnować z wyjazdu… trzeba zawsze mieć  „plan B” . Czy podczas deszczowej pogody można pójść na spacer? Czy jest takie miejsce gdzie nie zaskoczy nas nagła zmiana temperatury, a nieprzyjemne podmuchy wiatru nie przypomną nam: to jeszcze nie lato ?

Kopalnia soli – byłeś? Pojedź!

Kopalnie kojarzą nam się przede wszystkim z szeroko pojętym przemysłem i raczej nasze pierwsze skojarzenia możemy ukierunkować na słowo węgiel. A sól ? Biała, kamienna, szara, zielona, takie mamy pierwsze skojarzenia. Przez wieki budowała potęgę Państwa Polskiego, gdzie była wydobywana, jak ten proces wyglądał i co po nim pozostało dla kolejnych pokoleń? Przetrwało niezwykłe dziedzictwo, skarb ukryty pod ziemią, który możemy oglądać, a przy tym jeszcze doskonale spędzić czas.

40 km na wschód od Krakowa, znajduje się najstarsza kopalnia soli kamiennej w Polsce, Kopalnia Soli Bochnia. Ten niezwykły obiekt, doceniony wpisem na Listę Światowego dziedzictwa UNESCO, udostępnia do zwiedzania trasę turystyczną , prezentującą blisko 800 lat historii tego miejsca.

Kopalnia soli w Bochni: Atrakcje 250 m pod ziemią

Do bocheńskiej kopalni można przyjeżdżać przez cały rok. Czeka tutaj wiele atrakcji, jakich nie znajdziemy w żadnym innym miejscu. Do podziemi kopalni nie schodzimy schodami, zwozi nas prawdziwa winda górnicza. Przez cały czas pobytu pod ziemią opiekuje się nami przewodnik, a nad bezpieczeństwem wszystkich osób przebywających pod ziemią, czuwa wykwalifikowana kadra pracowników kopalni.

Zwiedzanie trasy turystycznej to pewnego rodzaju podróż w czasie, odbywamy ją dzięki niespotykanym nigdzie projekcjom multimedialnym i efektom dźwiękowym. W kopalni wita nas duch mnicha cystersa i zaprasza do zwiedzania podziemi. Naszą podróż rozpoczynamy przejazdem prawdziwą kolejką górniczą . Już pieszo, zwiedzamy najpiękniejsze komory, dawną stajnię , największą kaplice Św. Kingi, komory kieratowe.

Znajdująca się 250 m pod ziemią największa komora Ważyn, to miejsce gdzie można nie tylko usiąść, odpocząć po zwiedzaniu trasy turystycznej, ale również aktywnie kontynuować pobyt pod ziemią, np. spacerując, grając w piłkę, badmintona lub ping ponga.

3 godzinny pobyt rekreacyjny w komorze Ważyn to bez wątpienia sposób na zrównoważony i nie wymagający zbyt dużej aktywności fizycznej sposób na spędzenie czasu w kopalni.

Osoby, które posiadają problemy z poruszaniem się, lub poruszają się na wózkach inwalidzkich, nie są pozbawione możliwości zwiedzania trasy. Z myślą o nich uruchomiono specjalne godziny zwiedzania kopalni (codziennie o godzinie 13.00 i 16.00). Zwiedzanie trasy w specjalnej turze odbywa się z pominięciem odcinków trasy z największą ilością schodów. Uczestnicy mogą w pełni cieszyć się zwiedzaniem Ekspozycji Multimedialnej prezentującej rozwój kopalni i górnictwa solnego, pokazującej historię Polski i walkę górników z żywiołami przyrody podczas codziennej pracy w kopalni.

Całkowicie odmienną propozycją jest możliwość spędzenia nocy w solnych podziemiach.

To oferta łącząca zwiedzanie kopalni, pobyt w największej z podziemnych komór – komorze Ważyn, oraz nocleg w kopalni 250 m pod ziemią. Podczas pobytu, goście zwiedzają trasę turystyczną, korzystają z atrakcji znajdujących się w komorze oraz spędzają noc w unikalnym mikroklimacie kopalni. Pobyty nocne organizowane są zarówno dla grup zorganizowanych, jak i dla osób indywidualnych. O terminach pobytów nocnych kopalnia informuje na swojej stronie internetowej, informacje udzielane są również telefonicznie w Biurze Obsługi Klienta.

Zdrowy mikroklimat w kopalni soli w Bochni

Największym skarbem bocheńskiej kopalni jest panujący w niej mikroklimat, w skład którego wchodzą: stała temperatura ok 16 st C, wysoka wilgotność ( powyżej 70 %), oraz duża zawartość chlorku sodu. Dzięki tym czynnikom powietrze w kopalni jest wolne od bakterii, wirusów i zanieczyszczeń występujących na powierzchni. Wysoka wilgotność powietrza i wysokie w nim stężenie chlorku sodu powodują łatwiejsze oczyszczanie dróg oddechowych. Jak to możliwe ? Powietrze wpadające do kopalni przechodząc przez solne wyrobiska, pod wpływem dużej wilgotności i różnicy temperatury, wytrąca z solnych skał duże ilości chlorku sodu oraz innych cennych mikroelementów. Ten proces nazywany jest ługowaniem.

Powietrze zawierające jony ujemne powoduje wrażenie świeżości, zwiększa zdolność koncentracji. Przebywając w podziemiach solnych komór, odczuwalna staje się ogólna poprawa nastroju.

Pełna życia seniorka

Bocheńską kopalnię odwiedza rocznie ponad 180 tysięcy gości. Wszyscy zgodnie podkreślają, że odwiedzili miejsce niezwykłe, pełne energii, do którego chętnie się wraca. To miejsce, które bez wątpienia łączy pokolenia.