Opiekun osób starszych

opieka nad senioremOpiekunka seniora w trakcie opieki nad seniorem.
Europejskie społeczeństwa się starzeją, a co za tym idzie coraz więcej będzie potrzebnych osób do obsługi i opieki nad osobami starszymi.

Popularność opiekuna dla osób starszych w Polsce

W Polsce zawód ten nie jest zbyt popularny. Opiekunowie są potrzebni głównie w nielicznych ośrodkach opieki. Niektóre rodziny decydują się też na zatrudnienie opiekunki lub opiekuna do opieki domowej i pomocy przy codziennych czynnościach. Głównie dotyczy to dużych miast. Zarobki w Polsce na tym stanowisku to najczęściej 10 – 15 zł za godzinę. Praca odbywa się zarówno w systemie pełnoetatowym, jak i dorywczo czy na godziny. Do pracy w ośrodku opieki może być przydatne wykształcenie pielęgniarskie czy dyplom rehabilitanta. Wykształcenie wymaga przy opiece domowej zależy od preferencji konkretnego pracodawcy.

Oferty pracy dla opiekuna dla osób starszych

Większość ofert, jakie można znaleźć w najpopularniejszych wyszukiwarkach, dotyczy pracy za granicą. Polacy są poszukiwani jako opiekunowi do niemal wszystkich krajów europejskich, a szczególnie do Niemiec, Skandynawii czy Wielkiej Brytanii. Najczęściej wymagane jest wykształcenie pielęgniarskie lub doświadczenie, a do tego znajomość języka. Zarobki zaczynają się od 8 – 10 euro za godzinę w Niemczech i 8 – 10 funtów w Wielkiej Brytanii. Doświadczenie i wykształcenie jako rehabilitant lub pielęgniarka zwykle pozwala odpowiadać na więcej lepiej płatnych ofert. W niektórych krajach może być konieczne wcześniejsze potwierdzenie czy tłumaczenie dyplomu.

Oferty pracy pojawiają się głównie w internetowych wyszukiwarkach, takich jak Amundio.pl. Czasem można znaleźć je też w gazetach codziennych lub usłyszeć o nich od znajomego (z uwagi na specyfikę pracy często poszukiwane są osoby z polecenia). W przypadku wyjazdy do pracy za granicę warto dobrze sprawdzić wcześniej agencję pracy, co daje bezpieczeństwo wyjazdu i pewność co do warunków czy wynagrodzenia.

Czy praca opiekuna dla osób starszych jest bardzo trudna?

Praca opiekuna osób starszych nie należy do lekkich i może być wyczerpująca zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Średnia wieku to powyżej 50. lat, a wśród pracowników spotkać można wiele byłych pielęgniarek, dla których to finansowo lepsze rozwiązanie niż praca w polskim szpitalu, która wymaga podobnych poświęceń i odporności psychicznej. Jednak w domach opieki i jako asystenci osób starszych zdarzają się też ludzie młodzi, którym łatwiej poradzić sobie z przenoszeniem pacjentów i innymi podobnymi czynnościami. Wiele osób pracuje na takim stanowisku przez kilka miesięcy w roku lub przez kilka lat. Tyle wystarczy, by za granicą zarobić na życie przez pozostały czas w Polsce, a dłuższa praca często jest niemożliwa z uwagi na duże obciążenia fizyczne i psychiczne, jakie ze sobą niesie.

Specyfika pracy może być różna w zależności od pacjenta, kraju ale też miejsca zatrudnienia. Niektórzy niemal przez 24 godziny na dobę zajmują się nawet kilkoma wymagającymi stałej opieki pacjentami. W innych przypadkach praca ogranicza się do dopilnowania, by pacjent zjadł i wziął lekarstwo. Nie ma jednak reguły, która mówiłaby, że praca w ośrodku opieki jest łatwiejsza od tej w domu pacjenta czy odwrotnie.