Slow life – na czym polega i jakie są jego korzyści?

slow lifeSlow life - jak żyć wolniej?

Czy słyszałeś już kiedyś pojęcie slow life? W ostatnich latach ideologia ta znacznie zyskała na popularności i rozpowszechniła się również w naszym kraju. Być może jesteś osobą, która sceptycznie podchodzi do tego typu idei. Warto jednak zaznaczyć, że slow life to coś więcej niż krótkotrwała moda. Życie w duchu slow, stojące w opozycji do szalonego tempa narzucanego nam przez obecny system, może znacznie przyczynić się do twojego szczęścia. Na czym polega slow life? Zobacz dlaczego warto żyć powoli.

Szybki styl życia – droga do problemów zdrowotnych

slow life

Slow life – jak żyć wolniej?

Nietrudno zauważyć, że współczesny, szybki styl życia widoczny szczególnie w krajach rozwijających się negatywnie wpływa na zdrowie psychiczne i fizyczne. Nigdy wcześniej nie diagnozowano tylu chorób psychicznych czy zaburzeń snu. Coraz więcej osób zmaga się z przewlekłym stresem, przytłaczającym lękiem lub nawet depresją. Odbija się to znacząco także na relacjach międzyludzkich i związkach.

Slow life – co to za idea?

Czy ty także czujesz, że zawrotne tempo życia źle się na tobie odbija? Jeśli tak, idea slow life może cię zainteresować. Za jej ojca uważany jest Geir Berthelsen, który w 1999 roku w Norwegii założył Światowy Instytut Powolności. Organizacja ta od samego początku sprzeciwiała się ślepej globalizacji i szalonemu pędowi do sukcesu. Warto jednak wspomnieć, że o zagrożeniach związanych z szybkim życiem wiedziano już znacznie wcześniej. Sam Sokrates przestrzegał: Strzeż się jałowości zabieganego życia. Oczywiście idea slow life nie polega na robieniu wszystkiego w ślimaczym tempie. Chodzi raczej o to, by żyć uważnie, zgodnie ze swoimi wartościami. Kluczem do sukcesu jest odnalezienie właściwego balansu i harmonii w codziennych zajęciach. Esencję slow life można wyrazić następująco: Żyj lepiej, żyjąc prosto i świadomie. Osoby zafascynowane ideologią slow uważają, że trzeba szukać piękna w prostych rzeczach i uważnie wsłuchiwać się w swoje wnętrze. Śmiało można stwierdzić, że slow life to swego rodzaju celebracja codzienności i najzwyklejsze skupienie się na własnym życiu.

Dlaczego warto żyć powoli?

Wiele osób, które zaczęły żyć zgodnie z duchem slow life przyznają, że pozytywnie wpłynęło to na ich codzienność. Tak naprawdę ideologia slow może dotyczyć każdej dziedziny życia. Czy masz nieraz wrażenie, że za mało czasu poświęcasz swoim bliskim, lub, że twoje relacje z innymi nie są takie, jakbyś chciał? W slow life liczą się kontakty z innymi ludźmi. Nie chodzi o bylejakość tych relacji, ale o to, by były one naprawdę wartościowe. Pielęgnowanie więzi z osobami, które są dla ciebie ważne, to niezwykle istotny element slow life. A może czujesz się ciągle przemęczony i brakuje ci energii do zajmowania się codziennymi obowiązkami? Idea slow life podkreśla, jak ważny w życiu jest odpoczynek. Jeśli każdego dnia zarezerwujesz chociaż chwilę na regenerację sił i zresetowanie umysłu, będziesz mieć więcej motywacji do radzenia sobie z różnymi wyzwaniami. Slow life obejmuje także świadome i pełne przeżywanie wydarzeń i ważnych momentów. To właśnie jest wspomniana wcześniej uważność. Chodzi o to, byś całkowicie skupiał się na tym, co robisz w danym momencie i koncentrował na swoich emocjach. Dzięki temu nie tylko będziesz działać bardziej efektywnie, ale też po prostu poczujesz się bardziej szczęśliwy i wolny.

Zobacz: Styl życia