Nadciśnienie tętnicze – rozpoznanie i przyczyny

Nadciśnienie tętnicze – rozpoznanie i przyczynyNadciśnienie tętnicze – rozpoznanie i przyczyny

Nadciśnienie tętnicze należy do częstych chorób układu krążenia. W krajach rozwiniętych cierpi na nie od 20 do 50 proc. osób dorosłych. Przez wiele lat może rozwijać się bezobjawowo. Ryzyko nadciśnienia wzrasta wraz z wiekiem. Jakie czynniki przyczyniają się do jego rozwoju?

Co decyduje o wystąpieniu nadciśnienia tętniczego?

Nadciśnienie tętnicze - objawy

Nadciśnienie tętnicze – objawy

O rozwoju nadciśnienia tętniczego zwykle nie decyduje jeden czynnik. W 90 proc. przypadków choroba ma kilka przyczyn. Predyspozycje genetyczne to istotna kwestia, która sprzyja rozwojowi nadciśnienia, ale odpowiednia higiena życia może temu zapobiec. Ogromne znaczenie mają czynniki środowiskowe, na które każdy ma wpływ. Jeżeli podejrzewasz, że możesz mieć predyspozycje genetyczne do nadciśnienia tętniczego, prywatny kardiolog w Poznaniu najszybciej odpowie na Twoje pytania.

Na jakie czynniki ryzyka nadciśnienia tętniczego masz wpływ?

Każdy może wpływać na swoje zdrowie poprzez zwracanie uwagi na czynniki środowiskowe. To czynniki zewnętrzne, takie jak spożywane jedzenie. Specjalista kardiolog z Poznania prywatnie udziela porad dotyczących nie tylko leczenia, ale również zapobiegania rozwojowi nadciśnienia tętniczego i wskazuje, jak dużą rolę odgrywa odżywianie. Skonsultujesz się z nim, umawiając się na wizytę poprzez stronę https://www.neomedica.pl/oferta/specjalizacje/kardiologia/. Otrzymasz niezbędne informacje i dowiesz się, jak postępować, jeżeli cierpisz na nadciśnienie.

Za czynnik sprzyjający rozwojowi choroby uznaje się przede wszystkim nadmierne spożycie sodu. Oznacza to, że w diecie jest za dużo soli, która zawiera właśnie sód. 0,5 g sodu pokrywa dziennie zapotrzebowanie organizmu człowieka. Specjaliści zalecają, aby nie przekraczać dawki 1,5 g sodu w ciągu dnia. To wartość odpowiadająca mniej więcej połowie łyżeczki soli kuchennej.

Przyprawianie potraw solą to jedna kwestia, ale należy pamiętać, że znajduje się ona również w wielu gotowych produktach – m.in. w chlebie, wędlinie i nabiale, a najwięcej jest jej w żywności wysokoprzetworzonej, np. chipsach. Efektem jest dzienne spożycie sodu przekraczające normę nawet trzykrotnie. Nadmiar sodu jest szczególnie szkodliwy dla osób starszych, chorujących na cukrzycę i z niewydolnością nerek.

Do nadciśnienia tętniczego przyczynia się w ogóle niezdrowe odżywianie, które prowadzi do otyłości. Osoby otyłe i z nadwagą mają zdecydowanie większe tendencje do zachorowalności na nadciśnienie. Dodatkowo negatywny wpływ zbyt małej aktywności fizycznej podkreśla kardiolog prywatnie w Poznaniu. Niezdrowe odżywianie, brak ruchu i częste sięganie po alkohol lub inne używki to czynniki, na które masz wpływ. Możesz zapobiec nadciśnieniu tętniczemu, prowadząc zdrowy tryb życia.

Jak diagnozuje się nadciśnienie tętnicze?

Nadciśnienie tętnicze łatwo zdiagnozować poprzez pomiar ciśnienia. Ciśnieniomierz zawsze wyświetla dwa parametry – ciśnienie skurczowe i rozkurczowe. O nadciśnieniu mówimy, gdy ciśnienie skurczowe wynosi ≥140 mm Hg, a rozkurczowe ≥90 mm Hg. Powinny zostać wykonane dwa pomiary w różne dni. Jeśli nadciśnienie zostanie stwierdzone, dobry kardiolog w Poznaniu wskaże odpowiednie rozwiązania, aby je obniżyć, ale zawsze najważniejsze są dieta i ruch.