Migdały – dlaczego warto je jeść

migdały kalorieMigdały. KCAL zbliżone do orzechów. Coś dla zdrowia.

Migdały

Migdały pochodzą z rejonów Bliskiego Wschodu, obecnie uprawiane są głównie w USA, Hiszpanii, Włoszech, Iranie i Maroku. Nie są stricte orzechami, są to nasiona owoców migdałowca zwyczajnego. Jednak mówiąc o orzechach włącza się do tej kategorii również migdały. Właściwości migdałów są często porównywane z wartościami odżywczymi różnych orzechów.

Migdały dostępne w sklepach, są przeznaczone do spożycia i są to odmiany migdała słodkiego. Migdały gorzkie, ze względu na zawartość amigdaliny, są wykorzystywane do produkcji olejku, który z kolei wykorzystuje się do produkcji esencji zapachowych, niektórych likierów czy mydła. Amigdalina w dużych ilościach ma działanie toksyczne.

migdały na dłoni

Migdały. Właściwości migdałów są cenione na całym świecie.

Migdały – dlaczego warto je jeść?

Migdały – wartości odżywcze

Witamina E

Migdały, pod względem zawartości witaminy E, górują pośród innych orzechów. Witamina E należy do witamin rozpuszczających się w tłuszczach. Nie bez powodu nazywana jest „witaminą młodości”. Jest bardzo silnym antyutleniaczem, chroniącym komórki przed stresem oksydacyjnym, tym samym spowolniając procesy starzenia. Witamina E uczestniczy także w ochronie krwinek czerwonych, ekspresji genów i przekazywaniu sygnałów nerwowych. Dodatkowo tokoferol ma wpływ na wydolność mięśni i wytwarzania nasienia u mężczyzn.

Błonnik

Migdały zawierają 12,5g błonnika w 100 gramach. Błonnik pokarmowy z owoców, warzyw, orzechów i zbóż jest najlepszym paliwem dla bakterii jelitowych. Trawiąc błonnik produkują one krótkołańcuchowe kwasy tłuszczowe, które wspomagają barierę jelitową, wzmacniają odporność i zapobiegają stanom zapalnym, zmniejszając ryzyko raka. Im więcej spożywamy błonnika, tym więcej trawiących go bakterii osiedla się w jelitach.

Białko

Migdały są na drugim miejscu, zaraz po orzechach ziemnych, pod względem zawartości białka. Zawierają go więcej niż niektóre nasiona strączkowe. Powinny obowiązkowo znaleźć się w diecie wegan. Migdały zawierają również dużą ilość aminokwasu nazwanego argininą dlatego polecane są sportowcom i osobom prowadzącym aktywny tryb życia.

 NNKT

Migdały to skarbnica niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT), które mają pozytywny wpływ na zdrowie naszego serca i mózgu.

Migdały są wysokokaloryczne i bogate w tłuszcze – nie należy przekraczać dziennej porcji około 1 garści (40g).

Migdały – kalorie

100 gramów migdałów to ponad 600 kalorii. Zaleca się spożywać nie więcej niż jedną garść (około 40g) migdałów dziennie. Indeks glikemiczny migdałów jest niski i wynosi 15.

Migdały w kuchni

Migdały są świetną przekąską oraz doskonałym składnikiem dań słodkich i nie tylko. Jako przekąskę można chrupać je na surowo lub wcześniej uprażyć. Prażąc migdały możemy dodać do nich odrobinę ulubionej przyprawy, np. soli morskiej, papryki mielonej czy chili.

Oprócz ciast i deserów można dodawać je do sałatek i surówek. Z migdałów można zrobić swój własny napój migdałowy lub użyć ich do przygotowania pesto do makaronu.