Seniorze – Ty również możesz przekazać 1%

Senior przekazuje 1% 1 procentZobacz jak przekazać 1% podatku.

Emeryci i renciści – podobnie jak pozostali podatnicy – mają prawo przekazać 1% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego (OPP). Zastanawiasz się, jak możesz przekazać 1 procent podatku na OPP z pobieranej emerytury lub renty? Odpowiedź znajdziesz poniżej.

Czym są organizacje pożytku publicznego?

Organizacja pożytku publicznego to organizacja pozarządowa, która spełnia wymogi określone w ustawie i została zarejestrowana w Krajowym Rejestrze Sądowym. Działalność OPP jest ukierunkowana na pomoc społecznościom w całym kraju lub jedynie lokalnie. Organizacjami pożytku publicznego mogą być m.in. fundacje czy kluby sportowe.

Zakres działalności fundacji czy stowarzyszeń mających status organizacji pożytku publicznego może być bardzo różny. Mogą one np. działać na rzecz osób niepełnosprawnych, pomagać osobom bezdomnym czy wpierać konsumentów poprzez prowadzenie akcji informacyjnych, dzięki którym poznają oni swoje prawa i będą z nich umiejętnie korzystać.

Jeżeli chcesz przekazać 1 proc. swojego podatku organizacji pożytku publicznego, to musisz znać numer KRS wybranej organizacji. Znasz tylko nazwę lub adres organizacji? Numer KRS możesz ustalić, korzystając z wyszukiwarki zamieszczonej na stronie internetowej Ministerstwa Finansów – www.finanse.mf.gov.pl/pp/wyszukiwarki/wyszukiwarka-opp.

Czym jest formularz PIT-OP i jak go wypełnić?

Zarówno rencistów, jak i emerytów rozlicza organ rentowy na formularzu PIT-40A. Jeżeli również Ciebie rozliczył ZUS, bo nie uzyskujesz innych dochodów i nie korzystasz z ulg, to o chęci przekazania 1 proc. swojego podatku musisz poinformować urzędników. W tym celu będziesz musiał złożyć wypełniony formularz PIT-OP.

Wypełnienie druku PIT-OP nie powinno sprawić Ci kłopotu. To jednostronicowy formularz, w którym musisz podać następujące informacje:

  • swój numer PESEL lub identyfikator podatkowy NIP,
  • rok, za który składasz oświadczenie o przekazaniu 1 proc. podatku organizacji pożytku publicznego,
  • miejsce składania oświadczenia – to nazwa urzędu skarbowego, do którego adresowane jest oświadczenie (część „A” formularza”),
  • swoje dane osobowe – imię, nazwisko i datę urodzenia (część „B” formularza”),
  • numer KRS wybranej organizacji (część „C” formularza) – jeżeli chcesz przeznaczyć 1 proc. podatku na cel szczegółowy (np. konkretną osobę), to wystarczy, że wypełnisz część „D” formularza.

Po wypełnieniu dokumentu będziesz musiał się jeszcze podpisać. Na złożenie podpisu przeznaczona jest część „E” formularza.

Przygotowaliśmy dla Ciebie link do darmowego programu do rozliczenia PIT zgłoś się do nas tomek@breadoflife.pl

Do kiedy, gdzie i jak złożyć wypełniony PIT-OP?

Senior przekazuje 1% 1 procent

Zobacz jak przekazać 1% podatku.

 

Formularz PIT-OP musisz złożyć do urzędu skarbowego właściwego ze względu na swój adres zamieszkania. Termin składania PIT-OP jest analogiczny jak w przypadku deklaracji podatkowych – możesz to zrobić w okresie od 1 stycznia do 30 kwietnia 2021 r. Formularz do urzędu możesz dostarczyć na trzy sposoby: elektronicznie, za pośrednictwem poczty i osobiście.

Jak przekazać 1% elektronicznie

Formularz możesz złożyć poprzez: usługę Twój e-PIT, system e-Deklaracje lub korzystając z aplikacji e-Deklaracje Desktop – częściowo wypełniony PIT-OP zostanie Ci udostępniony 15 lutego 2020 r. Wystarczy, że się zalogujesz, a następnie podasz, jakiej organizacji pożytku publicznego chcesz przekazać 1% swojego podatku. Złożenie PIT-OP elektronicznie to najwygodniejszy sposób – nie potrzebujesz podpisu elektronicznego, aby wskazać, komu chcesz przekazać wsparcie. Zobacz tutaj Rozlicz PIT on line za darmo

Zobacz jak przekazać 1% za pośrednictwem poczty

Formularz PIT-OP możesz pobrać ze strony internetowej www.podatki.gov.pl. Po jego wydrukowaniu i wypełnieniu wyślij druk PIT-OP na adres urzędu skarbowego właściwego ze względu na Twoje miejsce zamieszkania. Pamiętaj, że gdy wysyłasz dokument za pośrednictwem poczty, liczy się data stempla pocztowego, a w przypadku przesyłek kurierskich decydująca jest data dostarczenia pisma do urzędu.

Jak przekazać 1% osobiście

W tym przypadku również będziesz musiał wydrukować formularz PIT-OP ze wskazanej wyżej strony internetowej, a następnie uzupełniony druk dostarczyć do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania urzędu skarbowego. Z uwagi jednak na trwającą pandemię COVID-19 to rozwiązanie nie jest polecane – zdecydowanie bezpieczniej jest przesłać formularz przez internet.

Dlaczego warto przekazać 1% swojego podatku?

Być może uważasz, że kwota, którą przekażesz OPP, nie będzie wysoka i w związku z tym nie warto wypełniać PIT-OP. To błędne założenie. Niezależnie od wysokości podatku masz możliwość wesprzeć wybraną przez siebie organizację pożytku publicznego. Dzięki środkom Twoim i innych osób, które zdecydują się poświęcić chwilę na wypełnienie formularza PIT-OP, organizacja zdobędzie fundusze dalszą działalność.

Pamiętaj – to Ty określasz, jaką organizację chcesz wesprzeć 1 proc. swojego podatku. Wypełnienie formularza zajmie Ci zaledwie chwilę, a wybrana organizacja będzie mogła kontynuować swoją działalność.

Zobacz: Emerytury i Finanse