Przepuklina rozworu przełykowego – jedna z przyczyn zgagi i niestrawności

Przepuklina rozworu przełykowego czyli przepuklina przełykuPrzepuklina rozworu przełykowego czyli przepuklina przełyku odpowiada za zgagę.

Zgaga to bardzo częsta dolegliwość, która zazwyczaj wynika z błędów dietetycznych i nie jest związana z żadną chorobą. W takim przypadku leczenie opiera się głównie na zmianie sposobu odżywiania i delikatnej modyfikacji codziennych schematów. Inaczej sprawa wygląda, jeśli zgaga wywoływana jest chorobą organiczną, np. przepuklina rozworu przełykowego (przepuklina przełyku), która może prowadzić do rozwoju choroby refluksowej przełyku (GERD).

Jak powstaje przepuklina rozworu przełykowego?

Przełyk przechodzi z klatki piersiowej do jamy brzusznej przez rozwór przełykowy w przeponie i dopiero łączy się z żołądkiem. Fizjologicznie to „przejście” jest szczelne i utrzymuje przełyk w prawidłowym położeniu. Zdarza się jednak, że rozwór ulega poszerzeniu i dochodzi do wytworzenia przepukliny – wtedy przełyk cofa się do klatki piersiowej, pociągając za sobą górną część żołądka (ta wada może być wrodzona lub nabyta). Prowadzi to do nieszczelności bariery między przełykiem a żołądkiem i ułatwionym cofaniem się treści pokarmowej.

Przepuklina rozworu przełykowego czyli przepuklina przełyku

Przepuklina rozworu przełykowego czyli przepuklina przełyku odpowiada za zgagę.

Cofnięta treść pokarmowa może powodować ból w klatce piersiowej, kwaśny posmak w ustach, odbijanie się po posiłkach i uczucie palenia za mostkiem. Przepuklina może pozostać ujawniona w badaniu RTG klatki piersiowej lub w tomografii komputerowej.

Przepuklina przełyku – przyczyny

Choroba u wielu osób jest niezdiagnozowana ze względu na niespecyficzne objawy, które klasyfikowane są jako choroba refluksowa lub zgaga z przyczyn nieprawidłowego stylu życia. Przepuklina częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn, a do jej wystąpienia mogą przyczynić się:

  • ciąża,
  • nadwaga i otyłość,
  • nikotynizm,
  • spożywanie nadmiernej ilości posiłków rozpychających żołądek,
  • zwiększone ciśnienie w jamie brzusznej na skutek przewlekłego kaszlu, dźwigania, zaparć lub przewlekłych wymiotów.

Przepuklina rozworu przełykowego – Jak leczyć przepuklinę przełyku?

Jeżeli chcemy skutecznie wyleczyć przyczynę dolegliwości, w zaawansowanych przypadkach najczęściej konieczna bywa operacja. Polega na stabilizacji żołądka w jamie brzusznej lub na wzmocnieniu pierścienia okalającego rozwór przełykowy przepony. Jednak nie jest to metoda zalecana każdemu pacjentowi. Początkowo należy zmodyfikować styl życia, tak aby zredukować częstotliwość i nasilenie dolegliwości. Co powinno składać się na zmianę naszych przyzwyczajeń?

  • Jedzenie mniejszych porcji.
  • Spożywanie kolacji na 2-3 godziny przed snem.
  • Odstawienie używek: alkoholu i papierosów.
  • Zrezygnowanie z mocnej kawy i herbaty.
  • Przygotowywanie posiłków pieczonych i duszonych zamiast smażonych.
  • Unikanie stosowania leków zwiększających refluks.
  • Spanie na podwyższonym wezgłowiu łóżka.

Jeżeli zdarzy się nam zjeść niezalecane produkty (smażone, ostre, czekoladowe) i zacznie dokuczać nam zgaga, warto złagodzić objawy poprzez doraźne przyjęcie leku zawierającego substancje neutralizujące kwas solny (to właśnie jego niskie pH podrażnia nasz przełyk). Preparaty takie jak Rennie składają się z naturalnych substancji – wodorowęglanu wapnia i magnezu, które eliminują przykre odczucia już w ciągu dwóch minut od zażycia tabletki.

Zobacz: Zdrowie i Choroby