Procedura zrzeczenia się spadku

zrzeczenie się spadku proceduraZrzeczenie się spadku: Zobacz jaka jest procedura zrzeczenia spadku.

Tak zwane zrzeczenie się spadku oznacza tak naprawdę umowę pomiędzy przyszłym spadkobiercą i spadkodawcą. Umowa ta dotyczy decyzji, że dana osoba w ogóle nie chce nabyć praw do spadku w przyszłości – i właśnie na mocy takiego aktu notarialnego „zrzeka się” swojej części spadku. Tymczasem wiele osób używa tego zwrotu w kontekście odrzucenia swojej części spadku. I to ta procedura ma miejsce częściej, a dotyczy pozbycia się przez spadkobiercę swojej części spadku już po śmierci spadkodawcy. I właśnie odrzucenia spadku będzie dotyczyć ten artykuł.

Zrzeczenie się udziału w spadku

Zrzeczenie się udziału w spadku to istotna decyzja niosąca za sobą konsekwencje. Przede wszystkim pozbycie się swojej części spadku powoduje, że przestajemy być jej (współ)właścicielami. Tracimy prawo głosu i decyzyjność w kwestii rozporządzania daną nieruchomością (czy innym składnikiem spadku).

zrzeczenie się spadku procedura

Zrzeczenie się spadku: Zobacz jaka jest procedura zrzeczenia spadku.

Odrzucenie spadku ma te same skutki. Niezależenie więc od sposobu „zrzeczenia się części spadku” tracimy uprawnienia związane z tym spadkiem. Oczywiście taka decyzja zwykle podejmowana jest, jeżeli spadek zawiera długi lub inne kłopotliwe składniki. Mimo wszystko należy mieć na uwadze każdy aspekt związany z pozbyciem się swojego udziału spadkowego.

Zrzeczenie się spadku – zbycie spadku

Po sporządzeniu aktu poświadczenia dziedziczenia uznaje się, że spadek został przyjęty. W tej sytuacji, jeśli chcemy „zrzec się spadku”, możemy zbyć swoją część majątku spadkowego, jak mówi art. 1051 Kodeksu cywilnego: „Spadkobierca, który spadek przyjął, może spadek ten zbyć w całości lub w części”.

Należy jednak pamiętać, że bardzo istotna jest strona formalna takiego zbycia, gdyż zgodnie z art. 1053 Kodeksu cywilnego: „Umowa zobowiązująca do zbycia spadku powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. To samo dotyczy umowy przenoszącej spadek, która zostaje zawarta w celu wykonania istniejącego uprzednio zobowiązania do zbycia spadku”. A zatem nieruchomość (udział w takiej części spadku) można zbyć tylko za pomocą aktu notarialnego. Zbycie oznacza sprzedaż lub darowiznę (swojej części spadku).

Zrzeczenie się spadku na rzecz innej osoby

Na rzecz innej osoby możemy przekazać swój udział w spadku. Dokonujemy tego zarówno na mocy umowy sprzedaży, jak i darowizny, a także innych form prawnych. Zrzeczeni się spadku więc może także nastąpić na drodze zamiany, działu spadku ze zniesieniem współwłasności.

Ta ostatnia czynność może być dokonana w formie aktu notarialnego lub w postępowaniu sądowym. Pierwsza droga jest wygodniejsza i szybsza, ale jednak droższa. Druga opcja pozwala nam zaoszczędzić pieniądze, niestety wiąże się z liczniejszymi formalnościami.

Procedura zrzeczenia spadku

Bibliografia:

 

Zobacz: Prawo i Ubezpieczenia