Pies dla seniora – jakie powinien mieć cechy?

Jaki pies dla senioraJaki pies dla seniora jest najlepszy zależy od stylu życia właściciela.

Jaki pies dla seniora? Posiadanie psa to nie tylko obowiązek, ale i codzienna radość oraz, znalezienie wiernego przyjaciela na długi czas. Ale pies w domu to także korzyść dla zdrowia, zwłaszcza dla osób starszych. Posiadanie czworonoga ma wpływ na regulację ciśnienia krwi oraz poziomu cholesterolu we krwi, powoduje również zwiększone wydzielanie „hormonów szczęścia” w mózgu, korzystnie wpływając na zdrowie psychiczne. Seniorzy, posiadający psa, dbają nie tylko o niego, ale także o siebie. Jednak nie każdy pies nadaje się dla starszych osób, zwłaszcza samotnych. Jaki pies dla seniora będzie najlepszy?

Pies dla seniora – na co zwrócić uwagę?

Niektóre rasy psów potrzebują zwiększonej dawki ruchu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by aktywny senior współuczestniczył w aktywnej zabawie z psem, jednak najlepszym wyjściem będzie posiadanie pieska, któremu wystarcza jedynie krótkie spacery, takiego jak shih tzu czy yorkshire terrier. Przy wyborze psa powinniśmy również zwrócić uwagę na jego wielkość – masywne, duże rasy nie są wskazane dla starszych osób. Korzystną dla emeryta wielkość psa posiadają takie rasy, jak szpic miniaturowy czy spaniel kontynentalny miniaturowy. Mały pies może jednak być bardzo aktywny i kipieć energią, jak choćby sznaucer miniaturowy, dlatego powinniśmy dobre rozważyć wszystkie za i przeciw.

Czy posiadanie psa starszego jest korzystniejsze niż młodszego?

Jaki pies dla seniora

Jaki pies dla seniora jest najlepszy zależy od stylu życia właściciela.

Starsze psy są lepszym wyborem dla starszych ludzi. Są to już zwierzęta doświadczone, przyzwyczajone do określonych zachowań. Małe psy wykazują się nadmierną aktywnością, mają także tendencje do gryzienia wszystkiego dookoła. Do starszych psów zalicza się czworonogi, które ukończyły szósty rok życia, choć granica ta jest czysto umowna i zależy od rasy zwierzęcia. Psy takie są spokojniejsze, przyzwyczajone do życia z ludźmi. Spokojnie można chodzić z nimi na długie spacery, są one także bardzo przewidywane, co jest korzystne dla osoby starszej.

Czy wszystkie rasy psów posiadają sierść?

Decydując się na posiadanie psa warto pamiętać o tym, że ich sierść wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Niektóre rasy wymagają regularnego wyczesywania, inne z kolei potrzebują wizyty u psiego fryzjera, gdyż jego pielęgnacja jest czasochłonna. Takie psy, jak pudel, basenji czy sznaucer olbrzymi zamiast sierści posiadają włos, podobne do ludzkich.  Do ich regularnej pielęgnacji powinno stosować się odpowiednie kosmetyki, dostępne w sklepach zoologicznych. Tam również można nabyć niezbędne akcesoria, dzięki którym wspólne życie seniora i psa przyniesie radość obu stronom.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem zoologicznym online Hubun.