Niedosłuch – Przyczyny nagłej i stopniowej głuchoty

Niedosłuch aparaty sluchoweAparaty słuchowe na niedosłuch.

Problemy ze słyszeniem to niepokojący symptom, który nigdy nie powinien być ignorowany. Choć najczęściej przyczyną głuchoty są fizjologiczne zmiany zachodzące wraz ze starzeniem się organizmu, podłoże zaburzeń bywa znacznie poważniejsze. Niedosłuch wymaga przeprowadzenia odpowiednich badań, które pozwolą zadecydować o sposobie terapii – zastosowaniu aparatu słuchowego bądź innej formy leczenia.

Niedosłuch – Jakie są rodzaje niedosłuchu?

Przyczyny utraty słuchu są bardzo zróżnicowane. Ich określenie ma decydujące znaczenie dla doboru prawidłowej terapii, dlatego niezwykle ważna jest właściwie prowadzona diagnostyka. Problemy ze słyszeniem świadczą o tym, że proces odbioru i przetwarzania dźwięków, w którym bierze udział szereg wrażliwych elementów budujących narząd słuchu, został na którymś etapie zakłócony. W zależności od lokalizacji zmian, możemy rozróżnić kilka rodzajów niedosłuchu.

Niedosłuch aparaty sluchowe

Aparaty słuchowe na niedosłuch.

W klasyfikacji niedosłuchu wyróżnia się:

  • niedosłuch odbiorczy – do uszkodzenia dochodzi w uchu wewnętrznym bądź w obrębie nerwu słuchowego,
  • niedosłuch przewodzeniowy – zmiany obejmują zewnętrzny przewód słuchowy, błonę bębenkową lub ucho środkowe,
  • niedosłuch mieszany – przyczyną utraty słuchu jest współwystępowanie zaburzeń w strukturach zewnętrznych i wewnętrznych.

Niedosłuch zazwyczaj rozwija się stopniowo i może być trudny do uchwycenia. Nasz mózg „przyzwyczaja się” bowiem do zmiany – przez pewien czas kompensuje ubytek. Z czasem jednak objawy niedosłuchu stają się coraz bardziej wyraźne i zaczynają utrudniać komunikację. Jako pierwsi zauważają je najczęściej bliscy samego zainteresowanego i to oni uzmysławiają mu nasilające się trudności w sprawnym prowadzeniu rozmowy.

Niedosłuch przewodzeniowy i odbiorczy – przyczyny

Najczęściej mamy do czynienia z niedosłuchem przewodzeniowym. Zwykle jest on odpowiedzią na naturalne procesy starzenia się organizmu i związany z nimi zanik komórek słuchowych. Słuch pogarsza się powoli, co prowadzi do nasilających się trudności komunikacyjnych.

Potencjalnych przyczyn głuchoty typu przewodzeniowego jest jednak znacznie więcej. Należą do nich m.in.:

  • zakażenia wirusowe (np. różyczka, półpasiec, świnka, grypa),
  • urazy w obrębię głowy lub ucha,
  • przyjmowanie leków o działaniu ototoksycznym, czyli prowadzącym do uszkodzenia ucha wewnętrznego (np. chinina, aminoglikozydy, furosemid),
  • ekspozycja na duży hałas,
  • choroby autoimmunologiczne, np. reumatoidalne zapalenie stawów,
  • choroba Meniere’a,
  • schorzenia genetyczne.

Jeśli chodzi o ten typ niedosłuchu, przyczyną bywa również tzw. barotrauma, czyli uraz ciśnieniowy. Może do niego dojść np. po skoku do głębokiej wody, kiedy mamy do czynienia z nagłą zmianą ciśnienia.

Przyczyna niedosłuchu przewodzeniowego może tkwić w zatkaniu przewodu słuchowego korkiem woskowinowym lub ciałem obcym. Powodem problemów ze słyszeniem bywa także zapalenie ucha zewnętrznego lub środkowego bądź otoskletoza, czyli dysfunkcja kosteczek słuchowych. Niebezpieczną przyczyną utraty słuchu w jednym uchu jest rozwój guza – zarówno w postaci łagodnej, jak i złośliwej.

Chcesz wiedzieć więcej na temat problemów ze słyszeniem? A może szukasz wysokiej jakości aparatu słuchowego w przystępnej cenie? Wejdź na https://aparaty-sluchowe.info/ i sprawdź ofertę!

Co może doprowadzić do nagłej utraty słuchu?

Nagły niedosłuch to sytuacja szczególnie niebezpieczna – istnieje bowiem ryzyko, że przyczyną jest zaawansowany proces chorobowy. Wśród czynników, które mogą prowadzić do nagłych problemów z odbieraniem dźwięków należy wymienić:

  • zakażenia o przebiegu ostrym, np. borelioza, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych czy świnka,
  • stwardnienie rozsiane,
  • udar móżdżkowy,
  • nerwiak nerwu słuchowego.
Przyczyny głuchoty

Utrata słuchu nie boli.

Do nagłych problemów ze słuchem może dojść również na skutek ciężkiego urazu: głowy, prowadzącego do złamania kości skroniowej bądź uszkodzenia ślimaka, oraz urazu ucha.

Nagła głuchota dotyczy najczęściej jednego ucha, rzadko zdarza się, że występuje niedosłuch obustronny. Znaczne pogorszenie słuchu w obydwu uszach w największej liczbie przypadków występuje u osób starszych, cierpiących na choroby ogólnoustrojowe, takie jak cukrzyca czy schorzenie układu sercowo-naczyniowego.

Niezależnie od charakteru niedosłuchu, konieczne jest wykonanie pełnej diagnostyki, pozwalającej ustalić źródło dolegliwości. W pierwszej kolejności należy przeprowadzić badanie słuchu, które bardzo często okazuje się wystarczające i pozwala dobrać odpowiedni aparat słuchowy. Jeżeli do głuchoty doszło nagle może być konieczne wykonanie badania laryngologicznego, badań krwi czy badań obrazowych głowy wykrywających ewentualne zaburzenia neurologiczne.