Najlepsze lokaty bankowe dla seniora

lokaty dla seniorowOszczędzać można w każdym wieku.

Oszczędzanie na lokatach – czy warto?

Oszczędzanie na lokatach jest bardzo mocno dyskutowane. Jedni uważają je za niezwykle opłacalne. Inni z kolei stronią od tego rozwiązania, a jak jest w przypadku seniorów? Czy osobie w starszym wieku opłaca się oszczędzać na lokacie?

Oszczędzanie w podeszłym wieku – czy warto?

Oszczędzanie jest polecane przede wszystkim młodym osobom, ale tak naprawę ten krok może być opłacalny w każdym wieku. Oszczędzać na lokatach może zarówno dwudziestolatek, jak i czterdziestolatek czy siedemdziesięciolatek. Warunkiem udanego oszczędzania jest oczywiście wybór właściwej lokaty, a tych na rynku finansowym nie brakuje. Sama zasadność oszczędzania również nie ulega wątpliwości, bo podeszły wiek nie sprawia przecież, że nasze potrzeby finansowe nagle stają się o wiele mniejsze. Co prawda seniorzy nie wydają już pieniędzy na dzieci czy na ekstremalne przyjemności, ale za to lwią część ich dochodów pochłania leczenie i rehabilitacja. Na tego typu usługi w ramach NFZ czeka się bardzo dużo, więc wielu seniorów wybiera prywatne leczenie, a to z kolei wiąże się z wysokimi wydatkami.

Dodatkowe pieniądze

Każde dodatkowe pieniądze bywają przydatne, bo nawet jeśli senior ich nie wyda, to może je przeznaczyć na prezent dla dzieci czy wnuków. Posiadanie poduszki finansowej jest mądrym rozwiązaniem niezależnie od wieku. Mimo iż obecnie lokaty bankowe w większości przypadków są nisko oprocentowane, to przy odpowiednich sumach można na nich nieco zarobić. Seniorzy posiadający systematyczne dochody z tytułu emerytury lub renty mogą spokojnie lokować swoje oszczędności na lokatach i zarabiać na nich nawet 2,5%, a w przypadku nowych klientów nawet do 3,5%. Porównaj poszczególne oferty lokat na 7banki.pl/lokaty.

Jak oszczędzać na lokatach w podeszłym wieku?

Oszczędzanie na lokacie w podeszłym wieku niczym nie różni się tak naprawdę od oszczędzania w każdym innym wieku. Trzeba po prostu znaleźć dobrą lokatę i zdeponować na niej pieniądze. Taki depozyt można otworzyć już z kwotą początkową 1000 zł, a maksymalnie (w zależności od banku), można wpłacić na lokatę nawet 200, 300 czy 400 tysięcy złotych.

Zysk na lokacie jest najwyższy zawsze na początku. W miarę jej trwania zyski spadają, ale i tak ten sposób oszczędzania jest wyjątkowo bezpieczny. Ze wszystkich sposobów na lokowanie i pomnażanie kapitału największym bezpieczeństwem cechują się właśnie lokaty i konta oszczędnościowe. Dla osoby lokującej pieniądze zawsze najważniejsze będzie oprocentowanie lokaty, ale trzeba zwrócić uwagę, czy konkretna oferta dotyczy oprocentowania stałego, czy zmiennego. Oprocentowanie stałe jest zawsze bardzo niskie – od 1 do 1,5%, natomiast oprocentowanie zmienne sięga powyżej 2,5, ale tylko na początku, a później spada do wielkości charakterystycznej dla oprocentowania stałego.

Żeby zacząć oszczędzać na lokacie, trzeba mieć jakiś kapitał. Im ten kapitał początkowo jest większy, tym więcej można zarobić. Seniorowi najbardziej będzie się opłacało ulokować na początek kilkadziesiąt tysięcy złotych, a jeśli ma taką możliwość, to nawet kilkaset – wtedy zyski z lokaty będą najwyższe. Jeśli lokata startuje od minimalnego progu, zysk będzie znacznie mniejszy.

Lokata dla seniora – jak wybrać odpowiednie rozwiązanie?

Każdy szanujący się bank ma w swojej ofercie lokaty, a zakres ich działania, oprocentowanie, długość trwania i minimalne oraz maksymalne lokowane kwoty mogą być różne.

Jeśli lokata ma być opłacalna, to nie warto decydować się na rozwiązanie z oprocentowaniem poniżej 2%. Te 2% to takie minimum, żeby gra była w ogóle warta świeczki. Czas trwania lokaty jest zależny od Twoich możliwości – dokładnie od tego, na jak długo chcesz zamrozić swoje pieniądze. W przypadku lokat kilkumiesięcznych możesz liczyć na szybki zysk, a lokaty kilkuletnie przyniosą Ci większe pieniądze, ale przez dłuższy czas Twoje pieniądze będą zdeponowane w banku.

Jeśli nie chcesz zakładać dodatkowego rachunku bankowego, to szukaj oferty lokaty, która nie wymaga posiadania dodatkowego ROR. W przypadku ofert lokaty do konta, na konto muszą regularnie wpływać pieniądze, a jeśli masz już swoje sprawdzone konto bankowe i nie chcesz się z nim rozstawać, to lepiej szukać oferty, w której lokata może być jednym produktem w danym banku.

Jeśli chcesz uprościć założenie lokaty, to wybierz ofertę, która pozwala załatwić wszystkie formalności bez wychodzenia z domu. Dzisiaj banki mają dla swoich klientów bardzo korzystne oferty – wystarczy tylko wypełnić stosownym wniosek o lokatę, a później wykonać przelew w kwocie, jaką chcesz ulokować.

Jesteś seniorem i chcesz zadbać o swoje finanse? Zależy Ci na oszczędzaniu i pomnażaniu swojego kapitału? Jeśli tak, to odwiedź 7BANKI i śledź zmiany na rynku finansowym.

 

 

 

Artykuł zewnętrzny