Pierwsze objawy menopauzy. Jak rozpoznać przekwitanie?

Pierwsze objawy menopauzy kiedy się zaczynająKiedy zaczynają się pierwsze objawy menopauzy? To często zadawane pytanie.

Menopauza to czas, gdy w organizmie kobiety dochodzi do zatrzymania cyklu miesięcznego. Stan przekwitania charakteryzuje się zespołem różnych dolegliwości, w tym huśtawką nastrojów i uderzeniami gorąca. Zaburzenia gospodarki hormonalnej sprzyjają także zmianom w wyglądzie zewnętrznym. Zobacz jakie są pierwsze objawy menopauzy.

Pierwsze objawy menopauzy

Klimakterium to etap w życiu dojrzałej kobiety następujący pomiędzy wiekiem prokreacyjnym a początkiem fazy starzenia. Jego przebieg rozpoczyna menopauza, czyli trwałe i fizjologiczne zatrzymanie cyklu miesięcznego związane z zaburzeniami gospodarki hormonalnej. Zjawisko stanowi przeciwieństwo menarche, czyli wystąpienia u dziewcząt pierwszej miesiączki, będącego świadectwem dojrzałości płciowej i biologicznej gotowości do rozmnażania.

Pierwsze objawy menopauzy kiedy się zaczynają

Kiedy zaczynają się pierwsze objawy menopauzy? To często zadawane pytanie.

Charakterystycznym objawem zwiastującym są także krótkie, trwające kilkanaście sekund uderzenia gorąca obejmujące najczęściej twarz, głowę, szyję i dekolt oraz podniesienie temperatury ciała. Dolegliwościom może towarzyszyć kołatanie serca i wzmożona potliwość, która wraz z zaburzeniami hormonalnymi może prowokować łojotokowe zapalenie skóry. Wczesne przekwitanie manifestuje się także bólami i zawrotami głowy, podatnością na infekcje intymne, spadkiem libido, suchością i uczuciem świądu pochwy czy większą bolesnością i nadwrażliwością piersi. Nierzadko można też doświadczyć ogólnego zmęczenia, bólu mięśni i stawów, wzdęć i zaparć czy problemów z pęcherzem moczowym. Efektem zmian hormonalnych są także huśtawki nastrojów, zaburzenia koncentracji oraz trudności ze snem.

Menopauza pojawia się zwykle pomiędzy 45 a 55 rokiem życia. Stan przekwitania charakteryzuje się zespołem różnych dolegliwości psychosomatycznych, które pojawiają się stopniowo, a kobiety doświadczają ich z różnym nasileniem. Menopauza poprzedzona jest nieregularnym występowaniem miesiączki. Jej pojawienie się często jest nieprzewidywalne, a czas trwania krótszy lub dłuższy niż zwykle. Zdarza się, że krwawienie jest bardzo obfite lub bardzo skąpe, a pomiędzy miesiączkami obserwuje się plamienia.

Późne objawy menopauzy

Menopauza związana jest z naturalnym procesem starzenia się organizmu, który szczególnie objawia się zmianami w wyglądzie zewnętrznym. Najbardziej charakterystyczny jest zanik kolagenu, który powoduje utratę elastyczności tkanek. W efekcie zjawiska obserwuje się wiotczenie i suchość skóry, opadanie powiek, pogłębianie się zmarszczek i zmianę owalu twarzy. Postępujące klimakterium sprzyja także pogorszeniu kondycji włosów i paznokci, u wielu kobiet zmienia się także kształt ciała. Na skutek spadku poziomu estrogenów i naturalnego spowolnienia tempa metabolizmu zaczyna się bardziej odkładać tkanka tłuszczowa. Mniej wyraziste stają się zwłaszcza biodra i talia, a w efekcie nabierania masy zwiększa się ryzyko rozwinięcia chorób sercowo-naczyniowych. Wiek i menopauza niekorzystnie wpływają również na układ kostno-stawowy.

Zobacz: Dzieci i Rodzina

Więcej informacji nt. objawów menopauzy i naturalnych sposobów na radzenie sobie z jej oznakami przeczytasz na mederelab.pl – https://mederelab.pl/blog/jak-radzic-sobie-z-objawami-menopauzy/