Pieluchomajtki – Trudny temat inkontynencji

Pieluchomajtki czyli pampersy dla dorosłychJak przekonać do pieluchomajtek?

Pieluchy dla dorosłych to rodzinny temat tabu. Kiedy pampersy dla dorosłych już są potrzebne w opiece nad starszą osobą, rodzina i opiekun seniora napotykają sprzeciw seniora. Co wtedy zrobić? Jak przekonać do pieluchomajtek?

Wstydliwy problem inkontynencji

Nietrzymanie moczu potocznie kojarzy się ze starością. Tymczasem problem nietrzymania moczu dotyka najczęściej kobiety po 60-tym roku życia (70% kobiet) i mężczyzn po 50-tce. Do starości jeszcze daleko, ale problem jest na tyle wstydliwy, że trudno się samemu przed sobą przyznać, że taka sytuacja występuje. Głowa do góry! O ile nasilenie inkontynencji w stopniu mniejszym wśród kobiet może obyć się bez konieczności używania typowych pieluchomajtek, o tyle większe nasilenie NTM np. przy chorobie Alzheimera to niemal konieczność użycia odpowiednio dobranych pieluch dla dorosłych.

Jak przekonać do pieluchomajtek osoby aktywne?

Strach przed pieluchomajtkami bierze się w z niewiedzy. Po pierwsze pokutuje przeświadczenie, ze pieluchy dla dorosłych są takie jakie pieluchy dla dzieci, czyli duże i krępujące ruchy. Nic bardziej mylnego. Pieluchomajtki są wyrobem anatomicznym, nie krępującym ruchów tak jak powszechnie się wydaje. Dla osób aktywnych sugerowane są pieluchomajtki, które przypominają wkładkę urologiczną. Można z nich korzystać podczas aktywności fizycznych np. pracy na działce, spacerów czy nordic walking. Dla osób aktywnych wystarczą argumenty logiczne np. że dzięki pieluchomajtkom wykonają więcej pracy na działce, w ogródku, wydłużą spacer czy wyjście nordic walking bez konieczności ciągłych wizyt w toalecie i tłumaczenia przeziębionym pęcherzem.

Jak przekonać do pieluchomajtek osoby nieaktywne?

Dla osób nieaktywnych, leżących pieluchomajtki dla dorosłych są konieczne i jak mówią opiekunki seniora czasami trzeba zastosować kilka tricków jeśli rozmowa nie przynosi rezultatów. Najbardziej skutecznym sposobem jest rozpoczęcie przygody z pieluchomajtkami od zastosowania tych najmniej przypominającymi pieluchy dla dzieci. Osoba, która zacznie z nich korzystać zauważy poprawę jakości swojego życia. Stopniowo można wprowadzić pieluchomajtki wskazane dla konkretnego przypadku.

Pani Mariola, opiekunka seniora z Niemiec z 12-letnim stażem mówi:

Pieluchy dla dorosłych ułatwiają, życie zarówno opiekunowi jak i osobie, którą się opiekujemy. Najczęściej stosuję metodę małych kroków, zaczynam od najmniejszych modeli.  Rozmawiając z podopiecznym śmieje się, że James Bond też nosi pieluchomajtki a Superman to już na pewno. Taki żart rozluźnia podopiecznego i wierzcie lub nie, ale jest skuteczny.

Niechęć do pampersów dla dorosłych jest zrozumiała. Nikt z nas nie chce się czuć stary. Trzeba jednak pamiętać, że pieluchomajtki nie są wyznacznikiem starości. Celem pieluchomajtek jest poprawa komfortu życia osoby, która je ma na sobie bez względu na wiek. O tym pamiętajmy w rozmowach z podopiecznymi, ale także o samych sobie, jeśli dotyka nas problem inkontynencji.